مسجد شیخ الملوک ملایر -آکا

ایرانگردی ، ایرانشناسیشهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان

آکاایران: این بنا در محدوده بازار ملایر واقع گردیده و از آثار دوره قاجاریه است که بر طبق کتیبه موجود، در سال 1236ه- . ق توسط شیخ الملوک بنا گردیده است . سردر ورودی از سمت بازار شیخ الملوک دارای کتیبه تاریخی مورخ 1236 ه-. ق است . سردر ورودی از جانب جنوب شرقی مسجد به وسیله یک هشتی به مسجد راه دارد و بر روی آن، دو مناره کوچک آجری تعبیه کرده اند . سردر اصلی، مقرنس کاری است و در اطراف آن، دو طاقچه با پوشش مقرنس کاری دیده می شود که مقرنس های آن در سال 1356 بازسازی شده است . بر بالای این سردر، مناره بزرگتری ساخته اند . بخش اصلی مسجد مشتمل بر گنبدخانه در ضلع جنوبی صحن قرار دارد و محراب آن دارای کتیبه، مقرنس و کاشیکاری است . مسجد دارای دو شبستان با سبک ها و قدمت های متفاوت بوده که آن را خراب کرده و تالاری به سبک جدید به جای آن ساخته اند . حجره های اطراف صحن مسجد علی رغم تعمیرات اساسی یی که توسط اداره کل حفاظت آثار تاریخی در آن انجام شده بود، تخریب و نوسازی شده و صحن حیاط را حدود 2 متر بالا آورده اند؛ به صورتی که حوض وسط صحن در همین حدود گود افتاده است . این بنا به شماره 1286/3 به ثبت تاریخی رسیده است .


به گزارش آکاایران: از هموطنان عزیز ساکن ملایر تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد شیخ الملوک آنرا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.


,[categoriy]

مسجد شیخ الملوک ملایر

مسجد شیخ الملوک ملایر -آکامسجد شیخ الملوک ملایر -آکا

آکاایران: مسجد شیخ الملوک ملایر

[ منبع این خبر سایت آکاایران-ایرانشناسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجد شیخ الملوک ملایر -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات