زکات، تصدیق کننده نماز است

رئیس ستاد اقامه نماز در اجلاس ملی زکات کشور با بیان اینکه زکات ۳۲ بار در قرآن همراه با نماز آمده است و تصدیق کننده نماز است، بر مصرف صحیح زکات تأکید کرد. خبرگزاری مهر: نخستین اجلاس ملی زکات با حضور آیت الله عالمی نماینده ولی فقیه در امر زکات و حجت الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله رشاد صبح امروز سه شنبه ۱۱ خردادماه در سالن آمفی تئاتر حج و زیارت برگزار شد.

حجت الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز در این مراسم گفت: زکات ۳۲ بار در قرآن همراه با نماز آمده است و زکات تصدیق کننده نماز است. چرا مورد غفلت قرار گرفته است؟ باید در این رابطه توبه کنیم. زکات شروع شده است، باید ادامه یابد و اصلاح شود. اینکه چگونه زکات و با چه نیتی گرفته شود، مهم است. اگر نیت درست نباشد، زکات صحیح نیست.

وی افزود: اگر در نماز کسی نیتش برای رضای خدا نباشد، کل نمازش باطل است. زکات هم چنین است. اگر یک سر سوزن برای غیر خدا باشد باطل است. کسی که نیتش این باشد که زکات بدهم تا چیزی بگیرم، زکاتش درست نیست.

وی افزود: ما از دولت و مجلس یک ریال نمی خواهیم. نماینده ای هم نمی خواهیم. روی پای خود ایستاده ایم. باید ضرورت شناس باشیم. روایت داریم اگر مستحبی ضرری به واجب می زند، این مستحب دیگر مستحب نیست. بسیاری از جاها از پول زکات، غسالخانه و مجلس روضه خوانی و مسجد ایجاد می کنند. نیاز به روضه خانه و حسینیه نیست. اولین روضه خوان اسلام حضرت زهرا(س) بود که در مسجد کوفه روضه خواند. دومین روضه خوان حضرت سجاد(ع) بود که در مسجد شام روضه شان را خواندند. برای مردم که مسجد کم دارند، با چه مجوزی حسینیه می سازید؟ بودجه زکات که چند صد میلیارد تومانی است، چه نیازی است که از نهادهای دولتی و مجلس کمک بخواهید؟ باید مردم را جذب زکات دادن کنیم. باید مسیر پرداخت زکات و رسیدن به فقرا به طور مستقیم صورت گیرد. امیرالمومنین(ع) (ع) شخصا برای فقرا غذا می برد. دیده ام که کارهای غلطی راجع به زکات شده است. از اردک، زکات گرفته اند. یا از پول زکات برای اعضای شورای شهر خانه ساخته اند. باید مصرف زکات در جای صحیحش صورت گیرد.

قرائتی ادامه داد: زکات و کمیته امداد را دکان خود قرار ندهیم. برای رضای خدا اقدام کنیم. البته کمیته امداد حق مردم را حفظ خواهد کرد. هیچ مساله ای بالاتر از رسیدگی به فقرا و نیازمندان نیست و در آیات و روایات درباره آن بسیار تاکید شده است. زکاتی که چند صد بار خود کلمه اش و کلمات مربوط به آن در قرآن تکرار شده، باید احیاء شود. سوزن و نخ داریم اما خیاط نداریم. شلوار، پاره مانده است. خوشبختانه امسان ماه رمضان در تابستان افتاده و باید از این فرصت برای تشویق زکات استفاده کنیم. تنها واجبی که خدا می گوید پیامبر از مردم تشکر کند، زکات است. در ۲۷ آیه زکات و نماز به هم چسبیده است.

وی افزود: در گذشته زکات را خرج می کردند و بعد به امام جمعه می گفتند امضاء کن، اما الان امام جمعه برای خرج زکات تا امضاء نکند، کمیته امداد نمی تواند از آن استفاده کند. در زکات گرفتن هم باید خدا در نظر گرفته شود و هم آرامش مردم. امیدوارم از آنچه که خدا می خواهد زکات بگیریم نه آنچه که ما می خواهیم. حتی زکات مستحبی هم قانون دارد. مقداری مطالعه کنید و احکام را بخوانید، اگر زکات درست جمع آوری شود فقیری نمی ماند، فقر ریشه کن می شود و رابطه نسل نو با مسجد و امام جماعت هم بهبود می یابد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زکات، تصدیق کننده نماز است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات