حاشیه‌های بازدید از مخازن مرکز اسناد ملی + تصاویر


اسناد هر کشور بخش مهمی از تاریخ آن کشور را تشکیل می‌دهد، مرکز اسناد ملی ایران نیز مهم‌ترین مرکز نگهداری اسناد در ایران است.
به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، صبح امروز (سه‌شنبه 10 خرداد) برای اولین‌بار جمعی از خبرنگاران از مخازن سازمان مرکز اسناد ایران دیدن کرده‌اند.
شرایط محیطی نگهداری اسناد ملی
آزمایشگاهِ مرکز اسناد، پاکسازی اسناد را انجام می‌دهد. در آزمایشگاه بیولوژی مرکز سازمان اسناد ملی، هر سه ماه یک بار تمام اسناد مخازن مورد پایش ادواری پیشگیرانه قرار می‌گیرد. این پایش توسط دستگاه ایرسمپلر (نمونه‌گیر هوا) انجام می‌شود که هوای مخازن را مورد بررسی قرار داده و در کیت‌های آزمایشگاهی می‌دمد. اگر نتیجه تست بیولوژیک مثبت باشد، اسناد از مخازن خارج شده با گازهای مخصوص ضدعفونی می‌شوند.
مسئول این بخش درباره تجهیزات و مواد مورد نیاز این بخش اظهار می‌کند: استانداردهایی بین‌المللی برای کار آزمایش وجود دارد که این سازمان و تجهیزات و موارد مورد نیاز برای این استانداردها را تهیه می‌کند. البته ممکن است هر روز استانداردها تغییر کند.
از دیگر عوامل محیطی نگهداری اسناد رطوبت هواست. رطوبت برای نگهداری آن بین 56-80 است. برای حفظ اسناد در این مرکز عوامل محیطی هر روز کنترل می‌شود. همچنین از کارتن‌های مخصوصی که ضدحریق و ضد اسید است استفاده می‌شود. فضای بالا و پایین قفسه‌ها هم نگهداری نیز خالی است. اگر رطوبت کمتر از این حد باشد، کاغذها خشک شده و تابلوها از بین می‌رود.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملی
تالار تابلو
در این بخش تابلوها و اسناد خاص نگهداری می‌شود. بخشی از اسناد موجود این سالن خریداری و بخشی هم اهدا شده است. به عنوان نمونه تابلوی «روبان‌ دوزی» پروین اعتصامی توسط خانواده او به این بخش اهدا شده است.
اسناد براساس مواد تشکیل دهنده آن دسته‌بندی می‌شود. اسناد دیداری و شنیداری، اسناد کاغذی، اسناد روی پوست حیوانات تهیه شده‌اند و... هر کدام شیوه نگهداری خاص خودشان را دارند، در سازمان اسناد ملی شرایط محیطی برای نگهداری و حفاظت طولانی مدت آن مهیا است. به عنوان نمونه برای نگهداری کاغذها دما بین 18-22 درجه لازم است. محیط هم باید مناسب باشد، هر چه نور محیط کمتر باشد کاغذ بیشتر سالم می‌ماند. اگر نور محیط نگهداری مناسب نباشد، فیلترهای نوری برای منبع نوری تهیه می‌شود.
نور آذرخشی مانند نور خورشید اسناد را خراب می‌کند. بهترین نور برای نگهداری اسناد نور سفید و زرد به صورت همزمان است. تاریکی مطلق نیز باعث ثبات رنگ خواهد شد، به همین سبب ممکن است تا یک هفته چراغ بخش تالار تابلو روشن نشود. برای حفاظت اسناد از نور از شیشه‌های ضد UV استفاده می‌کنند.
یکی دیگر از راه‌های حفاظت اسناد، قاب کردن آن‌هاست. قاب‌های اسناد قدیمی از چوب تهیه می‌شود زیرا قاب‌های فلزی و پلاستیکی به علت تبادل حرارت مواد شیمیایی باعث تخریب اسناد می‌شود.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملی
در میان مردم شایع است که کنار اسناد قدیمی تنباکو و نفتالین باشد بهتر می‌ماند. عباس فاتحی، مدیر کل اطلاع‌رسانی و ارتباطات مرکز اسناد ملی درباره این گفته توضیح داد: تنباکو خیر، اما نفتالین به علت متصاعد کردن گازهای خاص مانع ویروس‌های تخریب‌کننده می‌شود. در تمام بخش‌ها سیستم‌های اعلان و اطفاء حریق وجود دارد. این سیستم‌ها به کمترین آتش دودزا عکس‌العمل نشان داده و از طریق انتشار گاز CO2 آتش را خاموش می‌کند. از اسناد خاص این مرکز می‌توان به نقشه آب زاینده‌رود اشاره کرد که توسط شیخ بهایی ترسیم شده است. این سند 15 متر طول دارد و مبنای تقسیم آب زاینده‌رود محسوب می‌شد. همچنین قدیمی‌ترین سند این مرکز سندی مربوط به سال 726 هجری قمری (دوره صفوی) است که فرامین آق قُیولنوها را شامل می‌شود.دستدوز پروین اعتصامی
فرامین و وقفنامه‌ها بخشی از اسنادی هستند که مورد استفاده قوه قضاییه قرار می‌گیرد. این سازمان برای رفع مرافعه‌های شهرها و استان‌ها بر سر منابع و... از این اسناد استفاده می‌کند.
از دیگر سو، اسناد امنیت ملی و اطلاعات در این سازمان وجود ندارد و توسط خود وزارت اطلاعات نگهداری می‌شود، اما برای علاقه‌مندان به اسناد غیرمحرمانه این سازمان 110 جلد اسکن اسناد تهیه و در مرکز اسناد نگهداری می‌شود.
براساس قانون، اسناد ملی تا 40 سال راکد ماندن جزو اسناد آرشیوی محسوب نمی‌شود. البته به علت تازه تأسیس بودن این سازمان عدم ارسال اسناد طبیعی است. در بخش تالار تابلوها برخی اسناد در کشوها نگهداری می‌شود. یکی از این اسناد نقشه‌های قدیمی فرش است.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملی
بخش تمبر
تمام تمبرهای این بخش از سال 1390 از وزارت دارایی به سازمان اسناد اهدا شده است. این تبادل در زمان تصدی شمس‌الدین حسینی انجام شده است. تمبرهای این بخش به دوره پهلوی بازمی‌گردد و هنوز فهرست‌نویسی نشده است.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملی
اسناد ویژه
در این بخش اسناد ویژه که موضوعات ویژه دارند یا نمونه‌ای خاص هستند نگهداری می‌شود. در این بخش اسناد معروف به «بیوتات» وجود دارد این اسناد در دوره قاجار و قبل از آن تولید شده است.
در زمان قاجار اسناد دولتی به دفترهایی تبدیل می‌شد که به بیوتات معروف بود. اسنادی که به دوره قاجار مربوط می‌شد و پراکنده بود را سازمان مرکز اسناد تحت همین نام جمع‌آوری کرده است. تاکنون 991 آلبوم شامل 150 هزار برگ سند از قاجار و قبل از آن تهیه شده است. این اسناد فرامین، خراج و مالیات، هزینه دستگاه‌های دولتی، عقدنامه‌ها، وقفنامه‌ها و... را شامل می‌شود.
همچنین در این بخش طومارهای خاص هم وجود دارد. این طومارها به دلیل اهمیت از جنس خاصی تهیه می‌شدند که کیفیت بهتری دارند اما رنگشان به سمت زرد می‌رود.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملی
فاتحی درباره علاقه مقامات خارجی که به این مرکز سر می‌زنند اظهار می‌کند: مقامات خارجی نسبت به گرایشات به بخش‌های مختلف سر می‌زنند، به عنوان نمونه برخی به بخش ادبی سر می‌زنند به دنبال مشاهی ادبی می‌گردند. مقامات سیاسی نیز به اسناد مربوط به کشور خودشان و فرمان‌ها علاقه نشان می‌دهند.
او ادامه می‌دهد: مقاماتی که به موزه اقتصاد مربوط می‌شوند به اسنادی علاقه دارند که به وضعیت اقتصادی سیاق اقتصاد دخل و خرج و خراج مربوط می‌شود.
تالار پژوهش
در این تالار خروجی تمام اسنادی که به صورت اسکن تهیه شده قرار دارد. مردم و پژوهشگران می‌توانند از طریق نرم‌افزار جامع رسا شماره پرونده سند مورد نظر را پیدا کنند. پس از یافتن شماره پرونده سند اگر اسکن موجود باشد به درخواست‌کننده داده می‌شود. اگر این اسکن نباشد فرد باید درخواست اسکن دهد. در ایران 11 مرکز اسناد وجود دارد که اطلاعات همه مراکز در نرم‌افزار ثبت شده است و بانک اطلاعاتی در مراکز وجود دارد. البته قابل توجه است که در این بخش تنها دو سیستم جست‌وجوگر قابل استفاده وجود دارد.بازدید خبرنگاران از آرشیو مرکز اسناد کتابخانه ملیانتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حاشیه‌های بازدید از مخازن مرکز اسناد ملی + تصاویر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات