بازخوانی آرای امام خمینی؛ گره گشای پرسش ها - دکتر سیدرضا شاکری*

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که در ساختار کلان معرفت امام خمینی که زیربنای چارچوب و بنای اندیشه سیاسی وی است، سیاست بعد هنجاری و ماهیت تنظیمی دارد. اندیشه سیاسی امام خمینی همواره میان متن و زمینه واقعی آن یعنی زمان و مکان در رفت و آمد است. از همین روی در شرایط کنونی نیز می توان از آن بهره برد.
اندیشه سیاسی امام خمینی در پیوند با آموزه های اسلامی از یک سوی و با زمینه های سیاسی و اجتماعی و فکری جامعه ایران در سده 1300 خورشیدی شکل می گیرد. ایشان از اندیشمندان سیاسی و رهبران سیاسی معاصر در جهان است که همزمان واجد حوزه‌های اصیل و انحصاری در تفکر سیاسی در کنار رهبری جنبش اجتماعی و انقلابی مردم ایران و تجربه‌‌ ده‌ساله‌ رهبری سیاسی نیز هست. در این بین آرا و اندیشه های سیاسی امام خمینی به سه دلیل که از هم جدایی ناپذیرند، قابلیت های بسنده در نسبت با پرسش ها و مسئله های روز دارند. نخست اینکه امام خمینی پیش از کنشگری سیاسی و اجتماعی، متفکری جدی در سنت عرفانی و فلسفه اسلامی و عالمی متبحر در حوزه اخلاق و فقه (علوم شرعی) بود که به صورت نظری به مفاهیم سیاسی پرداخت. دوم؛ او در مراحل مختلف زندگی به مشارکت در سرنوشت اقدام کرد و فعالیت سیاسی را به صورتی پیوسته و جدی تجربه نمود که اوج آن رهبری جنبش اجتماعی بزرگ ایران در سال های نیمه دوم دهه 1350 بود و سوم بر اساس اندیشه های سیاسی یک نظام سیاسی تازه را در ایران تاسیس و آن را به چارچوب زندگی سیاسی ایرانیان در فردای جامعه انقلابی تبدیل کرد.
اگر بخواهیم به درک ارزشمندی نظریات امام در حال حاضر دست یابیم نیاز است در ساختار اندیشه‌ سیاسی امام خمینی و فرایند شکل‌گیری آن غور کرده و تا حد امکان قرائت‌های تازه‌ای ارائه دهیم تا ضمن مجال دادن برای طرح پرسش ها و مسئله های تازه، گره‌گشای معماهای معرفتی، گره های اخلاقی و مشکلات و بحران های سیاسی در سیاست کنونی ایران باشد.
امام خمینی در زمانه ای اندیشید و عمل کرد که جامعه ایرانی یکی از حساس ترین برهه های خود را پشت سر می گذاشت؛ دستاورد های انقلاب مشروطیت ایران به دلیل دخالت بیگانگان و نارسایی های داخلی نتوانست به راهی برون رفت در تاسیس نظام سیاسی تازه دست یابد. حاصل این وضعیت رقم خوردن کودتا برای نخستین بار در ایران بود. به بیان دیگر حکومت پهلوی ها هم در تاسیس و هم در تدوام وابسته به اراده بیگانه در 1299 و 1332 بود. حکومتی وابسته به بیگانگان طبعا به دلیل دوری از مردم نمی تواند مشروع بوده و ملت را پشتیبان خویش بداند. پس به خود کامگی و استبداد می گراید. امام خمینی با همین دو ویژگی وارد میدان مبارزه شده و اندیشه های مختلف وی در نسبتی با زمانه کشورش شکل می گیرند.
امام خمینی در کنار درک پرداختن به سیاست که از ضرورت های عینی جامعه اش بر می خاست، واجد الزام های نظری و هنجاری در اندیشه سیاسی است. در تببین اندیشه سیاسی امام باید به این مقدمه اشاره کرد که یکی از درست ترین معیارها در اندیشه سیاسی اصیل، توجه به دانش طبقه بندی علوم است. با این نگاه جایگاه سیاست در دانش ها تعین می یابد و اندیشه سیاسی به مرحله تفصیل می رود. ایشان بر اساس حدیثی از پیامبر اکرم (ص) علوم شرعیه را به سه دسته تقسیم می‌کند. علم کمالات عقلیه و وظایف روح، علوم قلبی و علوم قالبی در این سه دسته علم می توان موضوع سیاست و و مفاهیم اصلی آن مانند ضرورت امر سیاسی و تاسیس حکومت، وظایف متقابل حاکم و مردم، قانون و عدالت و مشارکت سیاسی را در سطوح مختلف و در نسبت با کارکردهای هرکدام از آن علوم دنبال کرد.
اگر به دسته بندی این علوم نگاهی بیندازیم و در کنارش به نوع آثار و نوشته های امام، توجه کنیم متن و محتوا و بخصوص زبان غالب آنها بر درآمیختگی اندیشه عرفانی و فلسفی دلالت می کنند. چنانچه می¬بینیم امام خمینی در تداوم سنت عرفان ابن عربی و نظریه انسان کامل بود که با سیاست و موضوعات و مبانی آن پیوند برقرار نمود. این رویداد با شاگردی او در نزد شیخ مهدی شاه آبادی که خود دانش آموخته در سنت عرفانی مذکور بود عملی شد. شاه آبادی عارفی مبارز و مخالف جدی رضا خان بشمار می رفت. بسیاری از آموزه¬های شاه آبادی با توجه به زمینه های ایدئولوژی جامعه ایران در دهه 1340 و 1350 ابعاد جدید پیدا کرد. برای مثال اگر شاه ابادی از تالیف قلوب، تامین سرحدات و یا حقوق اجتماع مسلمانان و اخوات می گفت، همین کلمات در اندیشه امام خمینی به مفاهیم بنیادین اندیشه سیاسی مانند؛ استقلال، آزادی، حق و سرنوشت مردم و مشارکت سیاسی تعبیر شد و منظومه آرای سیاسی او را رقم زد. البته چنین نیست که امام تنها محصور به اندیشه شاه آبادی باشد. در ساختار کلی فکر سیاسی امام خمینی همان سه مرحله مد نظر شاه آبادی یعنی تشخیص درد، شناخت وضع موجود و راه درمان به گون ارتقا یافته و البته درآمیخته با عمل جمعی مبتنی بر آگاهی اجتماعی و سیاسی(پراکسیس) دیده می شود.
مهمترین نقطه تمایز اندیشه سیاسی امام خمینی از آرای استادش، عملگرایی در امام خمینی بود که حاصل پیوند ذاتی نظر و عمل بود؛ یعنی اندیشه سیاسی با عمل سیاسی پیوند می خورد. همانطور که می دانیم امام خمینی به موضوع جدی وحدت و اتحاد مسلمانان سخت توجه داشت و در عمل بدان پایبند بود. همچنین با توجه به اینکه وحدت در سیاست داخلی نیز خود را در حاکمیت نشان می دهد، امام در دوره رهبری سیاسی بشدت طرفدار وحدت حاکمیتی از طریق رعایت ساختاری و عملی حکمرانی در ابعاد مختلف بود.
حال با توجه به این توضیحات و نظاره بر جامعه اسلامی در عصر حاضر می¬توان چنین دریافت که بسیاری از پراکندگی ها و تفرقه هایی که اکنون جهان اسلام دچار آن شده به فقدان وحدت نظری و دایره محدود اندیشه فلسفی و عرفانی رهبران آنان باز می گردد. عاملان سیاسی در کشورهای مسلمان در فقدان اندیشه سیاسی صرفا گرفتار عمل های سیاسی پراکنده شده و مفهوم وحدت انسانی و دینی دور شده اند. زندگی سیاسی در این کشورها از این نقطه تهدید می شود. از این جهت مورد اندیشه سیاسی امام خمینی برای امروز ما بسیار حیاتی و ضروری است که باید برای حل مشکلات کنونی به واکاوی و به روز رسانی آن اقدام کرد.

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازخوانی آرای امام خمینی؛ گره گشای پرسش ها - دکتر سیدرضا شاکری*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات