بافت‌های تاریخی یکی از مشکلات ماست


نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی گفت: مشارکت بخش خصوصی مهمترین روش برای پایان بلاتکلیفی بافت‌های تاریخی است.
به گزارش ایسنا، اقبال محمدیان با اشاره به لزوم بردن سرمایه‌ها به سمت مرمت بافت‌های تاریخی و نجات آنها از تخریب گفت: قطعا مشارکت فعال بخش خصوصی مهمترین و کارآمدترین روشی است که می‌تواند به بلاتکلیفی بافت‌ها و بناهای تاریخی کشور پایان دهد.
او با بیان این‌که از ابتدای انقلاب تا کنون به دلیل وجود منابع بزرگ نفت در منطقه رامهرمز، نمایندگان مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی به عضویت کمیسیون انرژی در می‌آمدند، افزود: اما من در این دوره از مجلس قصد دارم وارد کمیسیون عمران شوم، چون در دهه اخیر بافت‌های تاریخی شهرها به یکی از مشکلات ما تبدیل شده‌اند.
وی افزود: مساله بلاتکلیفی بافت‌های تاریخی یک مشکل عمومی در شهرهای ماست. یکی از اشتباهات این است که عموما آنها را بافت فرسوده قلمداد کرده و با همین تعریف تنها راهکاری که ارائه می‌دهیم، تخریب و جایگزینی آنها با ساختمان‌های جدید است. حال آنکه بسیاری از این بافت‌ها قابلیت‌های عظیم فرهنگی و اقتصادی دارند.
نماینده مردم رامهرمز در مجلس دهم ادامه داد: بلاتکلیفی بافت‌های تاریخی و بناهایی که ارزش میراث فرهنگی دارند هم آنها را به سمت تخریب و کاهش ارزش فرهنگی آنها می‌برد و هم در شهرها این محدوده‌ها را به بستر مشکلات شهری و اجتماعی تبدیل می‌کند.
محمدیان با اشاره به لزوم بردن سرمایه‌ها به سمت مرمت این بافت‌ها و نجات آنها از تخریب گفت: قطعا مشارکت فعال بخش خصوصی مهمترین و کارآمدترین روشی است که می‌تواند به بلاتکلیفی بافت‌ها و بناهای تاریخی کشور پایان دهد. من معتقدم در این راه باید از سوی مجلس در اصلاح قوانین موجود و ایجاد قوانین جدید به مجموعه‌ای مانند صندوق احیاء کمک شود و دولت اختیار عمل بیشتری برای سرعت بخشیدن به کار واگذاری بناهای تاریخی به این مجموعه بدهد.
وی تاکید کرد: تکیه بر درآمدهای نفتی نتیجه خود را نشان داده و ما در استان خوزستان به عنوان مرکز تولید نفت کشور هم شاهد هستیم که تمرکز بر این منبع درآمدی به هیچ عنوان نتوانسته توسعه منطقه را تضمین کند. به همین دلیل و با توجه به ماموریت مجلس برای تقویت اقتصاد مقاومتی قطعا حوزه گردشگری باید وارد اولویت‌های کار ما شود و ما نمی‌توانیم مانند گذشته چشم خود را بر قابلیت های قدرتمند این بخش ببندیم.
به گزارش روابط عمومی صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی؛ نماینده مردم رامهرمز در مجلس دهم ابراز امیدواری کرد که واگذاری‌های بناهای تاریخی به بخش خصوصی بتواند با افزایش همکاری نمایندگان و صندوق احیاء در دوره جدید مجلس سرعت و شتاب بیشتری بگیرد.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بافت‌های تاریخی یکی از مشکلات ماست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات