جزئیات برندسازی جایگاه‌های سوخت اعلام شد/ حضور شرکت‌های خارجی بدون محدودیت

بنزین مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران جزئیات برندسازی جایگاههای سوخت را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا مظلومی در نشستی خبری اظهار داشت: روزانه 250 میلیون لیتر فرآورده نفتی در سراسر کشور توزیع می‌کنیم که این کار به‌وسیله 3400 جایگاه عرضه بنزین و 2400 جایگاه تک‌منظوره و دومنظوره عرضه CNG انجام می‌شود.

وی افزود: در راستای کیفی‌سازی ارائه خدمات در صدد انتخاب شرکت‌های صاحب صلاحیت برای استمرار سوخت رسانی به‌صورت برند هستیم.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اذعان داشت: از تمامی شرکت‌هایی که در زمینه عرضه سوخت دارای توانمندی هستند دعوت می‌کنیم در طرح برندسازی جایگاه‌های عرضه سوخت شرکت کنند.

مظلومی با بیان اینکه "این کار با اولویت جایگاههای کوچک و زنجیره‌ای در کلان‌شهرها انجام می‌شود"، گفت: شرکت صاحب صلاحیت یا برند، شرکتی است که مجموعه‌ای از جایگاههای عرضه فرآورده‌های نفتی و CNG را تحت پوشش خدمات قرار می‌دهد که این کار می‌تواند از طریق احداث جایگاههای جدید، خرید جایگاههای موجود یا فراهم آوردن خدمات مورد نظر در جایگاههای موجود بدون اصرار بر تجمیع مالکیت در آنها صورت پذیرد.

وی افزود: شرکت صاحب صلاحیت یا برند، وظیفه خرید و حمل سوخت از محل انبارهای اصلی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و توزیع به‌موقع آن در جایگاههای تحت پوشش و همچنین مسئولیت کمیت و کیفیت عرضه فرآورده‌های نفتی و CNG در هر جایگاه تحت پوشش را با رعایت استانداردهای مشخص شده به‌عهده دارد.

مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: هدف اصلی از برندسازی جایگاههای عرضه سوخت، ارتقای رفاه و ایمنی و افزایش کیفیت خدمات قابل ارائه به مصرف کنندگان است.

وی افزود: شرکت‌هایی که برای شرکت در طرح برندسازی جایگاههای عرضه سوخت تمایل دارند می‌توانند از همین امروز با مراجعه به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران (www.niopdc.ir) و یا دفاتر مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و یا حوزه مدیریت بازرگانی این شرکت نسبت به ثبت نام و ارائه مدارک لازم اقدام کنند.

مظلومی از ارزیابی شرکت‌های متقاضی در تیرماه یا مرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: شرکت در این طرح برای تمامی شرکت‌های ایرانی و خارجی مجاز است و شرکت‌های خارجی می‌توانند به‌صورت مستقیم و بدون انتخاب شریک ایرانی اقدام به سرمایه گذاری در برندسازی جایگاههای عرضه سوخت در ایران کنند و برای آنها محدودیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس چند شاخص امتیازبندی شرکت‌های متقاضی صورت می‌گیرد؛ شاخص توان مالی 40 امتیاز دارد که حداقل باید 24 امتیاز را در این شاخص کسب کنند؛ شاخص سابقه اجرایی در جایگاه‌داری و صنعت پالایشگاهی 15 امتیاز دارد که حداقل باید 10 امتیاز را کسب کنند؛ شاخص نیروی انسانی 15 امتیاز دارد که باید حداقل 12 امتیاز را کسب کنند، شاخص فرآیند کسب و کار 20 امتیاز دارد که حداقل باید 12 امتیاز را کسب کنند و شاخص امکانات 10 امتیاز دارد که باید تمامی این 10 امتیاز را در ارزیابی کسب کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: شرکتی که می‌خواهد برندسازی جایگاههای عرضه را به‌عهده گیرد در بخش سوخت مایع باید حداقل 60 نازل را راه‌اندازی کند و در مدت دو سال این تعداد را به 300 نازل برساند و شرکتی که در بخش CNG سرمایه گذاری می کند باید در گام اول اقدام به راه‌اندازی 300 نازل سوخت کند.

مظلومی با بیان اینکه "شرکت ملی پخش به‌دنبال واگذاری امور تصدی‌گری و پرداختن به نظارت عالیه است"، گفت: در حال حاضر غالب انتقال سوخت از مخازن ذخیره سازی به مجاری عرضه از سوی شرکت ملی پخش صورت می‌گیرد اما رفته رفته با برندسازی جایگاهها این کار به شرکت‌های خصوصی واگذار می‌شود و بر نحوه کار آنها نظارت خواهیم کرد.

وی افزود: هر زمان شرکت‌های خصوصی در این زمینه به بلوغ رسیدند تمامی فرآیند انتقال و توزیع فرآورده‌های نفتی به شرکت‌های خصوصی واگذار خواهد شد و حتی در فازهای بعدی، احداث مخازن ذخیره و تأمین فرآورده‌های نفتی نیز توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود به‌طوری که یک شرکت خصوصی سرمایه گذار در برندسازی جایگاه می‌تواند در تمامی زنجیره سوخت از اکتشاف نفت خام تا عرضه نهایی سوخت حضور یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه "در فاز اول تمامی شرکت‌ها باید سوخت مورد نیاز را فقط از پالایشگاههای داخلی خریداری کنند"، گفت: در فازهای بعدی شرکت‌ها می‌توانند رأساً به احداث پالایشگاه اقدام کنند یا فرآورده‌های نفتی را از خارج از کشور وارد کنند.

وی ادامه داد: نظارت ما بر کمیت و کیفیت عرضه در این صورت با نمونه‌گیری از جایگاههای عرضه صورت می‌گیرد.

مظلومی خاطرنشان کرد: شرکت‌های صاحب صلاحیت یا برند، در چندین سطح ارائه خدمات خواهند داد و به‌فراخور خدماتی که ارائه می دهند، هزینه دریافت می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر تعیین قیمت فرآورده‌های نفتی به‌صورت حاکمیتی صورت می‌گیرد اما در ادامه این طرح دیده شده که در فازهای بعدی با تنوع قیمت در عرضه بر اساس خدماتی که هر جایگاه ارائه می‌دهد و با تنوع عرضه سوخت مواجه باشیم که این موضوع برای اجرایی شدن در فازهای بعدی مطالعه و بررسی بیشتری خواهد شد.

مظلومی اذعان داشت: هنوز زمان‌بندی اجرای فازهای بعدی مشخص نشده است اما امیدواریم در دستورالعمل اجرایی به اینجا برسیم که قیمت‌های متعدد بنزین در عرضه داشته باشیم.

وی ادامه داد: اما این به‌معنای تفاوت در کیفیت سوخت نیست. کیفیت عرضه سوخت با نظارت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی باید با استانداردهای موجود مطابقت داشته باشد.

این مقام مسئول از اجرای پایلوت برندسازی جایگاههای عرضه سوخت در استان اصفهان خبر داد و گفت: در این پایلوت، 17 جایگاه کوچک به‌صورت زنجیره‌ای و تحت عنوان یک برند آغاز به کار کرده‌اند و خدماتی مطابق با خدمات روز جهان عرضه می‌کنند.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئیات برندسازی جایگاه‌های سوخت اعلام شد/ حضور شرکت‌های خارجی بدون محدودیت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات