بدون یک حرکت بزرگ حریف مسئله بیکاری نمی شویم

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران آذربایجان غربی در تشریح دستاوردهای بیست و هشتیمین سفر استانی در فرودگاه بین المللی ارومیه افزود: در ۱۰ سال گذشته اشتغال خالص کشور خیلی پایین و نزدیک صفر بود.

وی با بیان اینکه در مجموع اشتغال خالص کشور کم بوده است اظهارداشت: امسال با برنامه‌ریزی که داریم به این رقم نخواهیم رسید و باید خودمان را به این رقم برسانیم.

حجت الاسلام روحانی در ادامه با اشاره به برنامه ها و مصوبات سفر دو روزه خود به آذربایجان غربی اظهارداشت: از استقبال گرم روز گذشته مردم در شهرستان ارومیه و استقبال بسیار شکوهمند مردم شهرستان مهاباد تشکر می‌کنم.

رئیس جمهوری کشورمان ادامه داد: بسیار خوشحالم که این استان امروز در بهترین شرایط از نظر امنیت قرار  داشته و بین مسئولان استان، مقامات فرهنگی، علما، امام جمعه محترم و بقیه مسئولان یک وحدت و هماهنگی بسیار خوب را شاهدیم.

وی گفت: همزیستی خوب اقوام مختلف در این استان همچون شیعه، سنی، آشوری و ارمنی و سایر قومیت ها  همه در کنار هم به عنوان فرزندان ایران سربلند موجب شده است یک وحدت و اتحاد و انسجام مثال ‌زدنی را در استان آذبایجان غربی شاهد باشیم.

دریاچه ارومیه به مرحله تثبیت رسیده است

رئیس جمهور افزود: گزارشی که در شورای اداری استان از وضع دریاچه ارومیه داده شد بسیار خوشحال کننده است. مسئله احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار گرفت و امروز با تلاش صورت گرفته به تثبیت این دریاچه رسیدیم . بر اساس گزارشی که به بنده ارائه شده تراز آب دریاچه نسبت به سال گذشته ۴۷ سانتی‌متر بالاتر آمده است.

وی به افتتاح مجتمع بزرگ پتروشیمی در مهاباد اشاره کرد و گفت: گزارشی در همین مجتمع داده شده که در منطقه غرب کشور و در مناطق کردنشین غرب کشور از کرمانشاه، ایلام، سنندج و مهاباد همه جا این خط تولیدی پتروشیمی در مسیر ساخت است.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: امروز در مهاباد این خط تولیدی افتتاح شد که بسیار با اهمیت است، این پتروشیمی مسئول تولید ۳۳۰ هزار تن در سال است که امیدواریم دولت موفق شود در مراحل بعدی انجام بدهد.

رئیس جمهوری کشورمان افزود: در مجموع طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در زمینه آب و کشاورزی و سرمایه‌گذاری عظیمی در دولت یازدهم در این استان انجام گرفته است و این طرح‌ها ادامه پیدا می‌کند و تنها ویژه این استان نبوده و برای مناطق غرب کشور هم مدنظر قرار گرفته است و سرمایه‌گذاری عظیمی در این زمینه انجام دادیم.

وی افزود: مجتمع پتروشیمی مهاباد جزو پروژه های فاخر منطقه است که امروز افتتاح شد و امیدوارم بتوانیم صنایع پایین دستی این صنعت را در استانهای غرب کشور ایجاد کنیم.

برای صرفه جویی آب باید به مدرن سازی آبیاری کشاورزی اقدام کنیم

حجت الاسلام روحانی گفت: دولت در این استان در حوزه آب سرمایه گذاری عظیمی انجام داده و معتقدیم برای صرفه جویی آب در حوزه کشاورزی حتما باید به مدرن سازی آبیاری کشاورزی اقدام کنیم و به همین خاطر ۲۸ هزار هکتار از اراضی این استان برای آبیاری مدرن مد نظر قرار گرفته است.

رئیس جمهور گفت: در این سفر ۳۶۹ طرح وپروژه افتتاح شد و علاوه بر آن ۴۹ طرح با ۹۴۹ میلیارد تومان در این سفر تصویب شد که با بهره برداری از این طرح ها شاهد تحول بزرگ در آبادانی استان خواهیم بود.

رئیس جمهور در پاسخ  به سوال خبرنگاری در خصوص برنامه دولت برای حمایت از صادرکنندگان چیست گفت: از اساس برنامه دولت در سال گذشته و هم امسال بر مبنای تشویق بوده است ما جایزه صادراتی، وام‌ و تسهیلاتی برای صادرات مدنظر قرار دادیم.  و برنامه ما این است که در سال آینده صادرات کشاورزی را توسعه دهیم.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه برای نخستین بار در دولت یازدهم صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت گفت: این برای نخستین بار در طول سالیان و در ۶۰ سال گذشته است که صادرات غیرنفتی ما بیش از واردات بوده است و مواد اولیه و کلیه واردات ما امسال هم کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای بحث بسته ‌بندی، بازار‌یابی، گمرکی، حمایت‌ها و همچنین برخی از صادرات باید در کنار هم زنجیروار قرار بگیرد عنوان کرد: امسال همه مشوق‌های تولید برای صادرات افزوده  خواهد شد . برنامه دولت این است که در اقتصاد مقاومتی مسیر صادرات غیر نفتی را هموار کنیم.

واحدهای راکد تولیدی و صنعتی فعال می شوند

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص اینکه حدود ۶۵ درصد واحدهای صنعتی و معدنی استان به دلیل مشکلات مالی و بدهی‌های مالیاتی تعطیل شده‌اند و برخی از کارگرها بیکار و سرانه درآمد ناخالص کاسته شده است بنابراین دولت برای احیای صنعت کاهش فقر وبیکاری چه تمهیداتی اندیشیده و برای جذب سرمایه گذراران داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت های مرزی چه برنامه هایی را مدنظر قرار داده است؟ گفت: همه تلاش دولت برای راه‌اندازی واحد‌های صنعتی نیمه تعطیل و تعطیل  است.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه در تلاش هستیم با بررسی‌های صورت گرفته با تسهیلات بانکی بنگاه‌ها را فعال کنیم و در این زمینه در پایان سال حتما یک آمار خوب ارائه می‌دهیم گفت: امسال در نظر داریم حتما چند هزار واحد تولیدی را فعال کنیم در این زمینه برخی واحدها وام‌هایی گرفته‌اند و وام‌هایی بوده که معوقه شده است و  به کمیته در استان‌ها اجازه داده ایم برای حل این مشکل اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که دولت چه برنامه ‌ای برا حل مشکل کشاورزان استان دارد بیان کرد: برای صادرات محصولات کشاورزی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه اختصاص یافته است که بصورت  وام با سود ۱۰ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بخش بزرگی از محصولات این استان که بالغ بر شش میلیون تن است باید صادر شود گفت: شرایط صادرات امروز شرایط بسیار خوبی است ودر این شرایط با دادن وام و اعتبار به افزایش صادرات باغی کمک کنیم.

باید از منابع خدادادی دریاچه نهایت استفاده شود

روحانی در پاسخ به این سوال  که دولت برای برقراری ییک نظام مدیریت اکوسیستمی در دریاچه ارومیه و نیز استفاده از ذخیره نمک دریاچه چه برنامه‌ای دارد اینگونه پاسخ داد: باید از این منبع خداداد در کنار دریاچه ارومیه استفاده کنیم در این مورد بین بخش صنعت و محیط زیست اختلاف‌هایی بوده است که به هرحال باید با توجه به مراقبت‌های زیست محیطی از این منابع استفاده کرد که پیشاپیش کشورهای همسایه خریدار این محصول هستند و باید در این زمینه طرحی آماده و در این چارچوب کار آغاز شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این مورد که با عنایت به اینکه ارومیه دارای ظرفیت‌های گردشگری مناسبی است. اولویت دولت برای برنامه‌ریزی و بستر سازی برای ظرفیت‌های گردشگری در این استان چیست؟ گفت: یکی از منابع بزرگ برای جذب گردشگر همین دریاچه ارومیه است که باید احیا شود. در کل استان ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد  .

به تعداد کل هتلهای کشور در ۵ سال آینده هتل می سازیم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مهمان ‌دوستی و همزیستی بین اقوام مختلف از شرایط منحصر به فرد این استان است اظهار داشت: در زمینه صنعت گردشگری در این استان باید کارهای دیگری از جمله توسعه راه‌آهن، توسعه فرودگاه‌ها و هتل‌ها مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه دو هتل در استان افتتاح شد و هتل‌های بسیاری در دست ساخت است  و به اندازه هرچه هتل از ابتدا در ایران ساخته شده است در ۵ تا ۶ سال آینده ساخته شود.

روحانی با بیان این که با توسعه گردشگری ما به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان هستیم گفت: در این زمینه باید به فناوری های نوین بپردازیم که ۲۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان این امر را تحت پوشش قرار داده‌اند و برای آن وام‌هایی هم در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.

رئیس جمهور کشورمان  ۱۰ و ۱۱ خرداد در راس هیئت دولت مهمان مردم آذربایجان غربی بود.

وی در روز نخست حضور خود در آذربایجان غربی در ورزشگاه تختی ارومیه با مردم این شهرستان دیدار و گفتگو کرد سپس در جمع علما، ایثارگران و برگزیده گان حاضر و نیز نشستی با سرمایه گذاران استان داشت.

رئیس جمهوری کشورمان در جلسه شورای اداری استان نیز حاضر شد. وی همچنین امروز در دومین روز سفر خود به مهاباد سفر و ضمن دیدار با مردم این شهرستان مجتمع پتروشیمی مهاباد را افتتاح کرد.

حجت الاسلام روحانی در خاتمه سفر دو روزه خود به آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران حاضر و ضمن تشریح نتایج بیست و هشتمین سفر استانی به سوالات آنها پاسخ داد.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بدون یک حرکت بزرگ حریف مسئله بیکاری نمی شویم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات