تولیت 3 بسته تحول نظام آموزشی کشور در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

به گزارش ایرنا، دکتر سید عباس موسوی سه شنبه در سمینار « دانشگاه های نسل سوم، چیستی، چگونگی، چرایی» که در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، با بیان اینکه، این دانشگاه در حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و همچنین ارتقاء نظام ارزیابی و آزمون های علوم پزشکی به عنوان سرگروه مشخص شده ابراز داشت: در خصوص توسعه دانش گیاهان دارویی نیز سرگروه دانشگاه های شاهرود و گیلان است.
وی بهره برداری از دانش و بازار رقابتی را از ویژگی های دانشگاه های نسل سوم برشمرد و افزود: دانشگاه باز و همکاری با سایر بخش ها، پژوهش فرا رشته ای و توسعه مراکز دانشگاهی، سازمان چند فرهنگی و آموزش عموم و نخبگان و همچنین تأمین نشدن مستقیم هزینه توسط دولت خصوصیات دیگر این دانشگاه ها هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با تأکید بر اینکه دانشگاه های نسل سوم، کارآفرین، ارزش آفرین و ثروت آفرینند، یادآور شد: این ثروت علاوه بر مادی و اقتصادی می تواند اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باشد.
موسوی ادامه داد: ارتقای دانش، سرمایه فکری، استفاده موثر از منابع، حفظ منابع طبیعی و سایر عوامل موثر در ارتقای استاندارد و کیفیت زندگی از جمله این ثروت ها است.
وی یکی از ارکان اساسی گذار دانشگاه ها به نسل سوم را تدوین و اجرای سیاست های تقویت کننده مراکز رشد عنوان کرد و گفت: به این ترتیب راه اندازی و حمایت از شرکت های زایشی دانشگاهی تسهیل می شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، آموزش و پژوهش را به ترتیب ویژگی دانشگاه های نسل اول و دوم دانست و افزود: شاید عبارت کارآفرین برای دانشگاه های نسل سوم صحیح نبوده و بتوان از آن ها با نام نوپیشه ساز یاد کرد.
موسوی با بیان اینکه هم اکنون برخی از الزامات دانشگاه های نسل دوم رعایت نمی شود، تصریح کرد: ورود دانشجویان از طریق کنکور به دانشگاه ها توانمندی پژوهشی آن ها را نمی سنجد و الزاما هر آموزشگر خوبی، پژوهشگر خوبی نیست.
وی با اشاره به بین المللی بودن دانشگاه های نسل سوم گفت: ساختاراین دانشگاه ها و همچنین مدیریت آن ها با دانشگاه های فعلی متفاوت است.
موسوی با تأکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های لازم، اضافه کرد: خلاقیت یکی از مشخصات دانشگاه های نسل سوم است و بنابر مطالعات انجام شده، در مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی، خلاقیت با مدرک تحصیلی و همچنین با سن اشخاص رابطه معکوس دارد.
وی ادامه داد: زمانی که دانش افراد در حوزه ای زیاد است، به دلیل تسلط بر موضوع پیچیدگی های آن را متوجه نشده و در نتیجه میزان خلاقیت کاهش پیدا می کند.
سمینار « دانشگاه های نسل سوم، چیستی، چگونگی، چرایی» روز سه شنبه با حضور جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در این دانشگاه برگزار شد.
7359/6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تولیت 3 بسته تحول نظام آموزشی کشور در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات