خطرهای ناشی از توسعه مناسبات با عربستان برای کشورها

به گزارش ایرنا، دکتر'ناصر هادیان' تحلیلگر ایرانی در نشست غرب آسیا و شمال آفریقا در سی امین میزگرد آسیا – اقیانوسیه که توسط موسسه بین المللی مطالعات استرتژیک مالزی (ایسیس) برگزار می شود، با اشاره به هدف های عربستان برای توسعه مناسبات با کشورها، گفت: درصورتی که کشورهای این منطقه به دنبال تعمیق روابط خود با عربستان سعودی باشند و از حضور وهابیون استقبال کنند، با تنش های جدی روبرو می شوند.
وی با تاکید براینکه ورود عربستان به کشورهای منطقه مهلک است، گفت:عربستان قصد دارد برای منافعش به بحث شیعه و سنی دامن بزند وگسترش تفکرات وهابی برای مردم منطقه از طریق منابع مالی و تزریق پول بسیار مهلک است.
این استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: بعضی دولت ها فکر می کنند از این شرایط می توانند به نفع خود بهره ببرند، اما اگر دیر متوجه شوند، دیگر نمی توانند شرایط را مهار و کنترل کنند.
وی گفت که این کشورها نباید مشکلات، امنیت و حتی توسعه خود را به منطقه خاورمیانه گره بزنند، ولی اگر گره خورد و دچار مشکل شدند، الزاما نتایج آن چیزی نخواهد بود که آن را پیگیری می کنند.
دکتر هادیان در ادامه به دو روایتی که بین تحلیلگران در مورد ایران و عربستان وجود دارد و اغلب 'واقعیت' جلوه داده می شود اشاره و هر دو روایت را رد کرد.
'روایت نخست ریشه مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه را دعوای ایران و عربستان می داند و در روایت دوم ادعا می شود که ایران و عربستان جنگ خطرناک مذهبی به راه انداخته اند'.
وی دراین میزگرد که درهتل هیلتون شهرکوالالامپور برگزار شد، گفت: 'هر دو روایت رد شده است.چون ما در واقع با عربستان رقابت نمی کنیم و جایگاهی برای تهدید ایران ندارد. تهدیدهای ایران براساس اولویت، آمریکا، اسرائیل، هرج و مرج در منطقه و بعد هم نظم جهانی است'.
این تحلیلگر ایرانی و استاد دانشگاه تهران معتقد است: اینها تهدیدهای ایران قلمداد می شوند ولذا سیاست خارجی و امنیت دفاعی ما به گونه ای سازمان یافته که با این تهدیدها برخورد می کند تا آنها را مهار کند. پس بر اساس این تهدیدها عمق استراتژی ما لبنان می شود.
وی گفت: 'اگر در سوریه و عراق به دعوت این کشورها حضور داریم به دلیل رفع تهدیدها است. در این کشورها نیستیم که با عربستان درگیر شویم. می خواهیم بازدارندگی ایجاد کنیم که اسرائیل توانایی حمله به ما را نداشته باشد'.
به اعتقاد این استاد دانشگاه، 'ما دو منبع اصلی بازدارندگی علیه اسرائیل داریم، یکی موشک های ساخت داخل و دیگری راکت های حزب الله است'.
وی با تاکید بر اینکه 'منطق استراتژیک پشت حضور ایران در عراق و سوریه وجود دارد'، گفت: اما عربستان چرا آنجا حضور دارد؟، چون می خواهد مانع ایران باشد، یعنی ما را اولویت اول تهدید خودش می داند و دنبال این است که ما را به چالش بکشد. از اول انقلاب نیز این کار را شروع کرده است و تلاش دارد در سوریه، لبنان، عراق، افغانستان و پاکستان ما را به چالش بکشد.
هادیان در ادامه به روایت دوم و مساله شیعه و سنی که برخی تحلیلگران در مورد ایران و عربستان مطرح می کنند اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که ما در سیاست خارجی خود به طور عمده فرقه ای عمل نکرده ایم.
وی گفت: با دو ملاک که ارائه می کنم، می توان رفتار سیاست خارجی ایران را توضیح داد. یکی از این ملاک ها، انقلابی بودن است که براساس تعریف نظام جمهوری اسلامی ایران هر فردی که ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی باشد، انقلابی است. دومین ملاک، دوست بودن آن کشور با ایران است و یا اینکه حداقل دشمن نباشد.
این تحلیلگر گفت: حماس یک جنبش سنی مذهب است، اما ما از آنها حمایت می کنیم،چرا؟چونکه انقلابی هستند(یعنی ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی). القاعده و داعش ضد آمریکا و ضد اسرائیل هستند، اما دشمن ما هستند. پس ما از آنها حمایت نمی کنیم و مخالف آنها هستیم.'هوگو چاوز' و 'مورالس' مسیحی هستند، اما چون انقلابی هستند و با ما هم دوست هستند از آنها حمایت می کنیم.
وی دلیل دوم را عقلانی دانست و گفت: دلیل عقلانی این است که ما در اقلیت قرار داریم و آنها در اکثریت هستند و این عقلانی نیست که با این کارت بازی کنیم.
هادیان گفت: به این دلیل عقلانی و دو دلیل تجربی ارائه شده، رفتار سیاست خارجی ایران توسط این ملاک ها بهتر توضیح داده می شود.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خطرهای ناشی از توسعه مناسبات با عربستان برای کشورها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات