نگاه ویژه به مسی؛ لیونل در دوران افت هم تاثیرگذار است

نگاه ویژه به مسی؛ لیونل در دوران افت هم تاثیرگذار است

نود/ متن پیش رو در نود منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

لیونل مسی علیرغم آنکه در فینال جام حذفی باشگاههای اسپانیا، بازی چندان درخشانی به نمایش نگذاشت، اما بسیار تأثیرگذار عمل کرد و دو پاس گل فوق العاده داد تا بارسا در شبی که اصلاً خوب نبود، باز هم پیروز میدان باشد.

دریبل فوق العاده و مکث کاملاً هوشمندانه فوق ستاره آرژانتینی برای جلوگیری از آفساید پاس ارسالی گل دوم، از جمله صحنه هایی بود که به جرأت می توان گفت تنها از بازیکنانی در سطح خود مسی بر می آید نه هیچ بازیکن دیگری. این صحنه شاهدی بود بر بزرگی فوق ستاره آرژانتینی که چند وقتی از روزهای اوجش کاملاً دور شده است. برای ادامه گزارش، ابتدا بهتر است نگاهی داشته باشیم به اولین بازی مسی در ترکیب بارسا. ادامه این گزارش را اصلاً از دست ندهید.

۱۶ اکتبر ۲۰۰۴، در دیدار بارسلونا و اسپانیول، بازیکنی ریزاندام در حالیکه ۱۷ سال و ۱۱۴ روز داشت، از روی نیمکت ذخیره ­ها برخاست و با پیراهن شماره ۳۰ به جای دکوی پرتغالی وارد میدان شد. هیچ کس نام او را نشنیده بود؛ اما اکنون پس از حدود ۱۰ سال هیچ کس نیست که نام او را نشنیده باشد.

آن زمان انگار فقط خود مسی بود که خودش را می شناخت و به خوبی آگاه بود که می خواهد چه راهی را در پیش بگیرد. و از همان بازی، مسی دیگر پا پس نکشید و هیچگاه در مسیر بازگشت به عقب و درجا زدن حرکت نکرد. آن روز چه کسی پیش بینی می کرد که این جوان ده سال بعد (به زعم اغلب کارشناسان و مفسران برجسته فوتبال جهان)، برترین فوتبالیست تاریخ فوتبال جهان لقب خواهد گرفت؟ دلیل این مدعا هم کسب عناوین پرشمار قهرمانی با بارسلونا و البته تصاحب انبوهی از جوایز و رکوردهای شخصی است. اگر چه مسی در طی یک دهه گذشته فراز و نشیب کمی داشته و همیشه مسیر رو به رشدی را طی کرده، اما به گواه همه لئو طی چند ماه گذشته از دوران اوج خود دور بوده است. از جمله عوامل تأثیرگذار در افت اخیر مسی می توان به خستگی، انتظارات و فشارهای فوق العاده زیاد روی او، انتقادات رسانه ها و کارشناسان آرژانتینی مبنی بر اینکه مسی با تمام وجود برای تیم ملی کشورش بازی نمی کند، مسائل غیرفوتبالی نظیر پرونده های مالیاتی و.... اشاره کرد.

اما نکته مهمی که باید به آن اشاره داشت اینست که مسی حتی در روزهای افت، تأثیرگذار است و کارساز. او از آن جنس بازیکنانی است که در هر لحظه یا جایی که باید باشد، هست؛ اگر کاری باشد که در تیم فقط و فقط از پس مسی بر بیاید، بدون شک در لحظه خاص کار را به سرانجام خواهد رساند حتی اگر بدترین روزهای فوتبالش باشد. بدون تردید مسی این دوران را پشت سر گذاشته و به روزهای خوب و حتی بهتر از گذشته باز می گردد و باز هم شعبده بازی های لئو با توپ در مستطیل سبز ادامه خواهد داشت. اما در این گزارش قصد نداریم تا دلایل افت مسی را تحلیل و بررسی کنیم؛ آنچه در ادامه این گزارش می خوانید ده لحظه تاریخی در دوران فوتبال مسی است؛ صحنه هایی که یک بار دیگر به منتقدانش گوشزد می کند مسی همچنان آقای فوتبال جهان است، او لیونل مسی است؛ کسی که با پاهایش جادوگری می کند؛ وقتی پا به توپ می شود نباید به فکر پس گرفتن توپ باشی، تا اینکه خود او توپ را لو بدهد یا پاس بدهد، .... پس زمان زیادی طول نخواهد کشید که مسی بزرگ باز هم بزرگی خواهد کرد، بازخواهد گشت پرقدرت و باصلابت.

اول می ۲۰۰۵؛ اولین گل مسی برای بارسلونا
با وجود آنکه مسی در اکتبر ۲۰۰۴ نخستین بازی خود را برای بارسا انجام داد، اما او در ماه می ۲۰۰۵ سرانجام اولین گل خود را برای آبی اناری­ها به ثمر رساند. این گل روی خلاقیت مسی و رونالدینیو به ثمر رسید. مسی پاسی را از رونالدینیو دریافت کرد و سپس توپ را به جناح چپ باز هم برای خود رونالدینیو فرستاد. مهاجم برزیلی بارسا هم پس از کنترل توپ، با یک ضربه چیپ پاس زیبایی پشت دفاع آلباسته برای مسی ارسال کرد و این مهاجم جوان به خوبی از فرصت استفاده کرد و با یک ضربه چیپ توپ را از روی دروازه بان عبور داد و به این ترتیب نخستین گل خود را برای بارسا به ثمر رساند. مهاجم آرژانتینی بارسلونا بعدها در ستایش فرانک رایکارد مربی وقت بارسا گفت: هیچ گاه فراموش نخواهم کرد که رایکارد برای نخستین بار به من اطمینان کرد و فرصت بازی به من داد. با این گل مسی نام خود را به عنوان جوانترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا ثبت کرد که این رکورد بعداً توسط بویان کرکیچ جابجا شد.

دست خدا این بار در آستین مسی
به دلایل متعددی می توان ادعا کرد که مسی و مارادونا شباهت هایی با یکدیگر دارند. هر دو فوق ستاره آرژانتینی چپ پاهای سرعتی و تکنیکی بودند و پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی را بر تن کرده و بازوبند کاپیتانی را هم می بستند؛ و جالب است بدانید این دو بازیکن بزرگ به لحاظ برخی جنبه های منفی شان هم شبیه به یکدیگر می باشند (البته باید تصریح کرد که جنبه های منفی اخلاق و رفتار مارادونا بسیار بیشتر از مسی بود). برخی منتقدان قهرمانی آرژانتین با مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ را بی ارزش می دانستند زیرا در بازی با انگلیس، کاپیتان آرژانتین بدون توجه به رعایت اصول بازی جوانمردانه، توپ را با دست وارد دروازه شیلتون کرد و به مرحله بعدی راه یافت. مسی هم که به نظر می رسد نمی خواهد در هیچ زمینه ای از مارادونا عقب بیفتد، در دیدار با اسپانیول در لالیگا توپ را با دست وارد دروازه حریف کرد که خطای هند مسی هم مثل گل مارادونا از دید داور دور ماند.

مسیدونا
پس از انتقادات بسیار زیاد نسبت به گلی که مسی با دست به اسپانیول زد، مسی در رقابت های همان فصل لالیگا مسی کاری کرد که همه را شگفت زده کرد. در نزدیکی خط میانی زمین، توپی به مسی رسید و او هم حرکت ویرانگر خود به سمت دروازه ختافه را آغاز کرد. لئو دو مدافع را بیرون محوطه جریمه و دو نفر را هم در درون محوطه دریبل کرد و سپس نوبت به دروازه بان آنها رسید که او را هم از پیش رو برداشت و توپ را وارد دروازه ختافه کرد. همه از نبوغ بالای مسی شگفت زده شده بودند. مسی با این گل در واقع صحنه های جذاب و تکرار ناشدنی دنیای فوتبال را بار دیگر تکرار کرد. همه گل های مسی زیبا هستند؛ اما اگر بخواهیم گل های لئو را رتبه بندی کنیم، بدون شک همین گل برابر ختافه برترین گل مسی خواهد بود.

۱۰ مارس ۲۰۰۷؛ اولین هت تریک مسی
مسی در ۱۹ سالگی اولین هت تریک خود را برای بارسا انجام داد؛ اولین هت تریک مسی از این جهت اهمیت پیدا کرد که او در این سن کم برابر تیم بزرگی مثل رئال مادرید این کار را انجام داد. مسی در این دیدار یک تنه بار مسئولیت تیمش را بر دوش کشید. رئال در این دیدار ۳ بار از بارسای میزبان پیش افتاد و هر سه بار این مسی بود که به داد بارسا رسید و گل تساوی را به ثمر رساند. بلی، این اولین هت تریک مسی با پیراهن آبی و اناری بود؛ اما همه اطمینان داشتند که در آینده لئو باز هم هت تریک خواهد کرد.

گلزنی در فینال لیگ قهرمانان اروپا
فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۹ اولین فینال اروپایی بود که مسی بازی می کرد زیرا لئو در فینال سال ۲۰۰۶ برابر آرسنال مصدوم بود و در ترکیب شاگردان فرانک رایکارد حضور نداشت. فینال ۲۰۰۹ به نوعی دوئل بین رونالدو و مسی بود. هم مسی و هم رونالدو از سوی هواداران خود به عنوان بهترین بازیکن حال حاضر جهان حمایت می شدند. این دو ستاره بزرگ سخت به دنبال پیروزی در این دیدار و کسب قهرمانی لیگ قهرمانان بودند زیرا پیروزی در این دیدار باعث می شد تا گام بزرگی به سوی تصاحب جایزه بهترین بازیکن سال جهان بردارند. اما غافل از اینکه شب، شب مسی بود. مسی مهارت زیادی در سرزنی ندارد اما در این بازی پاس ارسالی ژاوی را با ضربه سر وارد دروازه فان درسار کرد. پیش از این بازی انتقادات زیادی نسبت به عدم تبحر مسی در بازی هوایی و ضربات سر شده بود، اما کاپیتان تیم ملی آرژانتین خیلی به موقع پاسخ آنها را داد. در پایان بارسلونا فاتح لیگ قهرمانان شد.

چهار گل برای له کردن آرسنال
دیدار آرسنال و بارسلونا در مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۱۰-۲۰۰۹ با یک گل به سود توپچی های لندن پیش می رفت و در چنین شرایطی بود که شاگردان گواردیولا فهمیدند که چیزی برای از دست دادن ندارند. آن شب مسی در فرم ایده آل خود قرار داشت و مانند همیشه در لحظات حساس و بحرانی به داد تیمش رسید. تنها سه دقیقه بعد از گل آرسنالی­ها، مسی در دقیقه ۲۱ با شوتی محکم از بیرون محوطه جریمه دروازه آلمونیا را باز کرد و دقیقه ۳۷ هم گل دوم خودش و تیمش را به ثمر رساند. نیمه اول هر دو تیم بازی زیبایی را به نمایش گذاشتند و البته بازی بیشتر به سود بارسلونا در جریان بود. لئو در نیمه دوم بازی هم دو گل دیگر زد. یکی با ضربه چیپی که از روی سر آلمونیا به گل تبدیل کرد و گل چهارم خودش و بارسلونا را هم در وقت های تلف شده بازی زد. مسی در این شب کاری کرد که نه هواداران بارسا آن را فراموش کنند و نه هواداران آرسنال!

رئال مادرید با پنج گل تار و مار شد
با وجودی که مسی در ال کلاسیکو نوامبر ۲۰۱۰ هیچ گلی برای بارسا به ثمر نرساند، اما از جهات زیادی عملکرد لئو در این بازی هنوز در خاطر بسیاری از علاقمندان به فوتبال باقی مانده است. لئو با از خودگذشتگی در حالیکه می توانست شانس خود را برای گلزنی امتحان کند، اما داوید ویا را در موقعیت بهتری دید و او را در موقعیت گلزنی قرار داد؛ اما هر زمان در هر منطقه ای از زمین که عملکرد بارسلونا دچار اختلال می شد، مسی حاضر و آماده در نقش یک بازیکن مکمل عمل می کرد. علاوه بر این، بازی فوق العاده بی نقص مسی مانع از درخشش کریس رونالدوی پرتغالی در ترکیب رئال مادرید شد. متأسفانه لیونل مسی در این دیدار گلی به ثمر نرساند تا بازی زیبای خود را تکمیل کند. اما تأثیرگذاری او در این بازی بیش از سایرین جلب توجه می کرد.

باز هم رئال و باز هم کابوس مسی
در آوریل و می سال ۲۰۱۱، طی ۱۷ روز بارسلونا و رئال مادرید باید ۴ بار به مصاف یکدیگر می رفتند که یک بازی در چارچوب لالیگا، یک بازی فینال جام حذفی و دو بازی هم در چارچوب مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برگزار می شد. رئال مادرید در فینال کوپا دل ری با تک گل رونالدو به برتری رسید و قهرمان جام حذفی شد؛ به نظر می رسید آنها راه بردن بارسا را یاد گرفته و در نیمه نهایی لیگ قهرمانان هم بارسا را مغلوب خواهند کرد. اما مسی اندیشه های دیگری در سر داشت. ستاره آرژانتینی بارسلونا در دیدار رفت در برنابئو دو گل به ثمر رساند تا بخت صعود آبی اناری پوشان به مرحله بعدی رقابتها بیشتر باشد. صحنه گل دوم مسی مصداق بارزی از اوج آمادگی او بود. مسی پس از آنکه پاسی را از سرخیو بوسکتس دریافت کرد، به طور شگفت انگیزی از زوج میانی خط دفاع رئال عبور کرد و به آرامی توپ را وارد دروازه کاسیاس کرد. با این نمایش خیره کننده، رئال چاره ای جز حذف از گردونه مسابقات را نداشت.

۸۶ گل در ۳۶۵ روز
سال ۱۹۷۲ بهترین سال فوتبالی گرد مولر بازیکن افسانه ای ژرمنها بود که توانست رکورد بیشترین گل زده در یک سال تقویمی را به نام خود ثبت کند. رکوردی که دست نیافتنی به نظر می رسید؛ بله دست نیافتنی به شرط آنکه فوق ستاره ای مثل مسی به فوتبال جهان معرفی نمی شد! در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۲ و پس از حدود ۴۰ سال، مسی رکورد گرد مولر آلمانی را شکست و نام خود را جاودانه ساخت. گرد مولر درباره شکسته شدن رکوردش توسط مسی گفته بود: ۸۵ گل در یک سال زدم و رکوردم تا ۴۰ سال پابر جا بود؛ اما حالا بهترین بازیکن جهان رکورد من را جابجا کرد. بسیار خوشحالم که این رکورد توسط مسی شکسته شد. او بازیکنی غیرقابل باور و افسانه ای است. مسی آرژانتینی سال ۲۰۱۲ را با ۹۱ گل زده به پایان رساند.

چهار سال تمام آقای فوتبال جهان
انگار مسی خیال ندارد که بی خیال جام و جایزه و رکورد شود! و همچنان رکورد شکنی و کسب افتخار.... مسی با زدن۹۱ گل در یک سال، در واقع با یک تیر دو نشان زد. او باز هم رکورد دیگری، که تا آن سال متعلق به بزرگانی چون یوهان کرویف، میشل پلاتینی، زین الدین زیدان و رونالدو بود، را به نام خود ثبت کرد. مسی در پایان سال برای چهارمین سال متوالی به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شد و جایزه گالا را دریافت کرد. حالا دیگر مسی به تنهایی صاحب این رکورد است.

*احمد تقی زاده

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاه ویژه به مسی؛ لیونل در دوران افت هم تاثیرگذار است » اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات