تلاش ایران برای حفظ منابع خطی مورد تهدید داعش

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از مذاکره این سازمان با مسوولان کشورهای عراق و سوریه برای نگهداری از منابع خطی این کشور خبر داد. خبرگزاری تسنیم: نشست خبری سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی صبح امروز 11 خرداد ماه در مرکز آرشیو ملی برگزار شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ابتدای این نشست به مراسم فردا در ارتباط با امام خمینی در کتابخانه ملی اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز که جریان‌های تکفیری سبب اسلام هراسی در دنیا شده‌اند، نیازمند معرفی هرچه بیشتر تفکر و اندیشه‌های امام راحل هستیم.

صالحی امیری افزود: برای این همایش فراخوانی بین‌المللی اعلام و بعد از آن 340 مقاله واصل شد که از این تعداد 219 مقاله کامل واصل شد. در نهایت 29 مقاله انتخاب و به 3 زبان فارسی عربی و انگلیسی چاپ شده و در مراسم رونمایی می‌شود.

به گفته وی در این مراسم 250 میهمان خارجی و 100 تن از رهبران اقلیت‌های مذهبی و اساتید دانشگاه و... حضور دارند.

صالحی امیری در ادامه از ثبت اسناد کربلا با همکاری دراسات عتبات در کربلا در یونسکو خبر داد و گفت: قرار است با همکاری کشور ترکیه نسخه مثنوی معنوی در یونسکو به ثبت برسد. ما با 53 کشور و آرشیو ملی همکاری داریم. چون ثبت اثر مشترک در یونسکو محدودیتی ندارد، قرار است همکاری‌های مشترک بیشتر شود. این کار را با ترکیه آغاز کردیم. در آینده نزدیک با چین و عراق نیز این همکاری را خواهیم داشت.

وی یادآور شد: تاکنون 9 اثر از ایران در حافظه جهانی به ثبت رسیده است. 43 اثر در نوبت ثبت در یونسکو داریم که از این موارد، ثبت سه اثر نقشه فرش‌های ایرانی، جامع‌التواریخ و مثنوی به صورت مستقل در یونسکو موجود است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: همچنین با عراق و سوریه مذاکراتی برای حفظ اسناد و منابع تاریخی این کشورها داریم. با توجه به جریان پرخطر و بی‌منطق داعش در منطقه، یکی از دغدغه‌ها چگونگی حفظ این منابع است. مذاکراتی را با دو کشور داشتیم تا در زمینه نگهداری و حفاظت از این اسناد اقداماتی انجام دهیم.همچنین با تدبیر ریاست جمهوری، اسناد ریاست جمهوری در حال انتقال به مرکز اسناد ملی است.

صالحی امیری همچنین گفت: اسناد نخست وزیری و ریاست جمهوری بعد از انقلاب نیز به سازمان اسناد منتقل خواهد شد و این  سند ها بعد از اینکه ثبت شد در خصوص آن اطلاع رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص امحای اسناد دوران اصلاحات در دوران دولت دهم، گفت: یک اسناد یادمانی داریم که اسناد هر ریاست جمهوری را نگه داری می‌کند، و ما در این مدت به هیچ وجه امحایی در خصوص اسناد هیچ دوره ریاست جمهوری نداشتیم.

این خبر درحال تکمیل است....

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش ایران برای حفظ منابع خطی مورد تهدید داعش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات