ورود تجهیزات به کشور مستلزم اخذ مجوز زیست محیطی است


معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از اظهارات برخی نمایندگان مجلس در مورد امتناع سازمان محیط زیست برای ارائه مجوز به برخی واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: هر پروژه توسعه‌ای در مرحله امکان سنجی و قبل از اجرا باید مجوز زیست محیطی بگیرد و ورود تجهیزات به کشور مستلزم اخذ مجوز زیست محیطی است.به گزارش خبرنگار«محیط زیست» ایسنا، سعید متصدی در نشست خبری هفته محیط زیست با شعار«به سوی طبیعت برای زندگی» با اشاره به اینکه در حال حاضر حق‌طلبی در حوزه محیط زیست به عنوان یک اصل جدی مطرح شده است، گفت: طی سال‌های گذشته علی‌رغم هجمه‌های متعدد در سازمان حفاظت محیط زیست سعی کردیم همه فعالیت‌های این سازمان را از مردم بخواهیم و مردم در مورد مطلوب بودن وضعیت محیط زیست نظر بدهند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره عدم ارائه مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در ارتباط با فعالیت‌های سازمان قائل به اصول علمی و قانونی هستیم. اقدامات سازمان در مورد صنایع و معادن بر حسب قوانین کشوری بوده است. هیچ موردی در تعطیلی، توقف و اخطاریه نداشته‌ایم که خارج از مسائل قانونی بوده باشد.
وی اظهار کرد: برخی نمایندگان مجلس بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که اطلاع کافی از سابقه آن ندارند که این امر دور از شأن نمایندگی و جمهوری اسلامی است. نمایندگان مساله‌ای را که از وجاهت قانونی و یقین کامل در مورد آن مطلع نیستند در مجلس مطرح می‌کنند در حالی که سازمان می‌تواند در مورد کلیه فعالیت‌های خود به طور مستند و با ارائه مدارک پاسخگو باشد. کسانی که باعث تخریب زیست‌محیطی و آلودگی هوا می‌شوند از سوی محیط زیست مورد برخورد قانونی و تحکمی قرار می‌گیرند.


از فعالیت‌هایی که به ضرر محیط زیست، اقتصاد و بهداشت کشور است خودداری می‌کنیممتصدی گفت: برخی از سازمان خرده می‌گیرند که با وجود ورود تجهیزات به کشور، سازمان اجازه فعالیت به آنها را نمی‌دهد؛ درحالی که هر پروژه توسعه‌ای در مرحله امکان‌سنجی و قبل از اجرا باید مجوز زیست‌محیطی بگیرد. این افراد طوری وانمود می‌کنند که سازمان محیط زیست از ارائه مجوز امتناع کرده است، در حالی که این طور نیست هر کسی که بخواهد وسیله‌ای را وارد کشور کند باید قبل از ورود، مجوز زیست‌محیطی را اخذ کرده باشد. بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست از فعالیت‌هایی که به ضرر محیط زیست، اقتصاد و بهداشت کشور است خودداری می‌کند.
وی با بیان اینکه یکی از مسائل عمده امروز در نظام کشور توقع برطرف کردن مشکلات زیست‌محیطی از سازمان محیط زیست است، اظهار کرد: همه ما مسئولیت فردی، اجتماعی و دستگاهی در زمینه حفظ محیط زیست داریم. در حالی که متاسفانه به سمت سیستم‌هایی حرکت کرده ایم که از یک فرد به عنوان مسئول و یا از یک سازمان طلب حل مسائل مختلف را می‌کنیم.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر قرار باشد سازمان به تنهایی در مسائل محیط زیست ورود کند، حل مسائل زمان‌برو هزینه‌بردار می‌شود و قابلیت حل مسائل پایین می‌آید.
متصدی با اشاره به اینکه در استان تهران در سال 95 روزهای پاک نسبت به سال 94، 2.5 برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: این امر نشان می‌دهد که مردم و سیستم می‌توانند معضل بزرگ آلودگی هوا را حل کنند. بنابراین قدرت فردی، اجتماعی و سیستمی سه مساله مهم است که باید در کنار هم رخ دهد. یکی از استراتژی‌های سازمان محیط زیست در سال 95 این است که به سمت استفاده از ظرفیت‌های فردی، اجتماعی و سیستمی در کشور حرکت می‌کند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حذف پسماندهای استان‌های شمالی کشور و حذف کیسه‌های پلاستیک به عنوان برنامه‌های سازمان محیط زیست در سال 95 اظهار کرد: باید یک بسیج عمومی در مورد پاکسازی سه استان شمالی داشته باشیم. برای این کارها فعالیت‌هایی را دنبال کرده‌ایم. بسیاری از دستگاه‌های دولتی اعلام آمادگی کرده‌اند که حاضرند با همه ظرفیت‌ها و حتی با حضور وزرا این کار را دنبال کنند.
وی با تاکید بر اینکه سعی داریم از ظرفیت اجتماعی در شوراهای شهر و روستاها استفاده کنیم، گفت: استفاده از ظرفیت توریست‌ها برای جلوگیری از ایجاد پسماندهای استان‌های شمالی در برنامه سازمان محیط زیست قرار دارد. در مورد حذف کیسه‌های پلاستیکی راه و روش قبلی این بوده که برای استفاده آنها ممنوعیت ایجاد می‌شد. در حالی که در شرایط کنونی بسیاری از فروشگاه‌ها به طور داوطلبانه حاضرند کیسه پلاستیکی را از سیستم فروش خود حذف کنند که این همان استفاده از ظرفیت فردی و اجتماعی است.
متصدی با اشاره به اینکه امیدواریم با اطلاع‌رسانی مطلوب در این زمینه حضور داوطلبانه پررنگ‌تری ایجاد شود، گفت: هفته محیط زیست با سه مقوله استفاده از ظرفیت‌های فردی، اجتماعی و دستگاهی با اطلاع‌رسانی رسانه‌ها همراه می‌شود تا فعالیت‌های زیست‌محیطی در هفته‌های دیگر نیز تداوم یابد.
متصدی با اشاره به اینکه درگیر کردن جوامع محلی و مداخله کردن سیستم‌های راهبری محلی و هم‌گام‌کردن آنها سیاست‌های کلی نظام و دولت از مسائلی است که باید در هفته محیط زیست دنبال شود، اظهار کرد: در زمینه حذف کیسه‌های پلاستیکی ابتدا یک جمع دانشگاهی تشکیل دادیم و برنامه سه ساله‌ای برای این اقدام تصویب شد. در سال اول فعالیت‌ها متکی به اقدامات داوطلبانه‌ای است. در سال دوم فعالیت‌ها را برای مدیریت اقدامات دنبال می‌کنیم. در سال سوم این پروژه نیز الزاماتی را برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تعیین و اجرا می‌کنیم.
وی با بیان اینکه این مسائل وابسته به اثرات کیسه‌های پلاستیکی در محیط زیست است، گفت: یک میلیون کیسه پلاستیکی در هر دقیقه در جهان تولید می‌شود. 150 کیسه برای هر نفر در هر سال مصرف می‌شود. طول عمر استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تنها 12 دقیقه است. این در حالی است که 50 درصد کیسه‌های پلاستیکی فقط یک بار مصرف می‌شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه تنها یک درصد کیسه‌های پلاستیکی در جهان بازیافت می‌شوند، افزود: حدود 20 تا 100 سال یا حتی 1000 سال برای تجزیه کیسه‌های پلاستیکی زمان لازم است. این کیسه‌ها در نهایت به طبیعت برنمی‌گردند؛ بلکه تبدیل به ذره گرد و غبار شده و یا تبدیل به تکه‌های کوچکی در دریا می‌شوند که در نهایت وارد بدن آبزیان می‌شوند.وی گفت: در کشور ما آمار دقیقی در مورد میزان مصرف کیسه‌های پلاستیکی وجود ندارد. آمارهای غیررسمی حاکی از آن است که روزانه 13 تن کیسه پلاستیکی در تهران مصرف می‌شود. در کشور سالانه یک میلیون تن کیسه پلاستیکی استفاده می‌شود؛ اما به طور کلی این اعداد قطعی نیست. روزانه در میادین میوه و تره‌بار 5.5 تن کیسه مصرف می‌شود. استفاده از این کیسه‌ها تاثیرات گلخانه‌ای در تولید گرد و غبار و مشکلات اقتصادی به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه در برخی کشورها بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد استفاده از پاکت کاغذی نیز خطرناک است و باعث تخریب محیط زیست می‌شود، گفت: آنچه در کشور در ابتدای این کار دنبال می‌کنیم امتناع از مصرف است. کیسه‌های پلاستیکی در مسدود کردن آبراه‌ها، آلوده کردن دریاها، آلودگی خاک و افزایش میزان زباله نقش منفی دارند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه اروپا از سال 2015 مصرف کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کرده است، اظهار کرد: در آسیا کشورهایی چون تایوان، هند، اندونزی، پاکستان، بنگلادش و در آفریقا کشورهای روآندا، اریتره، سومالی، تانزانیا و کنیا مصرف کیسه‌های پلاستیک را ممنوع کرده‌اند. آخرین جلسه مربوط به حذف کیسه‌های پلاستیکی نیز با حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت، پتروشیمی، سازمان مصرف‌کنندگان، وزارت کشور و جمعی از فروشندگان برگزار شد تا با مشارکت این دستگاه‌ها حذف کیسه‌های پلاستیکی انجام شود.
متصدی با بیان اینکه اولین استراتژی در این مورد امتناع از مصرف کیسه‌های پلاستیکی است، افزود: دومین اقدام کاهش مصرف و ممنوعیت مصرف و اجبار فروشگاه‌ها برای محدود کردن کیسه‌های پلاستیکی است و در نهایت روی جایگزین‌ها فکر می‌کنیم. جایگزینی که مسبب سایر مشکلات زیست‌محیطی نشود.
وی با بیان اینکه هدف از این کار کاهش میزان مصرف، تولید و پراکندگی کیسه‌های پلاستیکی است، افزود: هدف رفتاری این طرح اجتناب از مصرف تا حد ممکن، همراه بردن ساک‌های دستی پارچه‌ای در هنگام خرید و استفاده تا حد امکان از کیسه‌های پلاستیکی است. در نتیجه این کار تولید زباله نیز کاهش می‌یابد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حذف پسماندها اظهار کرد: با هیات‌های مختلف از کشورهای ژاپن، اتریش، فرانسه و... در مورد پسماندها، پسماندسوزها و تبدیل پسماند به انرژی گفت‌وگوهایی داشته‌ایم. در مورد امحای پسماندهای بیمارستانی نیز با یک هیات ایرانی - آمریکایی نیز وارد گفت‌وگو شده‌ایم. مشکل پسماند کشور ما تنها با زباله‌سوز حل نخواهد شد. بنابراین سازمان به دنبال یک سیستم تلفیقی است تا همه مسائل مربوط به پسماندها را در پی داشته باشد.
متصدی در مورد حذف موتورسیکلت‌های کاربراتوری اظهار کرد: جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی در اصفهان شروع شده است. شهرداری تهران نیز اقداماتی در این زمینه انجام داده و تسهیلاتی را برای جایگزینی موتورسیکلت‌ها ارائه می‌دهد. سازمان محیط زیست با تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری مخالفت دارد که مصوبه آن در تاریخ 94.7.1 از کمیته ملی کاهش آلودگی گرفته شد.


ممنوعیت تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری از مهر ماهوی افزود: بنابراین با همکاری وزارت صنعت تا تاریخ 95.7.1 تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری ممنوع می‌شود. برای اجرایی شدن این طرح از موتورسیکلت‌سازان درخواست ارائه برنامه زمانی حذف موتورسیکلت‌ها را داده‌ایم و کلیه موتورسیکلت‌سازان برنامه حذف خود را اعلام کرده‌اند. در صورتی که هر یک از موتورسیکلت‌سازان طبق برنامه اعلامی خود حرکت نکنند، جلوی تولید آنها گرفته می‌شود.


توقف شماره‌گذاری برخی خودروهای گازسوز و اخطار برای برخی بنزین‌سوزهاوی افزود: کلیه خودروسازان خودروهای گازسوز را مکلف کرده‌ایم که امسال باید یک پله ارتقای استاندارد داشته باشند. در خودروسازی‌هایی که به این مصوبه عمل نشده است، توقف شماره‌گذاری برخی خودروهای گازسوز اجرایی شد و همچنین به برخی خودروسازان خودروهای بنزین‌سوز اخطار داده شده است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه براساس سند INBC ایران به حذف چهار درصدی گازهای گلخانه‌ای به طور غیرمشروط و حذف هشت درصدی گازهای گلخانه‌ای مشروط به رفع تحریم‌ها متعهد شده است، اظهار کرد: صندوق سبز تغییر اقلیم در سازمان محیط زیست راه‌اندازی شده است. با برخی صنایع نیز در این زمینه مکاتبه داشته‌ایم. این صندوق در کنار صندوق ملی محیط زیست قرار می‌گیرد.


پیگیری سند اقتصاد کم‌کربنوی با اشاره به سند اقتصاد کم کربن افزود: با توجه به تغییر اقلیم کشور، کمیته تخصصی در زمینه تغییر اقلیم با عنوان کمیته کشوری تغییر اقلیم، کمیته مذاکرات مربوط به تغییر اقلیم و کمیته مربوط به هماهنگی‌های علمی در ارتباط با تغییر اقلیم ایجاد کرده‌ایم. این کمیته‌ها اجرایی شدن اقتصاد کم‌کربن را پیگیری می‌کنند که به دنبال آن به کاهش فشار گازهای گلخانه‌ای دست خواهیم یافت.
متصدی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های دیگری که به منظور کاهش گازهای گلخانه‌ای صورت می‌گیرد، گفت: با کشور ژاپن به منظور راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ، پایش و گزارش‌دهی گازهای گلخانه‌ای داشته‌ایم که امسال اجرایی خواهد شد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پسماندهای الکترونیکی با اشاره به اینکه دفاع پسماندهای الکترونیکی در دنیا بحث جدیدی است و فعالیت‌هایی در این زمینه انجام شده، گفت: سازمان محیط زیست در سال‌های گذشته کمتر فرصت توجه به این موضوع را یافته است، اما طی یکی دو سال گذشته علاوه بر پسماندهای عادی به پسماندهای ویژه مثل پسماند بیمارستانی و صنعتی توجه داشته و فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام داده‌اند. به منظور مدیریت پسماندهای ویژه در 19 استان پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است و سعی داریم آنها را عملیاتی کنیم. سه مرکز برای مدیریت پسماند ویژه در استان‌های قزوین اصفهان و مرکزی مستقر است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در مورد سن فرسودگی خودروها مصوبه دولتی وجود دارد، گفت: در دنیا عمر خودروهای شخصی حدود 10 سال است، ولی این مساله در کشور ما به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی موجود متفاوت است. در کشور ما عمر خودروهای شخصی 15 تا 20 سال است، اما این به این معنا نیست که این عدد می‌تواند ثابت بماند بلکه با بهبود یافتن شرایط اقتصادی می‌توان عمر خودروها را کاهش داد.


حل معضل گرد و غبار نیازمند زمان استمتصدی در ادامه در مورد بحث گردوغبار با تاکید بر اینکه این معضل قابل کنترل است، اظهار کرد: برای حل مشکل گرد و غبار احتیاج به زمان داریم. نقاط حساس شناسایی شده و در بسیاری از استان‌ها برنامه عمل مقابله با گردوغبار تدوین شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش گرد و غبار به استان خوزستان اختصاص یافته است، گفت: بیشترین پایش سازمان محیط زیست نیز در زمینه گرد و غبار در این استان صورت می‌گیرد. سال گذشته مالچ‌پاشی 10 هزار هکتار در استان خوزستان شده و سعی داریم اواخر بهمن و اسفند امسال تعداد بسیاری نهال در این منطقه بکاریم.


معادن آلاینده تهران تعطیل شوندمعاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تعطیلی برخی معادن شن و ماسه تهران اظهارکرد: در ارتباط با هوای تهران مجموعه مسائلی دنبال می‌شود و اولویت‌بندی‌هایی نیز وجود دارد. در روزهای اوج آلودگی هوا در استان تهران معادن شن و ماسه تعطیل شد. در حال حاضر نیز مکاتباتی بین اداره حفاظت محیط زیست استان تهران و شورای شهر در این زمینه صورت گرفته است که امیدواریم منجر به تعطیلی معادن آلاینده شود. شورای شهر تهران به مساله معادن ورود کرده که جزو اختیارات آنها هم است. سازمان هم از این اقدامات حمایت می‌کند.
متصدی با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به معادن از معضلات عمده کشور محسوب می‌شود، گفت: اصلاح قانون معدن در مجلس گذشته مشکلاتی را برای نظارت معادن ایجاد و کنترل و مدیریت آنها را محدود کرد. ضوابطی پیش‌بینی شده که در صورت تصویب به مدیریت معادن کمک خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه رعایت اصول زیست‌محیطی در معادن مطلوب نیست، اظهار کرد: برخی معادن ارزیابی زیست‌محیطی دارند، ولی به دلیل اصلاحات قانون معادن در مجلس قبلی حقوق زیست‌محیطی به منظور کنترل و نظارت بر عملکرد معادن از بین رفت و منجر به ایجاد مشکلات زیست محیطی در معادن شد. بحث پرداخت خسارت از سوی معادن به سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نیز یکی از مشکلات این حوزه محسوب می‌شود. بنابراین باید مجلس جدید کمک کند تا قانون معدن اصلاح شود.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ورود تجهیزات به کشور مستلزم اخذ مجوز زیست محیطی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات