مسجد کوی میدان اسدآباد -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان

آکاایران: مسجد کوی میدان/ حاج میرزا آقاجان (اسدآباد) این بنا در محله میدان اسد آباد واقع است . نقشه کلی مسجد ، مستطیل شکل است و شبستان قدیمی ستوندار آن در ضلع شمالی صحن قرار دارد . مدخل شبستان در ضلع شرقی با طاق جناغی است . شبستان مسجد به ابعاد 57/10×65/10 متر دارای چهار فیلپای چهار ضلعی به ابعاد 70×68 سانتی متر است . روی این فیلپاها از چهار طرف ، چهار طاق و بر روی آنها در کل 9 طاق ضربی برپا داشته اند . سه طاق ضلع شمالی مسجد، در قرن اخیر بازسازی شده اند . در وسط ضلع جنوبی شبستان، محرابی با طاق جناغی به ارتفاع 187 سانتی متر و در دو طرف آن نیز دو طاقنما با همین ارتفاع قرار دارد . در فضای محراب، نورگیری تعبیه شده است. در اضلاع دیگر شبستان، طاقنما و طاقچه و پنجره هایی تعبیه شده است . مصالح اصلی بنا، آجر و ملاط گل و گچ است. بنا به اظهار اهالی، در تعمیرات قرن اخیر، کف شبستان حدود نیم متر بالا آمده است . در خصوص تاریخ ساخت مسجد، مدرک قطعی در دست نیست؛ اما با توجه به انتساب مسجد به حاج میرزا آقاجان می توان گفت که در دوره سلطنت محمد شاه ( 1264-1250 ه-. ق) توسط میرزا لطیف مشهور به حاجی میرزا آقاجانی – از سرشناسان بنام اسدآباد- بنا گردیده است .


به گزارش آکاایران: از هموطنان عزیز ساکن اسد آباد تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد کوی میدان آنرا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد کوی میدان اسدآباد

مسجد کوی میدان اسدآباد -آکامسجد کوی میدان اسدآباد -آکا

آکاایران: مسجد کوی میدان اسدآباد

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد کوی میدان اسدآباد -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات