بازتعریف اقلیم اکو بر سهم منطقه در نقشه فرهنگی جهان می افزاید

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوذر ابراهیمی ‌ترکمان روز سه شنبه در همایش یک روزه تاریخ و فرهنگ مشترک در حوزه تمدنی اکو اظهار کرد: نقش نهادهای منطقه‌ ای و بین‌ المللی در تنظیم مناسبات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و امنیتی قابل انکار نیست.
وی افزود: تصمیماتی که منجر به تغییر در عرصه مناسبات می‌ شود قبل از اینکه منوط به تصمیم رهبران کشورها باشد، از بستر تعاملات جمعی و منطقه ‌ای و جهانی برمی‌ خیزد؛ از این رو نقش مؤسسه فرهنگی اکو مؤثر و تصمیم‌ ساز و در سرنوشت منطقه تأثیرگذار است.
ابراهیمی ترکمان، جغرافیای اکو را از مرزهای چین تا اروپا و با دربرگیری چند صد میلیون جمعیت دانست و گفت: موقعیت حساس ژئوپلتیک منطقه و تنوع اقلیمی و فرهنگی آن همچنین میراث معنوی و فرهنگی ملموس و غیرملموس موجود در این جغرافیای گسترده، موقعیت خاصی به اکو بخشیده است.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: این تنوع فرهنگی می ‌تواند دستمایه‌ ای برای رنگارنگی حیات اجتماعی در کشورهای عضو باشد و در کمتر قلمرویی از این جهان می‌ توان مجموعه ‌ای از میراث ملموس و ناملموس یافت که هویت مستقل و مشترکی به این اقلیم فرهنگی ببخشد.
ابراهیمی‌ ترکمان، با تأکید بر اینکه در معماری فرهنگی جهان حوزه اکو سهم بسزایی دارد، گفت: بخشی از این مهم در حوزه دارایی فرهنگ ملی این کشورها قابل تعریف است، اما بخش اثرگذار آن متعلق به همه کشورهای منطقه و محصول مجاهدت جمعی و مشترک مردم این منطقه است.
وی گفت: این بخش از اشتراکات فرهنگی می‌تواند دستمایه‌ کار مشترک باشد.
ابراهیمی‌ ترکمان، با تأکید بر اینکه اکو می‌ تواند نقطه تلاقی فعالیت ‌ها و برنامه‌ های مشترک کشورهای عضو این موسسه باشد، گفت: با همه تلاش‌ های صورت گرفته هنوز فرصت‌ های فراوانی وجود دارد که به صورت بایسته از آن بهره‌برداری نشده، در صورتی که این وجوه مشترک فرهنگی استخراج، دسته بندی و تبدیل به برنامه شود؛ می‌ توان اقلیم فرهنگی اکو را بازتعریف کرد که در نقشه فرهنگی جهان سهمی قابل اعتنا دارد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: تعادل های فرهنگی اکنون در جغرافیای فرهنگی جهان شکل گرفته‌ اند و برنامه ‌هایی برای قوام‌ بخشی و هم‌ افزایی آنها صورت می‌گیرد؛ مجموعه پیمان‌ های منطقه‌ ای جهان این قابلیت را دارند و در بسیاری از موارد نیز به عنوان فرهنگ مشترک در جغرافیای مشرک قابل بازشناسی و تعریف هستند.
وی تأکید کرد: مساله حذف و نابودی خرده فرهنگ ها و حذف بخشی از پیکره فرهنگی کشورها در دهه های اخیر دغدغه مشترک فرهنگ شناسان و نهادهای بین‌المللی و ملی بوده است، شکل گیری اقلیم‌های فرهنگی می‌تواند تا حد زیادی به این نگرانی پایان دهد و این کار از جانب نهادهایی چون مؤسسه فرهنگی اکو قابل انجام است.
ابراهیمی ترکمان افزود: واقعیت موضوع این است که صورت‌های فرهنگی در این حوزه در حال تغییر هستند و در بسیاری از موارد این تغییرات در جهت قوام فرهنگ ملی و منطقه‌ای نیست، بلکه در جهت فراموشی و اضمحلال وجوهی از هویت فرهنگی این کشورهاست.
وی گفت: مطالعه درباره موضوعاتی از این دست و تلاش برای ایجاد نوعی از همکاری و که هم به قوام فرهنگ ملی این کشورها کمک می‌کند و هم نوعی پیوستگی منطقه‌ ای را به وجود می‌ آورد، ضرورتی انکارناپذیر است و در میان نهادهای متولی این مهم، یقیناً سهم اکو بخشی چشمگیر و قابل اعتنا از موضوع را تشکیل می‌دهد.
ابراهیمی ترکمان، با تأکید بر توسعه همکاری‌ها فی مابین ملت‌های منطقه با یکدیگر، گفت: در منطقه‌ ای وسیع، آداب و رسوم، سنن و دست نوشته‌ ها و ادبیات شفاهی و سنت ‌های اجتماعی و دستگاه‌ های موسیقی و سازها و آوازها و کتیبه‌ ها و معماری و مفاخر و صنایع دستی و نگرش ‌های دینی و فرهنگی، شباهت‌ های زیادی دارند که می تواند ملت‌ های منطقه را به یکدیگر نزدیک کند و در نقشه اقلیم‌ های فرهنگی جهان سهمی را به این حوزه اختصاص دهد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یادآور شد: این دارایی معنوی و فرهنگی عظیم سرمایه‌ ای فناناپذیر است که می‌ تواند حد زیادی از اختلافات و منازعات منطقه ‌ای بکاهد و دستاوردی برای جهان بشری است تا با فرهنگ خلاق و هم افزا صلح و مودت و دوستی آشنا را به ارمغان آورد.
همایش یک روزه تاریخ و فرهنگ مشترک در حوزه اکو به همت موسسخ فرهنگی اکو و مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه/11 خرداد) در محل مرکز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد.
سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) یک سازمان منطقه ای است که در سال 1985 میلادی توسط ایران، پاکستان و ترکیه برای توسعه همکاری های اقتصادی فنی و فرهنگی تاسیس شد.
موسسه فرهنگی اکو و بنیاد علوم اکو از زیرمجموعه های سازمان همکاری های اقتصادی اکو هستند.
فراهنگ**9157**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازتعریف اقلیم اکو بر سهم منطقه در نقشه فرهنگی جهان می افزاید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات