اجلاس ايران و جهان عرب در بیروت/لزوم تمرکز جهان اسلام بر فلسطین

به گزارش خبرگزاری مهر، اولين اجلاس بين المللی «ايران و جهان عرب در مواجهه با چالش هاي منطقه ای: فرصت ها، موانع و چشم اندازهای مشاركت» با همكاری دفتر مطالعات سياسی و بين المللی وزارت أمور خارجه، دانشگاه لبنان، روزنامه السفير، موسسه انديشه سازان نور و موسسه مطالعات استراتژيك لبنان در بيروت با حضور بيش از صدنفر از برجسته ترين متفكرين جهان عرب شروع به كار كرد.  

در افتتاحيه اين اجلاس سه روزه، مصطفي زهرانی، مديركل دفتر مطالعات سياسی و بين المللی وزارت خارجه، با تشريح موانع نظری و فكری مشاركت در منطقه، بر تمركز همه طرف ها در خاورميانه و جهان اسلام بر مسأله فلسطين تاكيد نمود.

همچنين عدنان سيد حسين، رئيس دانشگاه لبنان با تاكيد بر شرايط بحرانی منطقه، گفتگو و تلاش براي نزديك كردن مواضع دو طرف را يك ضرورت غير قابل انكار برشمرد.

 طلال سلمان، سردبير و ناشر روزنامه السفير نيز با اشاره به وجود رهبری يكپارچه و داهيانه در ايران، تشتت آرا در جهان عرب را يكي از مشكلات اصلی گفتگو و تفاهم برشمرد.

 در ادامه سعدالله زارعی، رئيس موسسه انديشه سازان نور نيز با اشاره به كمك هاي مؤثر ايران در دهه هاي گذشته برای تقويت موضع عربی و اسلامی در مقابله با رژيم صنيونيستی، مبارزه با تروريسم را يك ضرورت فوری در منطقه دانست.

عبدلحليم فضل الله، رئيس مركز مطالعات استراتژيك لبنان نيز تمركز بر منافع مشترك سياسی و اقتصادی در چارچوب تعاليم اسلامی را شرط لازم برای ايجاد پل های ارتباطی در مقابله با چالش های جاری و آتی منطقه دانست.  

در اين اجلاس سه روزه شخصيت های برجسته جهان عرب نظير پروفسور سمير امين، اقتصاددان و نظريه پرداز برجسته عرب، كمال الهلباوی، از رهبران و نظريه پردازان سابق اخوان المسلمين، منير شفيق، نظريه پرداز مشهور فلسطینی، حلمی شعراوی، رئيس موسسه مطالعات عربی-آفريقايی مصر، فوزی العلوی، رئيس مركز مطالعات انسانی تونس، البير داغر، اقتصاددان مشهور جهان عرب و عدنان منصور، شريل نحاس و عدنان سيد حسين وزاری سابق خارجه، اقتصاد و آموزش عالی لبنان حضور دارند.

از ايران نيز در اين اجلاس محمدايرانی، مديركل خاورميانه وزارت خارجه و كارشناسان مسائل منطقه از جمله مسعود اسداللهی، محمدعلي مهتدی، عليرضا ميريوسفی، عبدالحسين خسروپناه و محمدمهدی شريعتمداری سخنرانی خواهند داشت.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجلاس ايران و جهان عرب در بیروت/لزوم تمرکز جهان اسلام بر فلسطین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات