رویترز از افزایش 13،3 درصدی واردات نفت آسیا از ایران خبر داد

براساس این گزارش، اگرچه قدرت های اقتصادی آسیایی تا سال گذشته قادر نبودند به سبب تحریم های اقتصادی بین المللی علیه تهران، از ایران نفت وارد کنند، اما با رفع این تحریم ها بعد از توافق جامع هسته ای کشورهای گروه 1+5 (برجام) با ایران، آنها هر ماه بر میزان خرید نفتی خود از ایران افزودند به گونه ای که فقط در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت) این حجم واردات، 13،3 درصد رشد داشته است.
رویترز مستند به برخی اطلاعات اقتصادی آسیا، سرعت بازگشت ایران بعد از رفع تحریم ها علیه تهران در ماه ژانویه به بازار انرژی جهان را «غیرقابل تصور» توصیف کرد و افزود: حتی ژاپن که تا ماه مارس گذشته برای بیمه محموله های نفتی از ایران مشکل داشت، نه تنها در ماه آوریل از میزان خرید نفتی خود از ایران نکاست، بلکه در ماه آوریل نیز بعد از چین، هند و کره جنوبی، بیشترین خرید نفتی را از ایران انجام داد.
این گزارش همچنین به نقل از آمارهای دولتی کشورهای آسیایی و نیز موسسه بین المللی رد یابی کشتی اعلام کرد که بزرگترین مشتریان نفتی ایران ماه گذشته (آوریل) روی هم رفته یک میلیون و 300 هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند.
رویترز همچنین پیش بینی کرد که صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه مه (جاری که امروز پایان می یابد) با 60 درصد رشد به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز برسد.
براساس این گزارش، ایران تا قبل از سال 2012 روزانه حدود 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت صادر می کرد که بیش از نیمی از آن به کشورهای آسیایی و عمدتا چین، کره جنوبی، هند و ژاپن صادر می شد.
اما بازگشت سریع ایران به بازار فروش نفت بعد از برجام، موجب شده است تا با افزایش نسبی قیمت نفت در هفته اخیر در بازار جهانی، رقبای خاورمیانه ای ایران بر این روند رشد تولید و فورش ایران رشک برده و در سیاستگذاری های تولید و صادرات نفت خود تغییراتی ایجاد کنند.
برای مثال، عراق اعلام کرده است که در ماه ژوئن 5 میلیون بشکه نفت بیش از قبل وارد بازار انرژی جهان خواهد کرد و عربستان سعودی نیز قرار است در رقابت با ایران، نفت بیشتری را روانه بازار کند.
این گزارش، از کاهش 670 هزار بشکه ای (5 درصد) واردات نفت چین در ماه آوریل از ایران خبر داد و در عین حال افزود: در مقابل، هند 390 هزار بشکه (50 درصد) بیش از ماه قبل از ایران نفت وارده کرده است.
اگرچه واردات نفت ژاپن از ایران با 72 درصد کاهش به کمتر از 20 هزار بشکه رسیده است، اما کره جنوبی نیز با 90 درصد افزایش، 237 هزار بشکه بیش از ماه قبل آن (مارس) از ایران نفت وارد کرده است.
با این وجود، هر چهار کشور آسیایی در ماه آوریل در مجموع یک میلیون و 320 هزار و 370 بشکه نفت از ایران وارد کرده بودند که این رقم در مقایسه با یک میلیون و 165 هزار و 808 بشکه ماه مارس، 13،3 درصد رشد داشته است.
اروپام**1378**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رویترز از افزایش 13،3 درصدی واردات نفت آسیا از ایران خبر داد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات