۷۹ درصد مشاغل حوزه صنایع دستی به روش استاد و شاگردی است

به گزارش خبرنگار مهر، یحیی رحمتی ظهر سه شنبه در نخستین نشست تخصصی تشکل‌های مردم‌نهاد درزمینه صنایع‌دستی شمال غرب کشور در محل دانشگاه زنجان، افزود:  قیمت تمام‌شده صنایع‌دستی بسیار پایین‌تر است، درحالی‌که ارزش‌افزوده محصول تولیدی واحدهای صنعتی به بیش از ۳۰ درصد نمی‌رسد و در صنایع‌دستی حتی تا چهار برابر سرمایه اولیه نیز ثبت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: هزینه اشتغال در واحدهای صنعتی نزدیک ۱۰ میلیارد ریال است و میزان اعتبار موردنیاز برای اشتغال‌زایی در صنایع‌دستی به ازای هر شخص ۱۵۰ میلیون ریال است.

رحمتی بابیان اینکه یکی از راه‌ها برای رفع بیکاری توجه به حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی است، تأکید کرد: متأسفانه هنوز در سیستم بانکی رقم‌های بزرگ برای پرداخت تسهیلات توجیه‌پذیرتر از رقم‌های خرد و کوچک است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان یادآور شد: یکی از خصوصیات صنایع‌دستی این است که مواد اولیه آن به اقلیم وابسته است و به همین جهت در بحران‌های اقتصادی صنایع‌دستی آسیب زیادی نمی‌بیند.

رحمتی افزود: یکی از محورهای اصلی این نشست، توسعه اشتغال به روش استاد و شاگردی است، چراکه بیشتر فعالان این زمینه فن خود را به این روش آموخته‌اند و برای برجسته نشان دادن فعالیت خود، ابتدا استاد خود را معرفی کرده و خود را شاگرد وی می‌دانند و ۷۹ درصد شاغلان حوزه صنایع‌دستی به روش استاد و شاگردی وارد این حوزه شده‌اند

وی با تأکید بر لزوم احیای مقوله استاد و شاگردی در حوزه صنایع‌دستی کشور، افزود: باید برای احیای موضوع استاد و شاگردی آستین‌ها را بالا زد و در زمینه اشتغال‌زایی در صنایع‌دستی از آن استفاده کرد.

رحمتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی در حقیقت مقاوم کردن معیشت مردم از تکان های اقتصاد جهانی است و به همین دلیل در بحث اقتصاد مقاومتی، تولید صنایع‌دستی وابسته به بیرون از مرزها نیست و از توانمندی داخلی بهره می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۷۹ درصد مشاغل حوزه صنایع دستی به روش استاد و شاگردی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات