حریق هیچ آسیبی به مسجد تاریخی حکیم اصفهان وارد نکرد

به گزارش ایرنا، آتشپاد بهزاد بزرگزاد روز سه شنبه افزود: آتش نشانان، انبار وسایل آبدارخانه مسجد حکیم اصفهان را که طعمه حریق شده بود، پیش از گسترش شعله ها به داخل این مسجد تاریخی، خاموش کردند.
وی گفت: این انبار ساعت 11 امروز طعمه حریق شد و وسایل تنظیف، تکه های موکت و پرچم، کابل های برق اسقاطی و... در داخل آن بدلیل بی احتیاطی سوخت اما با حضور به موقع نیروهای آتش نشان، حریق پیش از گسترش، کنترل و اطفا شد.
بزرگزاد خاطرنشان کرد: گرچه این بنای تاریخی در منطقه بسیار پرترددی از شهر اصفهان واقع است اما آتش نشانان توانستند در کمتر از دو دقیقه در محل حادثه حاضر شوند.
وی افزود: بدلیل حساسیت شرایط این بنا از ایستگاه های 1، 4، 5، 9، 14 و 17 اصفهان نیز نیروهای کمکی به محل اعزام شدند.
بزرگزاد گفت: دلیل وقوع این آتش سوزی توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی در دست بررسی است.
چندین سال پیش نیز حادثه ای مشابه با وسعت محدود، در طبقه فوقانی قسمت درب خروجی در ضلع غربی مسجد تاریخی حکیم رخ داد که با حضور به موقع ماموران آتش نشانی در همان قسمت مهار شد با این وجود بدلیل محدود بودن حریق، هیچکس از وقوع آن مطلع نشد و مورد توجه رسانه ها نیز قرار نگرفت.
مسجد حکیم اصفهان دارای هیات امناء، دو پایگاه بسیج خواهران و برادران و نیز کانون فرهنگی هنری است و هر سال در ایام اعتکاف نیز مورد استقبال تعداد زیادی از مردم معتکف قرار می گیرد.
مسجد حکیم اصفهان واقع در انتهای بازار رنگرزان در دوره شاه عباس دوم بدست پزشک او حکیم محمد داوود در محل ویرانه‌ های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد در قرن چهارم هجری بنا شد.
کتیبه‌های سردرها و ایوان های داخل این مسجد به سال های 1067 تا 1073 هجری قمری مورخ است و آنها را محمدرضا امامی خوشنویس معروف عصر صفویه نوشته است.
مسجد دیلمی جورجیر، «مسجد جامع صغیر» نام داشته و در نیمهٔ دوم قرن چهارم هجری مسجدی زیبا و باشکوه بوده است.
این بنادر ۱۳۱۳ش به شماره ۲۲۳ به ثبت آثار ملی رسید.
مسجد حکیم با نقشه‌ای نامنتظم حدود هشت ‌هزار متر مربع وسعت دارد و مانند بسیاری از بناهای دوره صفویه از آجر ساخته شده است .
مسجد حکیم، چهار ایوانی است و سه ورودی اصلی دارد، سردر شرقی آن به شکل پنج ضلعی با دو سکو در دو طرف، کتیبه‌ای با اشعار فارسی، مقرنس کاری در قوسِ سردر و دو پشت‌ بغل مزین به خط بنّاییِ کاشی‌کاری ‌شده است.

ت/6027/7135

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حریق هیچ آسیبی به مسجد تاریخی حکیم اصفهان وارد نکرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات