ایران آماده اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است

'وحید احمدی' روز سه شنبه در سخنرانی در پانزدهمین نشست مجمع عمومی 'کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی'(کامستک) که به میزبانی اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد، گفت: ایران علاوه بر حضور فعال در برنامه های گوناگون سازمان همکاری اسلامی ازجمله در عرصه نانوفناوری، دانشگاه های مجازی و پارک های علم و فناوری، آمادگی دارد همکاری خود را با سازمان همکاری اسلامی را در حوزه های پروژه های مشترک در زمینه مطالعات زیست محیلی، اکولوژیک و اقیانوسی (oceangraphic)، علم نجوم، علوم و فناوری هوا-فضا، ارائه خدمات آموزشی به کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باهدف تقویت جایگاه علمی و اشتغال زایی و اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو این سازمان گسترش دهد.
وی با تاکید بر حمایت کامل ایران از تلاش ها در جهت تقویت همکاری در حوزه علوم و فناوری و افزایش تعامل در زمینه های مربوطه به ویژه میان کشورهای اسلامی گفت: ایران توجه جدی به رویکرد تقویت ارتباط میان شخصیت های علمی و دانشگاهی این کشور و مجامع علمی سایر کشورها دارد.
احمدی گفت: اعتقاد داریم مجامع علمی در جهان اسلام برای به حداقل رساندن فاصله ها و نابرابری های موجود در جهان و جبران فقر و عقب ماندگی برخی کشورها باید تلاش دسته جمعی داشته باشند.
معاون وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ایران گفت: با توجه به ظرفیت های بالای علمی و فناوری ایران در منطقه ازجمله برخورداری از جمعیت دانشجویی چهار میلیون و 800 هزار نفری، حدود دو هزار و 400 دانشگاه و موسسه آموزش عالی، 700 موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی، 38 پارک فناوری و حدود چهار هزار شرکت کوچک و متوسط فعال در حوزه علم و فناوری، در مسیر تحقق اهداف برنامه اقدام 10 ساله کامستک گام های بلندی برخواهد داشت.
وی اظهار داشت: ایران در بودجه سال مالی جدید خود، در راستای کمک به تحقق اهداف برنامه اقدام 10 سال سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری، بر میز بودجه انجام فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی خود افزوده است و این مهم می تواند حرکت به سمت محقق کردن اهداف علمی و فناوری را تسریع کند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تمام اعضای سازمان همکاری اسلامی باید از فرصت تعامل و همکاری برای ایجاد محیطی امن و باثبات در جهان اسلام استفاده کنند.
وی گفت: کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باید گام های بلندتری در جهت توسعه و پیشرفت در حوزه علوم و فناوری بردارند.
احمدی همچنین با اشاره به موضوع 'جایزه مصطفی(ص)' گفت: در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه‌سازی همکاری و توسعه علمی کشورهای اسلامی، و به سبب تأکید پیامبر مکرم اسلام(ص) بر اهمیت علم‌آموزی، جایزه مصطفی(ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان با همکاری کامستک و سایر سازمان‌های اسلامی از جمله بانک توسعه اسلامی، آکادمی علوم جهان اسلام و دانشگاه‌های برجسته کشورهای اسلامی، اهدا می‌شود.
وی گفت: این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد. برگزیدگان جایزه علاوه بر لوح و مدال جهانی مصطفی(ص)، با دریافت مبلغ ۵۰۰ هزار دلار که از محل خیرین و موقوفات علم و فناوری تأمین شده، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
به گفته احمدی، تمامی مراحل سیاستگذاری و داوری این جایزه؛ در هیات عالیرتبه‌ای از برجستگان علمی و فناوری جهان صورت می‌پذیرد و جمهوری اسلامی ایران تنها میزبان دبیرخانه این حرکت جهانی است. بیش از 200 مرکز علمی در سطح کشورهای اسلامی با این جایزه در ارتباط و همکاری هستند.
بعد از سخنرانی معاون وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ایران، کلیپی از اهدای جایزه مصطفی(ص) در سال گذشته پخش شد.
پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی موسوم به 'کامستِک' (COMSTECH) صبح سه شنبه با حضور رئیس جمهوری پاکستان، به میزبانی اسلام آباد کار خود را آغاز کرد.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران آماده اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات