مرحله تکمیلی حفظ و احیاء تالاب هامون آغاز شد

تالاب هامون خشک شده مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مرحله تکمیلی حفظ و احیای تالاب هامون آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به نقل از روابط عمومی محیط زیست، سعید محمودی اظهار داشت: مرحله تکمیلی حفظ و احیای تالاب هامون آغاز شد.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: به برکت لطف خداوند و یاری مسؤولین بخش اعظمی از برنامه‌های مورد پیش‌بینی برای حفظ و احیای تالاب هامون به سرانجام رسیده و در مسیر انجام اقدامات حفظ و احیاء تالاب از مرحله پایه عبور کرده و شرایط برای ورود به مرحله انجام اقدامات تکمیلی فراهم آمده است.

وی افزود: هم اینک ثبت ذخیره گاه زیستکره هامون با تلاشهای همه مسئولان محلی و منطقه‌ای انجام گرفته که این رویداد مهم برای نجات سیستان است و این یک فرصت خوب برای شناسایی بیشتر تالاب هامون در سطح ملی و بین‌المللی است و زین پس اکوسیستم تالاب هامون در چارچوب قوانین و همکاریهای بین‌المللی و زیر ذره‌بین UNESCO ادامه حیات می‌دهد.

محمودی تصریح کرد: تشکیل کارگروه استانی احیای تالاب هامون با مشارکت کلیه ذینفعان و دستگاههای ذیربط، ثبت تالاب هامون به عنوان "ذخیره گاه زیستکره"  با مطرح نمودن تالاب هامون در سطح بین المللی با هدف جلوگیری از روند رو به تخریب زیست بومها و احیای مجدد آنها، نهادینه نمودن حق آبه داخلی تالاب از محل چاه نیمه ها از طریق گرفتن یک نوبت حق آبه از چاه نیمه ها برای اولین بار، انجام مذاکرات و مناسبات بین المللی با کشور افغانستان با محوریت موضوع آب تالاب هامون از اهم اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و احیای تالاب بین المللی هامون است.

وی افزود: با عنایت به تدوین طرح مدیریت یکپارچه تالاب هامون با رویکرد مدیریت زیست‌بومی و ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیستکره در سطح بین‌المللی امید است با مشارکت موثر کلیه ذینفعان در سطح ملی و بین‌المللی در سالهای آینده شاهد مجموعه تالابهای بین‌المللی سیستان، تالابی با آب سالم و کافی، تنوع زیستی غنی و اکوسیستم پایدار با بهره‌برداری خردمندانه از منابع تالاب به خصوص در خدمت تامین معیشت مردم محلی باشیم و سند ثبت تالاب را می بایست بعنوان یک برنامه منسجم و راهبردی در اولویت برنامه‌ها قرار داد و با ایجاد رویه‌ای برنامه‌محور برای آن تلاش کنیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مرحله تکمیلی حفظ و احیاء تالاب هامون آغاز شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات