سومین بازدید سفیر ایران از مرز های بین المللی ایران و ترکیه

به گزارش ایرنا، سفیر ایران طی صد روز گذشته برای سومین بار از روند فعالیت های گمرکی در مرزهای بین المللی مشترک میان دو کشور بازدید و از نزدیک با فرایند کارکرد پایانه های مرزی کسب اطلاع حاصل کرد.
طاهرین در این سفر گزارشی در خصوص روند فعالیت ها، همکاری های مرزی و گمرکی میان ایران و ترکیه، مشکلات و موانع موجود و روش مناسب برای ایجاد تسهیلات مطلوب برای توسعه ساختارها و فعالیت های مرزی و گمرکی تهیه و به محمود واعظی نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور ترکیه که در همین ارتباط به همراه روحانی در منطقه آذربایجان غربی حضور داشت، ارائه کرد.
افزایش امکانات برای کاهش زمان توقف کامیون ها و سرعت دادن به تردد در درواز های مرزهای بین المللی با ترکیه در سطح شئونات و استانداردهای مطلوب از طریق اصلاح و توسعه زیر ساخت ها، افزایش امکانات فضای گمرکی، تنظیم و تعدیل هزینه ها و توسعه امور دولت الکترونیک، ایجاد مدیریت و پنجره واحد گمرکی از طریق تجمیع مجموعه اقدامات از جمله مواردی است که نیازمند اتخاذ تصمیم و وضع مقررات مناسب می باشد.
شایان ذکر است در حال حاضر به لحاظ مشکلات امنیتی در جنوب شرق ترکیه مرز اسن دره که به تازگی با هزینه بیش از 60 میلیون لیرترک بازسازی شده و قرار است به زودی با شرکت مقامات بلندپایه راه اندازی شود، فعال نیست و فقط مرزنشینان در رفت و آمدهای روزانه از این مرز استفاده می کنند.
مرز کاپی کوی که در واقع تنها مرز ارتباط ریلی بین دو کشور و از این مرز عبور مسافری برقرار می باشد نیز به علت ساعات کاری محدود ناشی از مشکلات امنیتی، فعالیت محدود دارد و فعلا فقط مسافران جاده ای از این مرز در سفر های بین خوی و وان از آن استفاده می کنند.
اما بزرگترین مرز بین دو کشور مرز بازرگان – گوربولاغ است که هم عبور مسافری جاده ای از آن انجام می شود و هم رفت و آمدهای کامیونها در تجارت دوجانبه از این مسیر استفاده می شود و در واقع بزرگترین دروازه ترانزیتی در ارتباط بین شرق و غرب است.
لذا مشکلات ساختاری و عدم هماهنگی مناسب در زمانبندی ساعات کاری، کاستی های پرسنلی و نبود کنترل های لازم در ایجاد نظم و امنیت و جلوگیری از تضییع حقوق و ادعاهای مربوط به رشوه و فساد، به ویژه در سالهای اخیر همسو با افزایش مراوادات تجاری و تجارت ترانزیتی، نه تنها مانعی بر سر راه توسعه و تسهیل تجارت بین دو کشور شده، بلکه به خاطر تراکم جدی و صف های طولانی کامیون ها در این مرز مشکلات عدیده ای نیز به وجود آمده است.
تراکم کاری در این مرز به حدی فشرده است که اگر یک روز کار لنگ و کند شود، صف کامیونها پشت دروازه مرزی در ترکیه از حدود شش کیلومتر که در واقع رانندگان به آن خو گرفته و انتظاری قابل قبول ارزیابی می کنند، به یک باره به بیش از 10 کیلومتر می رسد.
در این صورت انتظار پشت دروازه مرزی با لحاظ نبود امکانات اولیه به انتظاری طاقت فرسا تبدیل می شود.
افزون بر این ادعاهایی هم از سوی رانندگان در خصوص رشوه خواری و عبور بدون صف کامیونهایی که به ماموران رشوه می دهند نیز مطرح می شود.
براساس توافقی که در کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ترکیه بین دو وزیر مسئول حاصل شده، مشکلات، مسائل و پیشنهادات هر یک از طرفین برای روان سازی تردد و و رفع مشکلات و کاستی ها، جمع آوری شده تا قبل از برگزاری هشتمین کمیسیون عالی حمل و نقل دو کشور به ریاست وزرای حمل و نقل که قرار است طی دو تا سه ماه آینده در تهران برگزار شود، در قالب گزارشی تهیه و به این کمیسیون ارائه شود.
خاورم/2011**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سومین بازدید سفیر ایران از مرز های بین المللی ایران و ترکیه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات