وقتی فاصله مزد و تورم 67 درصد بود چرا کسی از دولت انتقاد نمی‌کرد؟


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: اولین نگرانی‌ام تلقی و طرز نگاه به صندوق‌هاست. برخی افراد برچسب کسورتی به صندوق می‌زنند و آن را به حاشیه رانده‌اند در حالیکه صندوق‌ها می‌توانند موتور توسعه ایران باشند و سرمایه‌های خرد مردم را با تضمینی که می‌دهند مورد استفاده قرار داده و با آنها شراکت کنند و از این طریق نقدینگی خود را افزایش دهند.
به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، علی ربیعی در همایش یک روزه چشم‌انداز اقتصادی ایران در سال 95 و الزامات و شرایط جدید برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی که در سالن همایش‌های کتابخانه ملی در حال برگزاری است، با بیان اینکه برخی از ما انتقاد می‌کنند که چرا به شرایط و وضعیت گذشته رجوع می‌کنیم، اظهار کرد: منتقدانی که فراموش می‌کنند قبلا چه شرایطی وجود داشته نقد نابی ندارند و قصدشان تخریب است به همین خاطر باید آنها را به شرایطی که قبلا وجود داشته ارجاع کنیم. چرا در زمانی که فاصله بین مزد و تورم 67 درصد بود کسی از عملکرد دولت انتقاد نمی‌کرد؟.
وی افزود: طی سه سال موفق شدیم 65 درصد حقوق را در تامین اجتماعی اضافه کنیم. با این وجود هنوز سفره‌ها خالی است و ما هنوز از مردم پوزش می‌خواهیم و نتوانستیم کاری درخور انجام دهیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این روند را باید با زمانی که شکاف 67 درصدی مزد و تورم وجود داشت مقایسه کنید، گفت: هنوز نتوانسته‌ایم سازوکارهای لازم برای یک زندگی با کرامت را فراهم کنیم اما برای حداقل حقوق‌بگیران بازنشسته تصمیمات خوبی گرفتیم و امسال 20 درصد افزایش حقوق داشتیم تا بتوانیم بخشی از خلاءها را جبران کنیم.
ربیعی ادامه داد: زمانی بود که 40 درصد تورم وجود داشت اما 9 درصد به حقوق‌ها اضافه شد این در حالی است که ما در سال اول دولت تدبیر و امید حدود 31 درصد، در سال دوم حدود 21 درصد و در سال سوم حدود 14 درصد به حقوق اضافه کردیم.
وی با تاکید بر اینکه امروز ناچاریم رویه‌های موجود را اصلاح کنیم، گفت: معتقدیم این وضع اقتصادی شایسته ملت ایران نیست. ما چهارمین شوک نفتی را تجربه کردیم و درآمد نفتی ما 50 تا 60 درصد کمتر از دولت قبل بود و دولت را با 56 درصد کسری رشد درآمدهای مالیاتی تحویل گرفتیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مسکن وظیفه مستقیم بنده نیست اما تعاونی‌های مسکن مهر وظیفه من است، اظهار کرد: مسکن مهر مسائل پیچیده و پر نزاعی دارد. با به هم خوردن سبک زندگی در مسکن‌های مهر در استان‌ها روبرو هستیم و زیرساخت‌های لازم تامین نشده است. با وجود همه این مشکلات بیش از یک میلیون مسکن را توسط تعاونی‌ها تحویل دادیم.
ربیعی با بیان اینکه باید از فرصت‌های فراهم شده برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی استفاده کنیم، گفت: مقام معظم رهبری هوشمندانه موضوع درون‌زایی و برون‌گرایی را مطرح کردند و در صندوق بازنشستگی کشوری باید تلاش کنیم تا زایش درونی خود را بین‌المللی کنیم زیرا ما امروز ثبات و امنیت سیاسی بسیار خوبی داریم و باید آن را با افزایش پرستیژ ایران در فضای بین‌المللی و بهبود افکار جهانی گره بزنیم.
وی ادامه داد: کاستی‌های بسیاری در این مسیر وجود دارد اما اقدامات خوبی انجام داده‌ایم. به عنوان مثال رتبه کسب و کار از 152 به 118 رسیده است و یک رشد 34 پله‌ای را نشان می‌دهد. باید برای رسیدن به این مسیر در راستای نیل به اهداف خود، سخت‌کوشانه تلاش کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: خوشبختانه فضای عمومی کشور مثبت است و مجلس جدیدی که تشکیل شده، مجلسی متعادل بوده و مجلس کار است. هر چند باز هم شاهد هستیم که چه کسی برنده شد و چه کسی بازنده و گاهی فکر می‌کنم مصلحت، منفعت و دلسوزی ملی وجود ندارد. روز گذشته نامه‌ای برای دکتر عارف نوشتم و به او گفتم با آدم‌هایی که کنش اجتماعی و سیاسی اخلاقی دارند روبرو هستیم و ما به این آدم‌ها نیاز داریم. مجلس با این طراوت وارد صحنه شده و مزیتی برای ایران امروز است. از سوی دیگر نشاط سیاسی حاکم است و همین‌که دولت بی‌صداست و همه از او انتقاد می‌کنند به این معناست که نشاط سیاسی حاکم است.
ربیعی به مدیریت مطلوب تعهدات مالی اشاره کرد و گفت: به رغم آنکه از محل بودجه یارانه پرداخت می‌کنیم اما باز هم توانستیم برخی طرح‌های عمرانی خود را اجرایی کنیم. این دولت با سخت‌کوشی کار عاقلانه انجام می‌دهد و استراتژی توسعه پایدار را در پیش گرفته است. جامعه مومن، اخلاق‌مدار و با هویت به عنوان استراتژی دیگری مدنظر است.
وی افزود: اخلاق در جامعه بسیار حائز اهمیت است و دولت اخلاقی عمل کردن را به عنوان یکی از استراتژی‌های خود مدنظر قرار داده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: اولین نگرانی‌ام تلقی و طرز نگاه به صندوق‌هاست. برخی افراد برچسب کسورتی به صندوق می‌زنند و آن را به حاشیه رانده‌اند. هنوز از نظر ذهنی یک نگاه باثبات ایجاد نشده است در حالیکه صندوق‌ها می‌توانند موتور توسعه ایران باشند و سرمایه‌های خرد مردم را با تضمینی که می‌دهند مورد استفاده قرار داده و با آنها شراکت کنند و از این طریق نقدینگی خود را افزایش دهند.
ربیعی با بیان اینکه یک تلقی دیگر نسبت به صندوق‌ها، فعالیت صندوق‌ها به عنوان کارپرداز است، اظهار کرد: این انگاره و تلقی درباره صندوق‌های بازنشستگی وجود دارد اما حقیقت این است که باید زندگی اجتماعی برای بازنشستگان در صندوق بازنشستگی به عنوان استراتژی دنبال شود. یکی از اقداماتی که ما انجام دادیم این بود که هزینه بیمه تکمیلی را که از بودجه حذف شده بود از محل درآمدهای خود تامین کردیم و از محل آورده بنگاه‌ها بیشتر از سه برابر نسبت به دولت گذشته به حقوق‌ها اضافه کردیم.
وی با اشاره به اینکه لازم است برخی مشکلات در صندوق‌ها را اصلاح کنیم، گفت: اصلاح ساختار صندوق‌ها استراتژی ماست و ما به این سمت حرکت می‌کنیم البته این حرکت نباید تند باشد زیرا ساختار مجموعه‌ای از عادات و فرهنگ سازمانی است. در این راستا باید از برخی بنگاه‌های زیان‌ده خارج شده و سیاست‌های انقباضی و انبساطی خود را مشخص کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه دارایی‌افزایی برای صندوق ضروری است، عنوان کرد: یکی از سرمایه‌گذاری‌های خوبی که در صندوق بازنشستگی انجام شده به حوزه پتروشیمی و در مسجدسلیمان مربوط می‌شود.انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وقتی فاصله مزد و تورم 67 درصد بود چرا کسی از دولت انتقاد نمی‌کرد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات