رویگردانی ژاپن از بازار چین/رویارویی جدید در عرصه اقتصادی

به گزارش ایرنا، از زمانی که منازعات دو کشور در دریاهای شرقی و جنوبی چین افزایش یافت، هر روز سطح مناسبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی دو طرف نیز کاهش داشته است.
حالا اما تازه ترین آمار نشان می دهد که از پنج سال گذشته به این طرف به طور میانگین هر سال سرمایه گذاری ژاپن در چین و هنگ کنگ کمتر و در کشورهای آسیای جنوب شرقی بیشتر شده است.
آمارها حکایت از آن دارد که ژاپنی ها در طول پنج سال گذشته نزدیک به 180 میلیارد دلار در کشورهای آسیای جنوب شرقی سرمایه گذاری کرده اند که نشان می دهد در این مدت میزان سرمایه گذاری سه برابر بیشتر شده است.
علاوه بر تنش های سیاسی، از علت های دیگر رویگردانی سرمایه گذاران ژاپنی از بازار چین؛ تورم سرسام آور در این کشور و گران بودن مواد اولیه، خدمات و بخصوص بالا رفتن سطح دستمزدها است.
این در شرایطی است که هزینه اقامت، سرمایه گذاری، کارگر، گشایش دفتر، موسسه و بسیاری از امور دیگر در کشورهای آسیای جنوب شرقی نظیر کامبوج و یا میانمار از چین پایین تر است.
بدترین ضربه به پیکره روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور تظاهرات و اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف چین در سال 2012 در اعتراض به اقدام ژاپن در ملی کردن جزایر دیائویو در دریای شرقی بود.
از آن زمان هرگز روابط دو کشور به سطح مطلوب بازنگشت و بر خلاف جهت حرکت کرده است، این در حالیست که آمریکا هم توانسته در این میان از آب گل آلود ماهی بگیرد و مناسباتش را بخصوص در عرصه نظامی با توکیو تقویت کند.
از سوی دیگر رشد اقتصادی ژاپن هم چندان مطلوب نیست و جامعه این کشور در حال پیر شدن است و برای برون رفت از رکود لازم است بازارهای تازه ای را به غیر از چین پیدا کند که در این میان جنوب شرق آسیا برای سرمایه گذاران ژاپنی ایده آل است.
این اتفاقات در شرایطی می افتد که بسیاری از سرمایه گذاران چینی در حال افزایش سرمایه گذاری در ژاپن برای خرید منزل، هتل و موسسات هستند و شمار گردشگران چینی در ژاپن هر سال بیشتر شده است.
شبکه خبری «بلومبرگ» نیز در گزارشی از هنگ کنگ آورده است که برای ژاپن کشورهای زیادی در آسیا بهتر از چین برای سرمایه گذاری وجود دارد و این کشور می تواند بر روی بازارهای جدید متمرکز شود.
این گزارش می افزاید که هزینه های کارگران در این کشورها به مراتب پایین تر از چین است و این فرصتی مطلوب برای سرمایه گذاران ژاپنی به حساب می آید.
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در سال 2011 میلادی از موسسات ژاپنی، 73 درصد این موسسات اعلام کرده اند خواستار افزایش سرمایه گذاری در چین هستند اما نظرسنجی سال 2015 نشان می دهد این رقم به 48 درصد کاهش یافته است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رویگردانی ژاپن از بازار چین/رویارویی جدید در عرصه اقتصادی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات