مطالعات پیوست پروژه‌های عمرانی و شهرسازی از بنیه علمی لازم برخوردار نیست

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: مطالعات مربوط به پیوست‌های مختلفی که برای پروژه‌های عمرانی و شهرسازی وجود دارد مانند پایان نامه‌های دانشگاهی است و از بنیه علمی لازم برخوردار نیستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم‌،‌ محمد سالاری در دویست و شصت و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران در واکنش به گزارش رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات زمین در خصوص مخاطرات زمین شناسی گفت: من معتقدم تا زمانیکه مردم نگران نباشند، مسئولین هم نگران نمی‌شوند و مشکلات رفع نخواهد شد. این گزارشات بارها در جلسات کارگروه‌‌های تخصصی ارائه شده ولی تا زمانیکه نظارت اجتماعی شکل نگرفته، مشکلات هم حل نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش ارائه شده ،تمام پروژه‌های بزرگ مقیاس شهر تهران روی گسل‌های بزرگ قرار گرفته و این واقعا جای نگرانی دارد. رود دره‌‌هایی که در سال‌های اخیر سرمایه گذاری‌ها و اقدامات خوبی برایشان انجام گرفته امروز گفته می‌شود که این مصنوع سازی‌ها جوابگو نیست و بزرگراه‌هایی مانند بزرگراه امام علی (ع) با توجه به هزینه‌های بالا و ملی بودن این پروژه، بنابر این گزارش و دیگر گزارش‌های منتشر شده می‌تواند در زمان بحران سیلاب، نقش یک رود دره را ایفا کند و تمام خودروهای در حال تردد در این بزرگراه در معرض خطر قرار می‌گیرند، همچنین برج میلاد به عنوان نماد شهر تهران در مجاورت یکی از گسل‌های بسیار مهم قرار گرفته است.

سالاری افزود: حال سوال اینجاست مگر شهر تهران طرح جامع ندارد و برای طرح جامع متخصصین گزارش ندادند‌، مگر متخصصین طرح جامع را مطالعه نکردند‌، مهندسین مشاور که قطعاً در حوزه موضوعات مربوط به گسل‌ها و غیره بودند‌، باید جوابگو باشند.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در گذشته دو طرح جامع داشتیم که اجرایی نشد و نهایتا در سال 86 طرح جامع شهر تهران ابلاغ شد و سپس در سال 91 ذیل آن طرح تفصیلی ابلاغ شد اظهار داشت:در طرح‌های موضعی و موضوعی که ذیل طرح تفصیلی قرار دارند، بخشی از آن مختص بررسی روددره‌ها است و این نشان دهنده آن است که مطالعاتی که برای تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها انجام شده اشکالات راهبردی داشته است.

وی افزود: این مسئله بیانگر این است که مطالعات مربوط به پیوست‌های مختلفی که برای پروژه‌های عمرانی و شهرسازی وجود دارد مانند پایان نامه‌های دانشگاهی ما می‌شود و از بنیه علمی لازم برخوردار نیست و یک نوع مطالعات کتابخانه‌ای هستند. عملاً ما سرمایه‌های کشور و عوارضی را که از شهروندان دریافت و در این پروژه‌های بزرگ مقیاس مصرف می‌کنیم برپایه مطالعاتی است که مشکلات اساسی دارد و متاسفانه هیچوقت آنها را محاکمه نمی‌کنیم.

سالاری افزود: همانطور که در حوادثی مانند حادثه بوستان کوهساران مقصران محاکمه شدند باید آنهایی که مطالعات انجام می‌دهند برای پروژه‌های بزرگ مقیاس با این مخاطراتی که برای مردم ایجاد می‌کنند نیز محاکمه شوند.

وی در پایان درخواست تشکیل کارگروه‌هایی برای برگزاری جلساتی با شورای عالی شهرسازی و مسؤلان مرتبط برای بررسی تصمیماتی که در کمیسیون ماده 5 یا شورای عالی شهرسازی و معماری گرفته می‌شود، کرد و تاکید کرد تصمیمات گرفته شده باید تعهد آور باشد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مطالعات پیوست پروژه‌های عمرانی و شهرسازی از بنیه علمی لازم برخوردار نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات