واکنش شورای شهر مشهد به ایرادهای شورای عالی شهرسازی و معماری

شورای عالی شهرسازی و معماری اخیرا اعلام کرد شهرداری مشهد در اجرای 30 پروژه بلندمرتبه سازی این کلانشهر مرتکب خلاف شده است.
محسن انتظاری هروی روز سه شنبه در نشست شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اگر تخلفی صورت گرفته باید شورای عالی شهرسازی این موضوع را به جای رسانه ای کردن در نشستی رسمی به شهرداری اعلام می کرد.
وی ادامه داد: بررسی صحت وقوع این تخلفات در دستور کار شورای شهر است اما از سیاسی کردن این موضوعات باید پرهیز شود زیرا مردم از دعواها خسته شده اند و اقبالی به تخلف و درگیری ندارند.
رئیس شورای شهر مشهد گفت: جاری بودن قوانین بر طرح ها و مصوبات در شهر مشهد در قالب طرح های جامع و تفصیلی مربوط به طرح جامع مصوب 40 سال پیش است.
وی افزود: بازنگری طرح جامع مشهد از سال 1383 شروع شده و این طرح دی ماه 1393 به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شد ولی به دلایل مبهم هنوز ابلاغ نشده است.
انتظاری هروی ادامه داد: اگر تخلفاتی در این سطح در شهر مشهد انجام شده چرا این موضوع از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری پس از انتخابات و ارتحال ایت الله واعظ طبسی مطرح شده است.
وی گفت: طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی با 50 درصد پیشرفت از 20 سال قبل در دست انجام است و جای تامل دارد که این طرح تاکنون مشکل نداشته ولی الان دچار مشکل شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: همچنین اگر تخلفی در پروژه های ساختمانی شهر مشهد انجام شده چرا سازمان بازرسی کل کشور و استان این مشکلات را پیگیری نمی کنند.
وی ادامه داد: شورای شهر مشهد متناسب با جایگاه قانونی خود برخورد قاطع با تخلفات را از وظایفش دانسته و انتظار می رود با توجه به موارد مطرح شده مبنی بر تخلفات مستندات خود را ارائه دهند تا شورای شهر به ایفای وظیفه بپردازد.

* بیانیه شورای شهر مشهد
همچنین در ادامه این جلسه بیانیه شورای اسلامی شهر مشهد خطاب به بیانات اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی و اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی استان در خصوص تخلفات شهرداری مشهد در رسانه‌های گروهی قرائت شد.
در این بیانیه آمده است: انتظار می‌رود با توجه به موارد مطرح شده در خصوص تخلفات شهرداری مشهد، اداره کل راه و شهرسازی استان و شورای عالی شهرسازی و معماری مستندات خود در این خصوص را ارائه کند. رویکرد منطقی و کارشناسی ایجاب می‌کند برخورد با تخلفات به صورت جامع مورد توجه قرار گیرد تا مراجع دست‌اندرکار همچون استانداری، اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، شورای عالی شهرسازی و معماری به مواردی که در گذشته در حوزه بلندمرتبه‌سازی، تغییر کاربریها و غیره اتفاق افتاده برخورد منصفانه داشته باشند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده: باتوجه به شرایط کنونی اقتصادی و ضرورت خروج از رکود اقداماتی که درحال شکل گیری بوده باعث دامن زدن به این رکود شده و شایسته است از اقدامات غیرضروری و غیرقانونی در این خصوص اجتناب شود. تاکید دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری مبنی بر توقف اقدامات اجرائی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی با وجود طرح تفصیلی مصوب وجهه قانونی ندارد.
سوم خرداد جاری در قالب چهارمین نشست امسال شورای عالی معماری و شهرسازی تخلفات گسترده شهرداری مشهد در صدور پروانه‌های ساخت خارج از مصوبه‌های کمیسیون ماده 5 مطرح شده بود.
در این جلسه بیان شده بود که تخلف در شهرسازی با شهرفروشی در بسیاری از شهرداریها به رویه جاری تبدیل و به موضوع شهرفروشی به منظور تامین درآمد شهرداریها مبدل گردیده است.
7505/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش شورای شهر مشهد به ایرادهای شورای عالی شهرسازی و معماری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات