بانوی کوهنورد ایرانی: هدفم نشان دادن توان زنان ایرانی است

پروانه کاظمی کوهنورد ایرانی اواخر فروردین ماه سال جاری (1395) تهران را به مقصد نپال ترک کرد و پس از فتح قله ماکالو، صبح امروز (سه شنبه ) به تهران بازگشت .
کاظمی که چهار سال پیش موفق به فتح قله اورست شده است،‌ در گفت و گو با ایرنا افزود: ‌پیش از این چهار قله هشت هزار متری دیگر را فتح کرده ام ، ضمن اینکه نخستین زن کوهنورد در جهان هستم که توانسته دو قله هشت هزار متری را در فاصله یک هفته فتح کند و خوشحالم که بانی این افتخار برای کشورم و زنان ایرانی هستم .
ماکالو، قله ای منفرد در 22 کیلومتری شرق قله اورست و شبیه هرمی چهار وجهی است و به دلیل شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز از آن به عنوان یکی از سخت ترین قلل جهان برای صعود یاد می شود.
ماکالو با ارتفاعی بین 8463 تا 8485 پنجمین قله مرتفع جهان است .
کاظمی 18 تا 25 می سال 2012 (29 اردیبهشت تا 5 خرداد ماه ) توانست قلل اورست و لوتسه را در فاصله یک هفته فتح کند.
این بانوی ایرانی هیمالیا نورد ادامه داد: ماکالو یکی از قله های هشت هزار متری سخت جهان محسوب می شود و من دومین ایرانی بعد از عظیم قیچی ساز هستم که این قله را فتح کرده است.
وی افزود: ‌البته قیچی ساز سال 92 این قله را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده و من نیز تلاش کردم بدون استفاده از کپسول اکسیژن به این قله صعود کنم اما در ارتفاع 7070 متری متوجه شدم نمی توانم با این شیوه به قله صعود کنم و با استفاده از کپسول اکسیژن موفق به فتح قله ماکالو شدم .
این بانوی کوهنورد گفت:‌ در حین صعود متوجه شدم برخی دیگر از صعود کنندگان به این قله که از کپسول اکسیژن استفاده نکرده بودند با مشکلاتی از جمله سیاه شدن انگشتان پا مواجه شده و حتی احتمال قطع انگشتان آنان وجود داشت بنا براین همانطور که گفتم از ارتفاع 7070 متری با اکسیژن صعود را ادامه دادم .
کاظمی، تصریح کرد:‌ قیچی ساز از کوهنوردان پیشرو و بسیار قدرتمند در سطح جهان است زیرا هر کوهنوردی توانایی صعود به قلل مرتفع بدون کپسول اکسیژن را ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا با ادامه صعودهایش، قصد ملحق شدن به باشگاه هشت هزار متری ها را دارد یا خیر ؟ گفت:‌ یکی از اهداف من نشان دادن تصویری از توان زنان ایرانی به جهانیان است و در حال حاضر هدف پیوستن به این باشگاه را ندارم و صعودهایم را تا زمانی که از نظر فیزیکی و بدنی توانایی کافی داشته باشم و از نظر مالی نیز بتوانم مخارج آن را تامین کنم ادامه خواهم داد.
وی تصریح کرد:‌ من نخستین صعود کننده به قله ماکالو در سال 2016 هستم و پس از من دو ایتالیایی همراه با دو شرپا ( همراه کوهنورد) به این قله صعود کردند.
این ورزشکار زن اضافه کرد:‌‌ تاکنون به چندین قله شش هزار متری و هفت هزار متری در نقاط مختلف جهان صعود کرده ام که در اکثر این صعودها تنها بوده ام .
وی درخصوص اینکه در رشته ورزشی دیگری نیز فعالیت می کند یا خیر؟ گفت:‌‌برای کوهنوردی باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشی که به همین دلیل من در رشته دوومیدانی و دوچرخه سواری نیز فعالیت می کنم .
این بانوی کوهنورد متولد 1349 است و اگر چه همسرش وی را در صعودهای داخلی همراهی می کند اما به دلیل مشغله زیاد در صعودهای خارجی با وی همسفر نیست و او به تنهایی به قلل مرتفع دنیا صعود کرده و موفق به فتح قلل می شود.
وی در سال 2011 قله ماناسلو به ارتفاع 8163 متر ، سال ‌2012 قلل اورست و لوتسه به ترتیب به ارتفاع 8848 و 8516 را فتح کرد ، ‌سال 2013 کانچن جونگا با ارتفاع 8586 را فتح کرد و در بهار 2014 نیز پرچم کشورمان را در قله دائو لاگیری به ارتفاع 8167 متر به اهتزاز در آورد.
این کوهنورد موفق ایرانی کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض از دانشگاه صنعتی شریف گرفته و بازیکن ،‌مربی و داور بدمینتون نیز بوده است .
ورزشی **1828** 1701

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بانوی کوهنورد ایرانی: هدفم نشان دادن توان زنان ایرانی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات