مشارکت ایران و جهان عرب در مواجهه با چالش های منطقه ای در بیروت

مشارکت ایران و جهان عرب در مواجهه با چالش های منطقه ای در بیروت بین الملل > دیپلماسی - اولین إجلاس بین المللی "ایران و جهان عرب در مواجهه با چالش های منطقه ای: فرصت ها، موانع و چشم اندازهای مشارکت" با همکاری دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت أمور خارجه، دانشگاه لبنان، روزنامه السفیر، موسسه اندیشه سازان نور و موسسه مطالعات استراتژیک لبنان در بیروت با حضور بیش از صدنفر از برجسته ترین متفکرین جهان عرب شروع به کار کرد.

به گزارش خبرآنلاین در افتتاحيه اين إجلاس سه روزه، دكتر مصطفي زهراني، مديركل دفتر مطالعات سياسي و بين المللي، با تشريح موانع نظري و فكري مشاركت در منطقه، بر تمركز همه طرف ها در خاورميانه و جهان اسلام بر مسأله فلسطين تاكيد نمود. همچنين آقاي عدنان سيد حسين، رئيس دانشگاه لبنان با تاكيد بر شرايط بحراني منطقه، گفتگو و تلاش براي نزديك كردن مواضع دو طرف را يك ضرورت غير قابل إنكار برشمرد. آقاي طلال سلمان، سردبير و ناشر روزنامه السفير نيز با إشاره به وجود رهبري يكپارچه و داهيانه در ايران، تشتت آرا در جهان عرب را يكي از مشكلات اصلي گفتگو و تفاهم برشمرد. آقاي سعدالله زارعي، رئيس موسسه انديشه سازان نور نيز با إشاره به كمك هاي مؤثر ايران در دهه هاي گذشته براي تقويت موضع عربي و اسلامي در مقابله با رژيم صنيونيستي، مبارزه با تروريسم را يك ضرورت فوري در منطقه دانست. آقاي عبدلحليم فضل الله، رئيس مركز مطالعات استراتژيك لبنان نيز تمركز بر منافع مشترك سياسي و اقتصادي در چارچوب تعاليم اسلامي را شرط لازم براي إيجاد پل هاي ارتباطي در مقابله با چالش هاي جاري و آتي منطقه دانست.
در اين إجلاس سه روزه شخصيت هاي برجسته جهان عرب نظير پروفسور سمير امين، اقتصاددان و نظريه پرداز برجسته عرب، كمال الهلباوي، از رهبران و نظريه پردازان سابق اخوان المسلمين، منير شفيق، نظريه پرداز مشهور مصري، حلمي شعراوي، رئيس موسسه مطالعات عربي-آفريقايي مصر، فوزي العلوي، رئيس مركز مطالعات انساني تونس، البير داغر، اقتصاددان مشهور جهان عرب و آقايان عدنان منصور. شريل نحاس و عدنان سيد حسين وزاري سابق خارجه، اقتصاد و آموزش عالي لبنان حضور دارند. از ايران نيز در اين إجلاس آقاي محمدايراني، مديركل خاورميانه وزارت أمور خارجه و كارشناسان مسائل منطقه از جمله مسعود اسداللهي، محمدعلي مهتدي، عليرضا ميريوسفي، عبدالحسين خسروپناه و محمدمهدي شريعتمدار سخنراني خواهند داشت.

4949

کلید واژه ها: وزارت خارجه - جهان عرب -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشارکت ایران و جهان عرب در مواجهه با چالش های منطقه ای در بیروت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات