گفت وگوهای سازنده وصریح،کلید حل مشکلات/ نباید از آمریکا و اسرائیل واهمه داشت

به گزارش ایرنا، همایش ایران - عرب برای رویاروئی با چالش های منطقه ای و با تاکید بر فرصت ها و افق های شراکت، با حضور کارشناسان و صاحب نظران ایرانی، لبنانی، عراقی، مصری، سوری و دیگر کشورهای عربی و اسلامی در بیروت پایتخت لبنان آغاز شد.
این همایش از امروز سه شنبه و به مدت سه روز با همکاری موسسه لبنانی مطالعات مشاوره و اسناد ، دانشگاه لبنان، موسسه ایرانی مطالعات اندیشه سازان نور، موسسه ایرانی مطالعات سیاسی و بین المللی، روزنامه السفیر و موسسه عربی برای مطالعات راهبردی برگزار می شود.

** دیگر نباید حرف های گذشته را تکرار کرد
« عدنان السید حسین» رئیس دانشگاه ملی لبنان به عنوان نخستین سخنران تاکید کرد: در این همایش نباید حرف های ده سال گذشته را بار دیگر در باره روابط ایران – عرب تکرار کنیم ، ما در اجلاس دوحه پایخت قطر آرزوی این روابط را داشتیم اما حالا می خواهیم اختلافات را حل کنیم.
رئیس دانشگاه ملی لبنان در این همایش که « محمد فتحعلی» سفیر ایران در لبنان هم حضور داشت، افزود: ما در پرتو تحولات آینده که توفان خطرها خاورمیانه وقبل از آن جهان عرب و ایران را در می نوردد، خواهان برقراری روابط حسنه و خوب در همه زمینه ها از جمله تجاری و فرهنگی هستیم اما باید از کجا شروع کنیم و راه آن چیست؟
وی خاطرنشان کرد: بزرگترین اشتباه این است که سوال می شود ایران خطرناک تر است و یا اسرائیل، صرف طرح این سوال انحرافی، خطاست و با این سوال از اهداف راهبردی یعنی برقراری روابط پیشرفته بین ایران و عرب دور می شویم.
عدنان السید حسین تصریح کرد: روزی آمریکائی ها می خواستند که چند شناور جنگی در آب های خلیج فارس داشته باشند اما امروز مشاهده می کنیم که اوضاع در این منطقه چگونه است.
رئیس دانشگاه ملی لبنان با بیان اینکه این اجلاس باید مقدمه ای باشد برای نشست های گسترده و وسیع آینده ، اظهارداشت: در دانشگاه ملی لبنان رساله های زیادی در باره روابط ایران و عرب نوشته شده است که شایسته پیگیری هستند.

** نظام های عربی به جای رویاروئی با چالش ها ترجیح می دهند با ایران مقابله کنند
« طلال سلمان» سردبیر روزنامه لبنانی السفیر هم با انتقاد شدید از هرج و مرج و پراکندگی در اوضاع جهان عرب، گفت: برخی نظام های عربی به جای رویاروئی با چالش های کنونی ترجیح می دهند با جمهوری اسلامی ایران مقابله کنند.
سردبیر السفیر افزود: عرب و ایران به دلایل مختلف شبیه هم نیستند و حتی در یک چارچوب واحد قرار ندارند و خطرناک ترین دلیل این است که عرب ها مانند ایران کشور و جبهه ای واحد نیستند.
وی خاطرنشان کرد: عرب ها، کشورهائی پراکنده هستند که در یک جبهه واحد جمع نشده اند ، صدای واحد از آنها شنیده نمی شود و فقط هنگام گرفتن عکس یادگاری با هم جمع می شوند اما ایرانی ها واحد هستند و با جود اختلاف ها و تضادها که بیانگر نشاط و سرزندگی است، وحدت خود را حفظ کرده اند و زمانی که تصمیمی گرفته می شود همه پشت سر یک رهبر و مرجعیت جمع می شوند.
طلال سلمان تصریح کرد: از ویژگی های حضرت امام خمینی (ره) این بودکه ایشان با انقلاب اسلامی، کشور ایران را حفظ کردند و بدون اینکه کشور را به حاشیه برانند از انقلاب محافظت کردند.
سردبیر السفیر گفت: کشورهای عربی دارای تصمیم های متضاد هستند که با منافع آنها تناسبی ندارد و تصمیم های آنها در گرو اراده و منافع آمریکا و اسرائیل است و حاکمان آنها فرصت ها را از دست می دهند و افق های شراکت را تنها به خاطر ناتوانی در تصمیم گیری و یا ترس و واهمه از آمریکا و اسرائیل از بین می برند.
طلال سلمان تاکید کرد: ایران کشوری بزرگ، رهبری آن واحد و امت و سیاست های آن واحد است اما موانعی وجود دارد که اجازه نمی دهد روابط سازنده بین ایران و عرب شکل گیرد درحالی که باید برای رفع این موانع و گشودن صفحه ای جدید در این روابط تلاش کنیم.

** نباید در موضوعاتی متوقف شویم که ما را از آینده باز می دارند
« سعد الله زارعی » رئیس موسسه ایرانی مطالعات اندیشه سازان نورهم گفت : تصور من این است، گفت وگوئی که بین برادران صورت می گیرد، الزاما نباید برای رفع سوء تفاهم باشد بلکه باید برمبنای سقفی مشترک باشد که زیر آن زندگی می کنیم و باید برای بنای آن تلاش نمائیم.
وی افزود: در وضعیت دگرگونی جهانی ما به عنوان جهان اسلام چه سیاست هائی داریم ؟ دوره گذار معمولا حدود 50 سال به طول می انجامد که در زمان حاضر حدود 30 سال آن سپری شده است.
زارعی با بیان اینکه « پارادایم های ما برای دسترسی به موقعیت بهتر در جهان آینده چیست؟»، خاطرنشان کرد: آنچه عرب ها و ایران را به هم ربط می دهد، رخدادهایی مهم ایجابی و یا سلبی هستند که همه ما را به طور مشترک دربرگرفته اند و سرنوشت ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند.
رئیس موسسه اندیشه سازان نور تصریح کرد: ما در دو دهه اخیر با دو موضوع بسیار مهم ، اشغال کشورها و تروریسم مواجه شدیم، جنگ های بسیاری در منطقه به وجود آمد و تروریسم به نام دین، به همه کشورهای منطقه از جمله ایران و عرب ها آسیب زد که در این میان سهم بیشتر از آن کشورهای عربی بوده است.
وی گفت: ما تلاش خود را برای کمک به کشورهای منطقه همچون عراق ، افغانستان و سوریه و.. به کار گرفتیم تا این کشورها از چنگال تروریسم نجات پیدا کنند اما اتهام ها به ایران روزبه روز تشدید پیدا کرد.
زارعی افزود: سوال این است که آیا ایران از انجام مسئولیت های خود در منطقه شانه خالی کرده است؟ مهمتر اینکه آیا ایران درصدد تضعیف کشورهای عربی برآمده است؟ یا اینکه برعکس، تا حد توان درصدد کمک به آنها و رفع آلام و دردهای آنها بوده است؟
رئیس موسسه اندیشه سازان نور اضافه کرد: ما می خواهیم به فرصت های مشترک و مشکلات مشترک بیاندیشیم، نمی خواهیم در موضوعاتی متوقف شویم که ما را از توجه به آینده بازمی دارند
وی تاکید کرد: موضوعاتی همچون علم، فرهنگ، می تواند به فضای مناسبی برای تشریک مساعی بین دو طرف تبدیل شود. «تعاونوا علی البر و التقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان».
زارعی خاطرنشان کرد: مصدر این خطا، نبود گفت وگوی صریح بین ایران و کشورهای عربی است، امروز خیلی از افراد درباره روابط ایران و عرب صحبت می کنند اما صحبت هایشان به گونه ای است که بیشتر به درد ژورنالیسم عربی می خورد.
رئیس موسسه اندیشه سازان نور تصریح کرد: امروز در حوزه عربی - اسلامی، فلسطین که نشانه هویت عربی - اسلامی است به حاشیه رانده می شود، ما امروزه شاهد مفهوم چند پاره ای از عرب هستیم و مفهوم عربی در بین این چند پارگی گم شده است.
وی تاکید کرد: امیدواریم این نشست آغازگر یک سلسله گفت وگوهای سازنده باشد که در مرحله تئوری باقی نماند و به حوزه تصمیم گیری منتقل شود، این یک فرصت مغتنم و بسیار خوب است که امیدواریم به نحو احسن از آن استفاده کنیم.

** باید چرائی تحولات بررسی شود
« مصطفی ظهرانی» رئیس موسسه مطالعات سیاسی و بین المللی هم اظهار داشت: لبنان مانند یک دُر در قلب ایرانی ها می درخشد و خوشحالم در کشوری هستم که حزب الله به عنوان یک قدرت مهم و تاثیرگذار در آن حضور دارد.
وی گفت : همه ما آمده ایم تا راه حلی برای یک موضوع ارائه دهیم ، چه طور سوریه و ایران و یمن را تحلیل کنیم؟ اگر یک ابزار واحد پیدا کردیم به جوابی مشترک خواهیم رسید پس باید به چرائی تحولات پی ببریم و مدلی را انتخاب کنیم تا بتوانیم موضوعات فی مابین را بر اساس آن تحلیل کنیم.
ظهرانی افزود: تحولات منطقه ای ما به طورحتم علت و عوامل مادی دارند که باید به آنها توجه داشت، اما بیش از همه بابد جواب این سوال را پیدا کنیم که چرا تروریسم ، القاعده ، داعش و جبهه النصره را ایجاد کرده اند؟
رئیس موسسه مطالعات سیاسی و بین المللی خاطرنشان کرد: اگر به تحولات و پیشرفت آنها نگاه عینی و موضوعی نکنیم، در 50 سال آینده همه ما گرفتار خواهیم شد.

** همکاری ایران و جهان عرب یک گزینه و ارزش است
« عبدالحلیم فضل الله» رئیس موسسه مطالعات برای مشاوره و اسناد نیز به عنوان آخرین سخنران مراسم افتتاحیه بر اهمیت برگزاری این همایش در زمان بحران ها تاکید کرد و گفت: همکاری و همبستگی بین جهان عرب و ایران هم یک گزینه و همزمان یک ارزش است.
وی خاطرنشان کرد: ایران عمق اسلامی جهان عرب و یکی از دروازه های عبور آن به سوی اقتصاد در حال گسترش آسیا است و جهان عرب هم عمق تمدنی برای ایران و دروازه آن به پرونده های حیاتی و مبارزات بزرگ است.
فضل الله تصریح کرد: به دلایل مختلف این همکاری بیش از هر زمان دیگر الزامی و مورد نیاز است تا دو طرف بتوانند از این مرحله حساس و سرنوشت ساز در تاریخ مشترک خود عبور کنند.
رئیس این موسسه مطالعاتی گفت: بحران ها در حال گسترش و بزرگ تر شدن است و هر یک از دو طرف به تنهائی نمی تواند با آنها مقابله کند و یا به دستاوردهائی برسد در حالی که طرف دیگر متضرر شود.
وی افزود: بادهای تغییر در نظام جهانی وزیدن گرفته و دستاوردهائی که نیروهای مردمی در منطقه کسب کرده اند، رو به افزایش است و خلاء مستمر را تنها یک نظام منطقه ای تضمین کننده منافع همه طرف ها می تواند پرکند.
فضل الله تاکید کرد: همکاری بین گروه های فعال موثر نمی تواند نتیجه دهد مگر اینکه کشورهای عربی براساس آزادی، استقلال و توسعه خود را بازسازی کنند و این تحول نیاز به محیط منطقه ای مناسب دارد.
رئیس این موسسه لبنانی اظهارداشت: ما با شرکای خود در برگزاری این همایش امیدواریم که بتوانیم زمینه نزدیک شدن روابط و فرصت گفت وگو بین نخبگان فعال و موثر و اندیشمندان و محققان جهان عرب و ایران را فراهم سازیم.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گفت وگوهای سازنده وصریح،کلید حل مشکلات/ نباید از آمریکا و اسرائیل واهمه داشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات