نقش انسان در اقتصاد مقاومتی باید مبنای آموزش و پرورش قرار گیرد

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی روز سه شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زاهدان با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این سیاست مهم هیچ زمانی در کمیت خلاصه نمی شود و انسان به عنوان سرمایه ارزشمند باید به آن توجه کند زیرا پایه اقتصاد مقاومتی خرد، مهارت، دانایی، خلاقیت، نوآوری و ابداع است.
وی گفت: آموزش و پرورش خزانه نهال است و باید با نگاه و نگرش در تربیت انسان به نقش و سرمایه آن توجه کرد تا اقتصاد مقاومتی به بهترین شکل ممکن محقق شود.
وی تاکید کرد: آموزش و پرورش رسالت متفاوتی از سایر دستگاه ها دارد و هرجا ضعفی است به آموزش برمی گردد و باید در این حوزه آموزش و رفتار آسیب شناسی صورت گیرد و طرح و ایده های متنوعی ارائه شود.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: پایه اقتصاد مقاومتی برمبنای مردم محوری است زیرا همه سرمایه ها نزد آدم و آدمیت است.
هاشمی بر راه اندازی شورای هماهنگی مهارت در استان تاکید کرد و افزود: باید از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش مهارت آموزی در جامعه بهره گرفت به طوری که به دور از تعصبات و با هم افزایی زمینه ساز محقق کردن اقتصاد مقاومتی در استان باشیم.
وی ادامه داد: دانش آموزان باید مهارت های لازم را در رشته های فنی و حرفه ای فرا گیرند تا زمینه اشتغال آنان در آینده فراهم شود.
وی از کمبود نیروی انسانی ماهر در بخش های مختلف فنی ابراز گلایه کرد و گفت: با توجه به انجام طرحهای بزرگ در استان نظیر گاز رسانی در بسیاری از بخش ها، نیروی انسانی مورد نیاز از استان های دیگر تامین می شود که این به معنی خروج سرمایه از منطقه است.
وی تاکید کرد: هدف گذاری برای آینده در بخش های مختلف از جمله مهارت آموزی باید مبنای کار قرار گیرد تا از توان داخلی بهترین بهره را در راه توسعه و پیشرفت منطقه برد.
وی گفت: خودکفایی مدارس سیستان و بلوچستان باید مورد توجه جدی قرار گیرد به طوری که هر مدرسه که کاربردی تجاری دارد باید با واگذاری به بخش خصوصی تامین کننده نیازهای خود باشد.
وی با توجه به اهمیت اوقات فراغت دانش آموزان گفت: این مهم تنها نباید در تابستان مورد توجه قرار گیرد بلکه با همفکری دانش آموزان و اولیا با ارائه طرح برای تمام اوقات فراغت دانش آموزان در طول سال باید برنامه ریزی صحیح صورت گیرد.
وی با تشکر از انجمن خیران مدرسه ساز سیستان و بلوچستان گفت: برگزاری جشنواره ها و برنامه های مختلف سبب شده است کمک مطلوبی در زمینه توسعه و بهبود فضاهای آموزشی استان صورت گیرد.
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به اجرای برنامه های مختلف آموزشی، این استان به عنوان الگو در کشور معرفی شده است.
علیرضا نخعی ادامه داد: برای بهبود فضاهای آموزشی استان هزارو 700 میلیارد ریال اعتبار خاص علاوه بر اعتبارات جاری در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه باید چهار هزار کلاس در سیستان و بلوچستان ساخته شود اظهار داشت: ساخت مدارس مختلف در راستای بهبود فضاهای آموزشی از سوی بنیاد مستضعفان و 100 مدرسه از سوی بنیاد برکت در سالجاری مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه نیروی انسانی از فضای آموزشی مهمتر است گفت: 609 نفر باقی مانده از سهمیه هزار نفری استخدام آموزش و پرورش با برنامه ریزی های صورت گرفته در مرداد جاری بر اساس فراخوان جذب خواهند شد.
وی افزود: همچنین 600 نفر استخدام آزاد از محل سهمیه جدید به همراه 730 نفر سرباز معلم نیز به مجموعه افزوده می شوند.
وی تاکید کرد: با توجه به کمبود نیروی انسانی و با عنایت دولت تدبیر و امید باید به دنبال رفع مشکل نیروی انسانی باشیم.
وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش استان نیروی مازاد بسیار اندک است گفت: این نهاد بنا دارد از نیروی انسانی موجود خود حداکثر استفاده را با توجه به نیاز استان ببرد.
وی حذف کلاس های زیر حدنصاب و اصلاح ساختار آموزش و پرورش استان را از دیگر اقدامات این نهاد ذکر کرد.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های مدارس استان در راستای خودکفایی گفت: هم اینک 10 هزار متر مربع زمین با موقعیت ویژه در زاهدان شناسایی شده است که باید از آنها حداکثر بهره را برد.
وی با توجه به اهمیت رشته های فنی و حرفه ای گفت: 86 رشته از 300 رشته فنی و حرفه ای، در استان دایر است که می توان در بسیاری از رشته های مورد نیاز بازار کار زمینه تحصیل را فراهم کرد.
7316 /8005 /6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقش انسان در اقتصاد مقاومتی باید مبنای آموزش و پرورش قرار گیرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات