«همای رحمت» طرحی برای تحقق آرزوی تبدیل تحقیر فقرا به تعظیم فقرا

همای رحمت «همای رحمت» طرحی برای تحقق آرزوی در ماه رمضان است تا روزه‌دار نیازمندی بدون سحر و افطار نماند و خیرین بتوانند تحقیر فقرا را به فرهنگ تعظیم فقرا تبدیل کنند زیرا پیامبر(ص) فرموده است: خودتان را محبوب فقرا کنید زیرا دولت در روز قیامت، دولت فقرا است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اسم برنامه‌شان را گذاشته‌اند: «همای رحمت». آرزویشان این است که ماه مبارک رمضان در سراسر کشور هیچ‌روزه دار نیازمندی بدون سحری و افطاری نماند.

داوطلبان جمعیت هلال احمر خودشان هم می‌دانند که سقف آرزویشان بسیار بلند است ولی ناامید نیستند و برای کمک کردن به همان تعداد نفراتی که از دستشان برمی‌آید تلاش می‌کنند.

از نیمه شعبان هرسال کم کم برای شناسایی نیازمندان واقعی و جمع آوری کمک‌های مردمی در خانه‌های داوطلب آماده می‌شوند که در ماه رمضان دسته‌جمعی راهی در خانه‌های نیازمندان شده و بسته‌های غذایی تهیه شده را شبانه و به طور ناشناس به آنها برسانند. دست گرمشان را بر شانه‌های مناطق حاشیه ای شهرها و روستاهای محروم می‌کشند تا همنوعانشان برای لحظاتی طعم فقر و نداری را فراموش کنند.

این گروه 12 سالی است که به‌صورت منظم در این روزها از نیازمندان دلجویی می‌کنند. به علاوه آنها سعی می‌کنند تا فرهنگ تحقیر فقرا تبدیل به فرهنگ تعظیم فقرا شود. به این ترتیب میزبان روزه داران کم بضاعت در سفره‌های مهربانی می‌شوند.

با توجه به رشد چشمگیر استقبال مردم نیکوکار از برنامه ملی همای رحمت و آیین سفره های مهربانی و به جهت ترویج فرهنگ خدمت رسانی بی‌منت و خیر جمعی، با فرح ناز رافع - رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر به گفت‌و‌گو پرداختیم.

س:با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز برنامه سراسری همای رحمت، با مقدمه ای درباره ضرورت اجرای آن بحث را شروع بفرمایید؟

رافع: فرهنگ احسان و اکرام مساکین از جمله ارزش‌هایی است که متعلق به صدر اسلام است و در سنت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) آمیخته شده است؛ آنان تعقیبات بعد از نماز شبشان رفتن به در منازل فقرا و دادن غذا به آنان بوده است و هیچ یک از اهل بیت(ع) از این مسأله مستثنی نیستند. آثار کیسه‌هایی که به دوش می‌کشیدند روی شانه و دوش آنان نمایان بود. در کربلا پیکر بی‌سر و قطعه قطعه شده امام حسین(ع) را امام سجاد(ع) از روی همین آثار بر دوش پدرش شناسایی کردند.

از سویی دیگر یک راه قطعی برای ورود به بهشت، حبّ مساکین و فقرا و خدمت به آنان آست. در روایتی از پیامبر(ص) آمده است: که خودتان را محبوب فقرا کنید زیرا دولت در روز قیامت، دولت فقرا است.

به همین جهت این سازمان در تلاش است تا بستر سازی مناسبی را برای ترویج نوعدوستی که در حقیقت زکات نعمات بی‌شماری است که از سوی خداوند به ما اعطا شده است را فراهم کند. این برنامه با تاسی از سیره امیر مومنان علی (ع) با بسیج توان خیرین نیکوکار و اعضا و داوطلبان جمعیت هلال احمر فقط در ماه مبارک رمضان به اجرا در می‌آید که در همین جا، لازم می‌دانم از کوشش‌ها و کمک‌های آنها و همچنین تمامی مدیران و مسؤلان جمعیت هلال احمر که با همکاری و ارایه رهنمودهای شان بر غنا و اثرگذاری بیشتر برنامه همای رحمت، می‌افزایند تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم.

در همین راستا همسو با منویات رهبر معظم انقلاب و به منظور صرفه جویی در هزینه‌ها و حذف سفره‌های رنگین و از همه مهم تر تکریم روزه‌داران نیازمند به‌ویژه ایتام و خانواده‌های بی سرپرست و بد سرپرست، طرحی به عنوان سفره‌های مهربانی در سراسر کشور به مورد اجرا گذاشته می‌شود که به مدد بانیان و استقبال خیرین ، سفره‌های افطاری برای جامعه هدف مان تدارک دیده می‌شود. چرا که اساس جامعه اسلامی اخلاق، معنویت و احساس برابری و جامعه اسلامی نباید متکاثر باشد؛ یعنی همه در آن مسابقه رفاه بگذارند، مسابقه تشریفات و اشرافی‌گری بگذارند. جامعه اسلامی یعنی جامعه منهای تکاثر و منهای فقر. در فرهنگ اسلامی، اینچنین برنامه‌هایی کمک می‌کنند تا فرهنگ تحقیر فقرا تبدیل به فرهنگ تعظیم فقرا شود.

س: می‌دانیم سهم مشارکت اعضا و داوطلبان در این برنامه، سهم شایسته ای است. پیش بینی شما درباره تحقق اهداف با امکانات موجود تا آخر اجرای این برنامه در سال جاری چیست؟

رافع: اعضا و داوطلبان، سرمایه‌های جمعیت هلال احمر هستند که در مواقع بروز حادثه و شرایط عادی با توان حداکثری به کمک آمده و در زمینه‌های مادی و معنوی پشتیبان سازمان هستند. یکی از رویکردهای اصلی سازمان در چندسال اخیر، جذب هرچه بیشتر منابع از طریق عضوگیری، فراهم آوردن بسترهای الکترونیکی و پرداخت آسان و آنلاین کمک‌ها، اطلاع رسانی گسترده بوده که به حمد و قوه الهی این مهم به نحو شایسته ای صورت گرفت و موفق به جذب عده کثیری از میان اصناف، چهره‌های شاخص ملی، فرهنگی، هنری، ورزشی و ... شدیم که پیش بینی می‌شود امسال درصد مشارکت عمومی به طور چشمگیری افزایش یابد.

س: اهداف این برنامه را شرح می‌دهید؟

رافع: سازمان اهداف گوناگونی از جمله ترویج ارزش‌های انساندوستانه با تاسی از تعالیم الهی در شیوه خدمت رسانی و کمک به ایتام، حفظ کرامت انسانی نیازمندان و رشد ایمانی معنویشان در ایام نزول قرآن، هدایت کمک‌های مردمی با توجه به فضای معنوی ماه مبارک رمضان در راستای حمایت از خانواده‌های محروم، ایجاد زمینه مشارکت خیرین و نیکوکاران در اجرای برنامه‌های عام المنفعه وخیریه، ایجاد فضای مناسب به منظور تعامل تنگاتنگ خیرین و نیکوکاران با گروه‌های هدف جهت تامین بخشی از نیازهایشان، آگاهی بخشی عمومی نسبت به ماموریت‌ها و برنامه‌های بشردوستانه جمعیت و تشخیص و ارتقای سطح آمادگی استانی و شهرستانی را دراین برنامه دنبال می‌کند.

س: برنامه اجرایی شما به این اهداف چیست؟

رافع: قبل از شروع ماه مبارک رمضان، نیازمندان واجد شرایط از سوی مددکاران داوطلب شناسایی می‌شوند. سپس با استفاده از نقطه نظرات پزشکان متخصص داوطلب و تعیین میزان کالری مورد نیاز هر فرد طی یک ماه، سبدهای غذایی بر اساس معیارهای علمی، استانداردسازی شده و در سطوح بیماران صعب العلاج ، زنان سرپرست خانوار یا خانواده‌های بی‌سرپرست، مادران باردار نیازمند، ایتام و خانواده‌های کم برخوردار حاشیه شهرها و روستاهای دور افتاده، معلولین، سالمندان و از کار افتادگان و خانواده‌های زندانیان و محرومان با حفظ اصل کرامت انسانی توزیع می‌شود.

با توجه به تبلیغات گسترده که از طرق مختلف مانند جراید، رسانه‌های ارتباط جمعی، توزیع بروشور و بهره گیری از ظرفیت‌های تبلیغاتی شهرها، اطلاع رسانی به خیرین و نیکوکاران از طریق ارسال برشور و دعوتنامه و هماهنگی با مطبوعات و انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی با خیرینی که سابقاً در برنامه مشارکت و همکاری فعالانه داشتند، تدوین و جمع آوری دل نوشته‌های خیرین، نیکوکاران، داوطلبان شرکت کننده در برنامه در قالب (نوشته، پیام کوتاه، فیلم و عکس با فرمت‌های مختلف و گوشی همراه و ارسال آن به روابط عمومی سازمان، هماهنگی با مسئولین دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه، ستاد نماز جمعه جهت جذب مشارکت آحاد مردم انجام می‌شود.

همچنین دعوت از داوطلبان حامی (اشخاص حقوقی) مانند کارخانجات، شرکت‌ها، موسسات مالی، تجاری، اصناف و... جهت مشارکت در طرح مشارکت ویژه در برنامه با رویکرد روز کار داوطلبی، هماهنگی لازم با سینماهای شهر (خصوصی و نیمه خصوصی)در راستای نمایش فیلم‌های ویژه و اختصاص بخشی از عواید فروش فیلم به این مهم در ایام ماه معظم شعبان، هماهنگی و تعامل با گروه‌های مطرح هنری برای بر پایی جنگ‌های شادی- نمایشنامه و یا کنسرت‌های مجاز و اختصاص بخشی از عواید حاصله به طرح در عید نیمه شعبان، برگزاری جلسات با مسئولین و مقامات استان جهت مشارکت، حمایت و شرکت در برنامه، فراخوان عمومی و اختصاصی و نشست هم اندیشی با خیرین، نیکوکاران و حامیان برای مشارکت آنان در برنامه صورت می‌پذیرد.

همچنین اجرای برنامه همایش باران مهربانی با حضور خیرین در قالب گرامیداشت نیمه شعبان، بر پایی چادر و استقرار صندوق‌های جمع آوری کمک‌های مردمی در ایام پنجشنبه و جمعه در مزار شهدا و مسیر نمازگزاران نماز جمعه از ابتدای فراخوان، هماهنگی و تعامل با ورزشکاران، تیمهای ورزشی و... جهت برپایی مسابقات و اختصاص عواید ناشی از آن به طرح، برگزاری بازارچه خیریه و جشنواره‌های محصولات استانی(غذا، شیرینی و صنایع دستی و..) در راستای تامین سبدهای غذایی (اختصاص بخشی از محصولات غرفه‌ها و درآمد غرفه داران به این امر)، جذب کمک‌های نقدی خیرین و عامه مردم از طریق واریز وجوهات نقدی به حساب‌های اختصاصی "امور خیریه "جمعیت هلال احمر استان،جذب کمکهای غیر نقدی خیرین شامل مواد غذایی سالم دارای تاریخ مصرف معتبر در محل خانه‌های داوطلب، جذب کمک‌های نقدی از طریق سامانه تلفن همراه کد# USSD *733*5151 و یا واریز به حساب شماره 15،000،000،42 بانک ملت می‌پذیرد، همچنین بسته‌های غذایی تهیه و شبانه به درب منازل نیازمندان ارسال می‌شود.

س:تلاش‌هایی را که سال گذشته در خصوص این برنامه انجام گرفت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رافع: با نظری اجمالی به نتایج بدست آمده از اجرای این برنامه و مقایسه با سال‌های گذشته، می‌توان نتیجه گرفت که روند اجرا همواره سیر صعودی داشته و هر ساله اعضا و داوطلبان تمایل زیادی به مشارکت در آن داشتند به نحوی که در سالی که گذشت در بخش توزیع سبدهای غذایی درصد تحقق سرانه تعیین شده 79 درصد و در سفره‌های مهربانی 101 درصد بود.

همچنین از آنجایی که شفاف سازی، نقش زیادی در اعتمادسازی و جلب مشارکت‌ها دارد، به همین دلیل مستند سازی به روش تهیه عکس و فیلم از روند تهیه و بسته بندی سبدها و برگزاری سفره‌های مهربانی و تمامی برنامه‌هایی که در قالب این طرح اجرا می‌شود و اعلام میزان کمک‌های نهایی از رسانه‌ها به شکل جدی صورت می‌پذیرد. ضمن اینکه باید گفت خود اعضا و داوطلبان با اضافه کردن افراد خیر تلاش می‌کنند که واریزی‌های هر‌ سال پربارتر از قبل باشد؛ آنها خیلی از خیران را به وسیله تلگرام جذب کردند. از طریق سایت اینترنتی بازدید‌کننده‌های زیادی داشتیم. در تلگرام هر کسی دوستان خیرش را برای پیوستن به این برنامه خیرخواهانه تشویق می‌کند. در میان خیرینمان سالمندانی داریم که از مستمری اندک شان به نیازمندان کمک می‌کنند. پزشک و افراد خیلی متمکنی هم داریم که مشارکت‌های بسیار چشمگیری داشتند و یکی از هدف‌های اصلی مان گسترش خیر جمعی و انفاق عمومی به اندازه وسع هر شخص است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««همای رحمت» طرحی برای تحقق آرزوی تبدیل تحقیر فقرا به تعظیم فقرا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات