پاکستان نگران موافقتنامه چابهار نیست

بندر چابهار یکی از مقامات ارشد وزارت بازرگانی پاکستان گفت موافقتنامه توسعه بندر چابهار تهدیدی برای پاکستان نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری اکسپرس تریبیون، وزارت بازرگانی پاکستان کمترین نگرانی از موافقتنامه سه جانبه امضا شده بین ایران، هند و افغانستان برای توسعه بندر چابهار دارد، زیرا معتقد است که از آنجایی که بندر چابهار یک بندر واقع در آبهای عمیق نیست، هیچگاه رقیبی برای بندر گوادر نخواهد بود.
روبینا اختر، یکی از مقامات ارشد وزارت بازرگانی پاکستان که مسئولیت دیپلماسی بازرگانی این وزارتخانه را نیز بر عهده دارد گفت، این موافقتنامه تهدیدی برای پاکستان نیست.
سه کشور ایران، هند و افانستان پس از آن این موافقتنامه را امضا کردند که پروژه کوریدور اقتصادی چین- پاکستان  توسط این دو کشور به اجرا گذاشته شد و در قالب آن بندر گوادر برای دسترسی آسان به بازارهای منطقه ای توسعه یافت.
اختر در این باره گفت: «نیازی به نگرانی نیست. موافقتنامه چابهار یک اتفاق جدید نیست و 3 کشور مدت های مدید روی این موافقتنامه کار می کردند.»
وی افزود، تناسبی بین بندر چابهار و بندر گوادر وجود ندارد و این دو با یکدیگر متفاوتند و هیچگاه نمی توانند رقیب یکدیگر باشند.
وی افزود، علاوه بر اینکه چابهار در آبهای عمیق واقع نشده، فاصله چابهار با بازارهای احتمالی نیز بسیار بیشتر از گوادر است که این نیز یک نکته منفی درباره این بندر ایرانی است.
این مقام پاکستانی گفت، رئیس جمهوری ایران در جریان سفر به پاکستان نیز تصریح کرده بود که آنها در حال توسعه بندر چابهار هستند و این بندر رقیبی برای هیچ بندر دیگری در منطقه نیست.
مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان نیز اخیرا این تفسیر را که موافقتنامه چابهار اقدامی علیه هر کشور دیگری است، رد کرده است.
انتهای پیام//234

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاکستان نگران موافقتنامه چابهار نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات