97 درصد شهرهای ایران در معرض زمین لرزه / ایران رتبه سوم کشورهای پرخطر

زلزله// رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه ۹۷ درصد شهرهای ایران در معرض زمین لرزه هستند، گفت: تنها کشوری که در جهان روی نقشه مخاطرات با رنگ قرمز پررنگ مشخص شده ایران است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدتقی کره‌ای در دویست و شصت و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به ارائه گزارشی از مخاطرات زمین شناسی پرداخت و اظهار داشت: مخاطرات زمین شناختی در جهان رو به افزایش است اما با توان مهندسی به کار گرفته شده تعداد کشته شدگان مخاطرات رو به کاهش است ولی در کشور ما این وضعیت به گونه دیگری است.

وی افزود: اگر 43 مخاطره را در جهان نام ببریم 32 پدیده آن در ایران رخ داده است. 97 درصد شهرهای ایران در معرض زمین لرزه، همه شهرها در معرض سیلاب، همه تأسیسات کوهستانی در معرض زمین لغزش و 300 دشت کشور در معرض نشست زمین قرار دارند.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد: تنها کشوری که در جهان روی نقشه مخاطرات با رنگ قرمز پررنگ مشخص شده ایران است و این امر نشان می‌دهد مسئله خطرپذیری در کشور ما چقدر جدی است.

وی تصریح کرد: در سال 2010 نقشه مخاطرات جهان شناختی زمین استخراج شد و ایران وضعیت بسیار پرخطر قرار گرفت. براین اساس از بین 10 کشور پرخطر ایران رتبه سوم را داراست.

کره‌ای خاطرنشان کرد: نکته نگران کننده این است که جمعیت در معرض خطر ایران به اندازه جمعیت در معرض خطر چین و هند است. یعنی 10 درصد جمعیت ما در معرض خطر زلزله قرار دارد درحالیکه این رقم در چین و هند یک درصد است.

وی با بیان اینکه نقشه زمین لغزش‌های تهران استخراج شده است، گفت: اطراف تهران محلاتی داریم که روی زمین لغزش‌های قدیمی بنا شده است. لازم است این نکته را نیز بدانید که هر کجا سنگ‌های ریز و درشت کنار یکدیگر قرار گرفته بود اطمینان داشته باشید پدیده بهمن سنگی رخ داده که نمونه آن نیز بیمارستان محک است که در چنین موقعیتی ساخته شده است.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «97 درصد شهرهای ایران در معرض زمین لرزه / ایران رتبه سوم کشورهای پرخطر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات