تاثير قوميت‌ها در آراء هيات رئيسه/ پيامك نیمه شبانه مطهری به وكلا

به گزارش خبرنگار مهر، امروز زنگ آغاز جلسه علني در حالي به صدا در آمد كه نادر قاضي پور و اللهیار ملكشاهي در حال گفتگو با نمايندگان زن مجلس بودند.

در جلسه امروز اعتبارنامه نمايندگان با شيوه اي جديد بررسي شد؛ در دوره هاي قبلي اعتبار نامه تك تك نمايندگان بررسي و به تصويب مي رسيد اما در جلسه امروز گزارش هر شعبه قرائت شده و اعتبارنامه كل منتخبان عضو شعبه با صلوات نمايندگان تاييد مي‌شد. اين اقدام مورد اعتراض تعدادي از نمايندگان قرار گرفت كه لاريجاني اعلام كرد: طبق اصلاحيه جديد آيين نامه مجلس اعتبارنامه ها اينگونه بررسي مي شود.

در ادامه سکینه الماسی، نماینده عسلویه برای قرائت گزارش اعتبارنامه نمایندگان در شعبه یازدهم در جایگاه ناطقان قرار گرفت. لاریجانی قبل از سخنرانی وی گفت: مطلبی در رسانه ها در باره خانم الماسی مطرح شده که ظلم کردند، من خسته بودم چشمم را مالش دادم. از این به بعد باید پوست کلفت باشیم، از این شیطنت ها می کنند.

سکینه الماسی در جلسه قبل، گزارش خود از یکی از شعب بررسی اعتبارنامه را با «به نام خداوند رنگین کمان» شروع کرده بود که حاشیه هایی را در بر داشت. او امروز هم اظهارات خود را با شعری آغاز کرد و گفت: اهل دل چون نامه انشا می کنند، ابتدا با نام زهرا می کنند.

پس از پايان بررسي اعتبار نامه ها نوبت به راي گيري براي هيات رئيسه دائم مجلس رسيد، عارف روز گذشته اعلام كرده بود كه براي انتخابات رياست دائم مجلس نامزد نخواهد شد؛ بنابراين تنها نام لاريجاني براي نامزد رياست مجلس از سوي هيات رئيسه اعلام شد اما چند ثانيه اي نگذشته بود كه مصطفي كواكبيان با صداي بلند خود را به عنوان نامزد رياست اعلام كرد.

هنوز چند دقيقه اي از نامزدي كواكبيان نگذشته بود كه وي اعلام كرد انصراف داده است، اما لاريجاني انصراف وي را نپذيرفت و اعلام كرد نمايندگان راي خود را داده اند و شما نمي توانيد انصراف دهيد. تعداد زيادي از نمايندگان اطراف كواكبيان جمع شده بودند و وي با حركات دست اعلام مي كرد كه از نامزدي براي رياست مجلس انصراف داده است. لاريجاني خطاب به وي گفت: آقاي كواكبيان از انتهاي مجلس «باي باي» مي كند.

پس از آن اسامي نامزد هاي دو فراكسيون اميد و ولايت براي نائب رئيسي مجلس و دبيران و ناظران قرائت شد و با فاصله ۴۸ ساعت تغييراتي در تركيب هيات رئيسه رخ داد و ۷ نفر از فراكسيون ولايت و ۵ نفر از فراكسيون اميد به هيات رئيسه مجلس راه يافتند.

اين بار بر خلاف انتخابات هيات رئيسه موقت، علي مطهري سخت دست به كار شده بود، البته در فراكسيون اميد هم قول داده بود كه شخصا لابي مي كند. وي ساعت ۲ نصفه شب به نمايندگان پيامك داده بود و اعلام نامزدی كرده و خواستار راي نمايندگان شده بود امروز نيز در صحن علني رزومه خود را توزيع كرد.

يوسف ن‍‍ژاد نماينده بابلسر نيز آراي استانهای شمالی شامل مجامع استان هاي گيلان، مازندران،گلستان را كسب كرده بود. وكيلي نماينده تهران نيز كه اصالتاً ياسوجي است و آراي مجمع استاني زاگرس نشينان را كه حدود ۶۵ تا ۷۰ نفر هستند بدست آورد. محمد قسيم عثماني نيز راي نمايندگان اهل سنت و كرد زبان را علاوه بر راي فراكسيون اميد داشت.

مسعود پزشكيان نيز آراي نمايندگات ترك زبان مجلس را داشت. بنابر اين در انتخابات هيات رئيسه دائم فراكسيون هاي سياسي، مجامع استاني ، قوميت ها تاثير گذار بودند.

پس از انتخاب پزشكيان و مطهري تعداد زيادي از نمايندگان به ان ها تبريك گفتند. عارف نيز در جمع نمايندگان حضور يافته و به دو نائب رئيس فراكسيون اميد تبريك گفت.

علي لاريجاني رئيس مجلس خطاب به مطهري گفت: آقاي مطهري بفرماييد بنشينيد آن جا خيلي شلوغ است مي ترسم براتون اتفاقي بيافته ، ما جواب همشيرتون رو چي بديم.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاثير قوميت‌ها در آراء هيات رئيسه/ پيامك نیمه شبانه مطهری به وكلا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات