برنامه های مدون بلند مدتی برای ارکستر شهر تدوین شده است

به گزارش خبرنگار ایرنا امیر عبدالحسینی روز سه شنبه در نشست خبری ارکستر شهر با بیان اینکه فعالیت‌های ارکستر شهر به شکل یک مجموعه حرفه‌ای است افزود: ارکستر شهر فصل جدیدی در فعالیت‌های موسیقی سازمان فرهنگی هنری تهران آغاز خواهد کرد و امیدواریم آینده درخشانی داشته باشد.
وی با بیان اینکه ساز و کار ارکستر شهر از چندین ماه گذشته تدوین شده گفت: در این مدت تمامی موارد اداری و حقوقی ارکستر شهر مورد بررسی قرار گرفته تا شاهد انحلال ارکستر نباشیم.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: ارکستر شهر همچون دیگر فعالیت های سازمان با نگاه حمایتی ایجاد شده و علاقه مندیم که هنرمندان با عشق در این حوزه فعالیت کنند.
عبدالحسینی با بیان اینکه اکثر فعالیت های هنری تنها با درنظر گرفتن مادیات موفق نشده و ادامه پیدا نکرده اند افزود: برای ارکستر شهر برنامه ای بلند مدت تدوین و ساز و کار مالی، اداری و اجرایی نیز برای آن درنظر گرفته شده و به تائید استاد اسماعیل تهرانی رسیده اگر روزی فعالیت ارکستر شهر متوقف شود موضوع آن مادی نخواهد بود.
وی گفت: تلاش ما رسیدن به یک ارکستر منسجم موسیقایی است و هنرمند کارمند نمی خواهیم.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های سال 94 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه موسیقی افزود: سال گذشته نشست های پژوهشی موسیقی با عنوان «آوای دوست» در حوزه سازهای تار، کمانچه، سنتور با حضور استادان به نام موسیقی برگزار شد که این نشست ها در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
وی اجرای 181 کنسرت موسیقی در فرهنگسراهای شهر به ویژه فرهنگسراهای ارسباران، فردوس، بهمن، ابن سینا، انتشار آلبوم موسیقی «حضرت خورشید» در مدح امام علی(ع) با آثار هنرمندانی همچون مجید اخشابی،حسام الدین سراج، غلامرضا صنعتگر،عبدالحسین مختاباد و آلبوم موسیقی «دوشنبه کربلا» اثری از دولتمند خلف هنرمند تاجیک با موضوع امام حسین(ع) را از دیگر فعالیت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه موسیقی عنوان کرد.
عبدالحسینی از انتشار آلبوم ردیف آوازی موسیقی به کوشش علی جهاندار خبرداد و گفت: آلبوم دیگر به آهنگسازی فواد حجازی و اشعار فاضل نظری نیز منتشر خواهد شد.
وی با اشاره به برگزاری نخستین دوره جشنواره بین المللی موسیقی پیامبر مهربانی در سال گذشته گفت: این جشنواره با حضور 16 گروه موسیقی نواحی و بین الملل در فرهنگسراهای منتخب تهران 68 اجرا داشت که امسال نیز دومین دوره این جشنواره برگزار می شود.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شکل گیری گروهی موسیقی در نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران از جمله تشکیل گروه های «کر» در فرهنگسراهای بهمن، اندیشه،امید، ارسباران، بهاران و تشکیل گروه های موسیقی «نغمه شهر» به سرپرستی بابک ربوخه و ارکستر شهر را از دیگر فعالیت های این سازمان برشمرد.

*ثبت نام بیش از 250 هنرمند در فراخوان ارکستر شهر
بابک رَبوخه مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این نشست با بیان اینکه فراخوان ثبت نام و تشکیل در ارکستر شهر از دو ماه گذشته در مراکز فرهنگی تهران منتشر شده، افزود: تاکنون بیش از 250 نفر هنرمند در این ارکستر ثبت نام کرده و متقاضیان تا 10 روز دیگر فرصت دارند برای حضور در ارکستر شهر ثبت نام کنند.
وی گفت: پس از پایان مهلت ثبت نام از شرکت کنندگان آزمون به عمل آمده و ماه آینده نخستین تمرین های ارکستر شهر در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد شد.
ربوخه درباره نحوه مدیریت ارکستر شهر نیز گفت: طبق مذاکرات انجام شده با استاد اسماعلی تهرانی رهبر ارکستر دستمزدی به عنوان حقوق ماهانه برای اعضا در نظر گرفته نشده و در حال حاضر این ارکستر در حال تعیین اعضا است و یک سال از این ارکستر حمایت می کنیم و سال آینده شرایطی را فراهم خواهیم کرد که ارکستر شهر تهران برای خود درآمدزایی کند.
مدیرامور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه تلاش این سازمان تشکیل ارکستری پایدار است، افزود: ارکستری باقی می ماند که به کارش امید و عشق داشته باشد و به عقیده من مسائل مالی در این حوزه اهمیت کمتری دارد و زمانی که این ارکستر اجراهای خود را داشته باشد، برگردان مالی نیز خواهد داشت.

*اقبال ارکستر شهر
استاد اسماعیل تهرانی رهبر ارکستر شهر نیز در این نشست با اشاره به برگزاری ارکستر سازهای ملی در سال گذشته گفت: 27 تیرماه 94 این ارکستر با قطعات لازم و رپرتوار که هیچ گاه برای آن پیش بینی نشده بود، یک بار و برای آخرین بار روی صحنه رفت اما از اقبال لازم برخوردار نشد ولی این بار معاون هنری و مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درخواست کردند که چنین ارکستری را بار دیگر با عنوان «ارکستر شهر» شکل دهیم.
وی فرهگسازی و آشنایی مردم و شناساندن این هویت، شخصیت و فرهنگ ایرانی به ملل شرق و غرب را از دیگر اهداف تشکیل ارکستر شهر عنوان و ابراز امیدواری کرد: به هنر موسیقی نه به شکل تفنن بلکه به شکل ضرورت توجه شود.
تهرانی با بیان اینکه پرداختن فرهنگ و حمایت در تمامی دنیا جزو وظایف شهرداری‌هاست، افزود: این ارکستر به دلیل اشرافی که شهرداری تهران در فرهنگسراها دارد، مردمی بودن و تمامی تبلیغات که زیرپوشش شهرداری است با اقبال روبه رو خواهد شد.
رهبر ارکستر شهر درباره وضعیت درآمدی این ارکستر گفت: به هیچ عنوان حاصل درآمد کنسرت‌های ارکستر شهر تهران به مسئولی تعلق نمی‌گیرد و طبق مذاکرت انجام شده تمامی عواید حاصل از بلیت‌فروشی کنسرت‌ها متعلق به نوازندگان خواهد بود.
حمید متبسم آهنگساز و نوازنده تار نیز در این نشست با ابراز رضایت از تشکیل ارکستر شهر با شهرداری تهران گفت: جامعه نیاز به فرهنگ و فرهنگسازی دارد و حمایت کننده کار فرهنگی باید شهرداری و دولت باشد که توانایی مالی دارند تا اوضاع از اینکه هست، مشوش نباشد.
وی با بیان اینکه هنرمند باید یک گام از مخاطب جلوتر باشد، افزود: امروزه آثار هنری تنها بر اساس سفارش عوام تولید می شود و هنرمندان آثاری را تولید می کنند که مشتری بیشتری دارد در صورتی که شرط پیروزی و سربلندی تعداد مخاطب نیست.
در این نشست دیگر اعضای شورای سیاستگذاری ارکستر شهر چون میلاد کیایی، شهرام میرجلالی، هادی منتظری محمدعلی کیانی نژاد، محمد فیروزی هنرمندان موسیقی و نوازندگان پیشکسوت ضمن استقبال از ایده تشکیل ارکسترشهر با حمایت شهرداری تهران گفتند که تمام تلاش خود را برای بقای این ارکستر انجام می دهند.
تهرام/7245/1831

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه های مدون بلند مدتی برای ارکستر شهر تدوین شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات