ضرورت ساماندهی فرآیند جمع آوری زکات در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس سید پرویز فتاح در حاشیه اجلاس ملی زکات با بیان اینکه زکات یک امر واجب دینی است، گفت: در زمان حاضر اشکالاتی در ارتباط با روند فعالیت های اجرایی زکات داریم.

وی با اشاره به تشکیل شورای عالی زکات خاطر نشان کرد: کمیته امداد نیز مسئول اجرایی و جمع آوری زکات را بر عهده دارد.

فتاح با اشاره به اینکه اجلاس سراسری زکات زمینه آشنایی بیشتر ائمه جماعات ، مبلغان ، عاملین ،علما و مسئولین و افرادی که مودی زکات هستند را فراهم کرده است افزود: امید است برگزاری این اجلاس زمینه تبلیغ و ترویج فرهنگ زکات را در کشورفراهم کند و تداوم برگزاری این اجلاس بتواند به توسعه زکات در کشور کمک کند. 

وی با بیان اینکه طی ۱۵ سال گذشته جمع آوری زکات به طور گسترده و سازماندهی شده در کشور کار خود را با جمع آوری ۱۰ میلیون تومان در سال شروع کرد افزود: سال گذشته با همت مردم و مسئولان ۲۴۰میلیارد تومان زکات قطعی در کشور جمع آوری شد.

فتاح با بیان اینکه آمار رسمی  حاکم از آن است که از لحاظ حسابرسی پرداخت زکات به درستی ثبت و ضبط شده است،یادآور شد: این عدد اعلام شده زکات مورد تایید  سیستم حسابرسی است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام آمار وزارت کشاورزی اقلام دهگانه مشمول زکات در کشور بالای ۲۰ هزار میلیارد تومان است،ادامه داد: اگر ۱۰ درصد آن را که واجب پرداخت هستند در نظر بگیریم به طور میانگین ۲هزار میلیارد تومان زکات در کشور جمع آوری می شود. در واقع حدود ۱۰ درصد زکات را جمع آوری می کنیم این امر حاکی از آن است که فاصله ما تا  اخذ واقعی زکات که باید از مردم جمع آوری شود بسیار زیاد است.

رئیس کمیته امداد در ارتباط با اینکه علت آنکه این نهاد متولی زکات معرفی شده است،تصریح کرد: اولویت در مصرف زکات با نیازمندان و فقراست به طوری که سال گذشته با تصویب شورای عالی زکات  ۶۰ درصد زکات جمع آوری شده برای رسیدگی به امور فقرا و ۴۰ درصد ما بقی نیز برای اجرای پروژه های عمرانی در روستاها  و مناطق محروم هزینه شد.این در حالی است که طی سنوات گذشته نسبت هزینه کرد جمع آوری زکات ۷۰ درصد برای فعالیت های عمرانی و ۳۰ درصد برای فقرا و نیازمندان بوده است.

فتاح با بیان اینکه ما موظف به برطرف کردن اشکالات اجرایی در امر جمع آوری فریضه زکات هستیم، بر لزوم استفاده بهینه از پتانسیل مبلغان و روحانیون در ایام ماه مبارک رمضان برای تبلیغ و ترویج فرهنگ زکات تاکید کرد و گفت: در پرداخت زکات اهل سنت و شیعه یکسان هستند ولی در برخی از موارد هموطنان اهل سنت به این امر توجه بیشتری دارند که این امر موجب تقویت وحدت دینی، قومی و ملی کشورمان خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت ساماندهی فرآیند جمع آوری زکات در کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات