واشنگتن پست: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور را نابود می‌کند


"زمانی که اسکاتلندی‌ها در سپتامبر 2014 رفراندوم استقلال خود را برگزار کردند، رهبران ملی گرا از این اتفاق به عنوان فرصتی بی‌همتا برای بریدن پیوند سیصد ساله بین اسکاتلند و انگلیس یاد کردند."
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا نوشته است: «اما کمتر از دو سال پس از اینکه اسکاتلندی‌ها ماندن در بریتانیا را انتخاب کردند روح جدایی یک بار دیگر بر سبزه‌های خرمی که در سراسر جزیره انگلیس گسترده شده‌اند، نمایان شده است. این بار اما علت رفراندوم دیگری است که طی آن انگلیسی‌ها به ماندن یا ترک اتحادیه اروپا رای می‌دهند. اگر مردم این کشور به جدایی از این اتحادیه رای دهند رهبران ناسیونالیست اسکاتلندی آن طور که گفته‌اند یک بار دیگر برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا تلاش می‌کنند تا بتوانند اسکاتلند را در اتحادیه اروپا حفظ کنند. این رهبران این بار گمان می‌کنند که پیروز خواهند شد.
الکس سالموند، رهبر جنبش استقلال اسکاتلند در سال 2014 و نماینده فعلی این منطقه در پارلمان انگلیس در این باره می‌گوید: خارج کردن اسکاتلند از اتحادیه اروپا مطابق با خواست ما نیست و نتیجه ملموسی خواهد داشت.
در این سناریو به گفته سالموند، اسکاتلندی‌ها بار دیگر طی دو سال آتی رفراندوم استقلال برگزار خواهند کرد و این بار قطعا جواب "بله" خواهد بود.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به عنوان اولین کشوری که خروج از این اتحادیه 28 عضوی را در نظر گرفته این کشور را در معرض مخاطرات متعددی قرار می‌دهد.
از جمله این مخاطرات می‌توان وارد شدن شوک به اقتصاد جهانی، گسستگی در ائتلاف کشورهای غربی و تغییر در سیاستمداران عالی انگلیس را برشمرد. جدایی از این‌ها وجود "بریتانیای کبیر" نیز در معرض تهدید قرار می‌گیرد.
دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در اقدامی نه چندان دوراندیشانه صراحتا از عموم مردم خواسته تا به ماندن در این اتحادیه رای دهند و دلایلش شباهت زیادی به همان دلایلی دارد که برای ماندن اسکاتلند در کنار انگلیس مطرح کرد:به اعتقاد کامرون تنها راه برای مقابله با خواسته‌اش طرح سوالاتی از قلب و شاکله هویت انگلیسی است: آیا انگلیس بخشی از اروپاست یا خیر؟ آیا انگلیس یک یا دو کشور است؟
اما احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و در پی آن آغاز دوباره ماراتن جدایی اسکاتلند از این کشور نشان می‌دهد استراتژی کامرون تا چه میزان ناکارآمد است.
منزیس کمپبل، یکی از اعضای قدیمی اسکاتلندی پارلمان که از ابقای اسکاتلند در مرزهای بریتانیا و ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند، معتقد است: برای اینکه پاسخ به سوالات ماهوی بالا درباره انگلیس نسل‌ها دوام یابند 60 درصد آرای رفراندوم مورد نیاز است. اگر طرف بازنده 45 درصد آراء را کسب کند هرگز تسلیم نخواهد شد.
این مساله‌ای بود که حامیان استقلال اسکاتلند در رفراندوم 2014 در آن پیروز شدند. از آن زمان این گروه پیروزی‌هایی در انتخابات کسب کرده است. پیروزی چشمگیر حزب ملت اسکاتلندی هم در انتخابات پارلمانی انگلیس 2015 و هم در انتخابات پارلمان اسکاتلند نشان داد که اشتیاق استقلال چندان هم در بین مردم کم نشده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که اگر امروز بار دیگر رفراندوم استقلال در اسکاتلند برگزار شود استقلال پیروز خواهد شد.
اگر انگلیسی‌ها ماه آینده خروج از اتحادیه اروپا را حتی با مخالفت اسکاتلندی‌ها انتخاب کنند خواست ناسیونالیست‌ها تغییر خواهد کرد و بار دیگر به بحث جدایی شمال و جنوب دامن زده خواهد شد.
گفتمان ضد اتحادیه اروپا که فضای سیاسی انگلیس را فرا گرفته است به سختی می‌تواند فراتر از دیوار هادریان برود؛ دژی که بریتانیا را در زمان روم باستان به دو قسمت تقسیم کرده بود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند در حالی که کمپین ابقا در اتحادیه اروپا هر روز در اسکاتلند قدرت می‌یابد از آن طرف کمپین خروج در انگلیس پیشرفت می‌کند.
این تفاوت پاسخ، ریشه در اختلافات تاریخی و معاصر دارد. اسکاتلند مدت‌های مدیدی است که روابط نزدیکی با کشورهای اروپایی دارد تا آنجایی که سال‌ها پیش در جنگ علیه انگلستان با فرانسه متحد شد. به عنوان شهروندان یک کشور کوچک، اسکاتلندی‌ها عضویت در یک جامعه اروپایی وسیع‌تر را قوت می‌دانند در حالی که انگلیسی‌ها بیشتر قدرت‌های رقیب در مرکز اروپا را به چشم یک تهدید می‌بینند.
کمپبل در این باره می‌گوید: یک ارتباط احساسی بین اسکاتلند و اروپا وجود دارد. ما هرگز دشمنی با اروپا مانند آنچه که در انگلیس شاهد آنیم نداشته‌ایم.اما به احتمال قوی مهمترین دلیل برای جدایی از اتحادیه اروپا در اذهان مردم، پدیده مهاجرت است.
در انگلیس به عنوان یک کشور پرجمعیت بسیاری از مردم پذیرش دیگر افراد از سایر کشورها را یک اجبار نامبارک می‌دانند. در اسکاتلند که در مقابل جمعیت بسیارکم است فضای بسیاری برای تازه از راه رسیده‌ها وجود دارد.
سالموند در این باره توضیح می‌دهد: اسکاتلند هنوز فضا دارد. ما بیشتر شبیه آمریکای 100 سال پیش هستیم تا انگلیس امروز.
اسکاتلند تنها مکان در بریتانیا نیست که رفراندوم ماه آینده خطر بی‌ثباتی را در آن بیدار کرده است. در ایرلند شمالی نیز که صلح بیش از دو دهه در آن حاکم است این احتمال وجود دارد که با جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا رفراندوم جدایی از لندن و پیوستن به جمهوری ایرلند که از قضا عضو اتحادیه اروپا است، برگزار شود.
تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که چنین انشقاقی آسیب‌های جبران ناپذیری به اقتصاد وارد می‌کند و بازطراحی مرزها خطر فرقه‌گرایی را تشدید می‌کند. رهبران کاتولیک حامی اروپا از اکنون هشدار می‌دهند که اگر انگلیس رای به جدایی از اتحادیه اروپا داد باید برای اتحادیه مجدد ایرلند یک رفراندوم برگزار شود.
تحقیقات نیز نشان می‌دهند که رای دهندگان پروتستان ممکن است هر تلاشی در این زمینه را مسدود کرده و ایرلند شمالی را در بریتانیا ابقا کنند. نظرسنجی‌ها دراسکاتلند نتایج چندان روشنی ندارند اما تصمیم گیری ناسیونالیست‌ها برای برگزاری یک رفراندوم دیگر از این دست نتایج نیست.
ادامه دارد[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واشنگتن پست: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور را نابود می‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات