باید مشخص شود که چه کسانی سیستمی کالای قاچاق وارد می‌کند

بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی نفت با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: دستگاه‌های مسئول باید مشخص کنند که چه کسانی به صورت سیستمی اقدام به قاچاق کالا می‌کنند تا دستگاه‌ها یکدیگر را در این خصوص متهم نکنند.

به گزارش خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه) در مراسم رونمایی از 20 دستاورد مهم تحقیقات بخش کشاورزی در کرج اظهار کرد: روند حرکت اقتصاد کشور بسیار مثبت و رو به رشد شده و آینده مطمئنی برای آن پیش‌بینی می‌شود هرچند که برخی از دوستان نقدهایی در این ارتباط می‌کنند.

وی افزود: اقتصاد کشور گسترده است و در بخش‌های مختلف باید به صورت مشخص تغییراتی ایجاد شده و مردم در سطح خانوار این تغییرات را در زندگی روزمره خود ببینند و آنچه مردم برای زندگی خود تنظیم می‌کنند نتیجه آثار اقتصادی کشور است.

معاون اول ریاست جمهور ی ادامه داد: طبیعی است که صاحبنظران نقد کنند که این انتقادها حتما برای ما سودمند است و ما از نقدهای منصفانه برای اصلاح امور استفاده می‌کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: اقتصاد کشور از رکود تورمی که همزمان با تحریم‌ها روبرو شده بود با سربلندی بیرون آمده است و فکر می‌کنیم شاخص‌های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است.

وی اضافه کرد: در نسخه اقتصاد مقاومتی مدیران عملیاتی خوب عمل کرده‌اند و ثبات و آرامش خوبی به اقتصاد کشور برگردانده شده است.

معاون اول ریاست جمهوری یادآور شد: در دولت گذشته اقتصاد دارای تلاطم زیادی بود و شاخصه‌های آن مشخص نبود و به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کرد که اکنون این شاخص‌ها ثابت شده‌اند و فعالین اقتصادی می‌توانند پیش‌بینی مناسبی از تغییرات احتمالی و محدود نرخ ارز و میزان تورم قابل پیش‌بینی داشته باشند.

جهانگیری اضافه کرد: تولیدکنندگان در صورتی که نتوانند تشخیص دهند که تورم کشور چقدر خواهد بود، امکان تولید و صادرات نخواهند داشت و این وظیفه دولت است که این شاخص‌ها را ثابت و قابل پیش‌بینی برای فعالین بخش اقتصادی به صورت روشن مشخص کند.

وی اظهار کرد: امیدواریم که همین ثبات موجود در اقتصاد کشور طی سالهای آینده نیز ادامه داشته و قابل پیش‌بینی باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محور اقتصادی کشور در سال 95 گفت: رهبر معظم انقلاب به بهترین نحو در ابتدای سال جاری اولویت اول کشور که همان اقتصاد است را مشخص کرده‌اند و مجلس، دولت و قوه قضائیه بر این امر تاکید کرده‌اند و این امر باید در تک تک دستگاه‌ها خود را نشان دهد.

جهانگیری اضافه کرد: اگر دستگاهی در هر سطح بعد از دو ماه و نیم  متوجه نشده باشد که در چه مسیری باید حرکت کند باید حرکت بسیار جدی برای این اولویت اول کشور داشته باشد.

وی در ادامه صحبت‌‌های خود با بیان اینکه برخی بخش‌ها و بنگاه‌های تولیدی برای حرکت دوباره نیاز به کمک دارند گفت: برای به حرکت درآوردن این واحدها اهداف کمی و برنامه‌ریزی‌های لازم تنظیم شده است و این واحدهای تولیدی که به دلایل مختلف در سالهای گذشته راکد مانده و یا فعالیت‌ها پایین آمده است شناسایی شدند و در صورتی که قادر به تولید باشند حمایت‌های جزئی برای راه‌افتادن آنها انجام می شود.

معاون اول ریاست جمهوری اضافه کرد: ما هرگز به سراغ واحدهایی که قابلیت تولید، بازار و مشتری نداشته باشند نمی‌رویم و تنها از واحدهایی حمایت می‌شود که به دلایل شرایط موجود نظر تغییرات ناگهانی نرخ ارز، تورم و مسائل ناشی از تحریم دچار آسیب شده‌اند.

جهانگیری گفت: 7500 واحد اقتصادی قابل احیا شناسایی شده‌اند که این واحدها برای تولیدات خود به بازار و مشتری نیاز دارند.

وی گفت: بانک مرکزی دستورالعمل این امر را نوشته و به بانکهای مختلف ابلاغ کرده است و نظام بانکی مکلف است در این زمینه کمک کند تا این واحدها راه‌اندازی شوند و به تولید برگردند.

معاون اول ریاست جمهوری تاکید کرد: در چارچوب دستورالعمل‌های بانک مرکزی بانکها باید واحدها را تامین مالی کنند همچنین سیاست‌های تسهیل کننده‌ای در خصوص نحوه پرداخت مالیات این واحدها وجود دارد.

جهانگیری یادآور شد: به این واحدها کمک می‌شوند تا محصولات تولیدی آنها پس از تامین نیاز بازار مصرف داخلی صادر شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای افزایش صادرات کشور در سالجاری گفت: بر  این اساس میزان صادرات کشور در سالجاری 10 میلیارد دلار در مقایسه با سال گذشته افزایش می یابد که سیاست‌های آن به دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

معاون اول ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به 4 وزارتخانه  نیرو، اقتصاد، خارجه، صنعت و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور اعلام شده که برنامه‌ریزی‌های خود را برای ارائه مشوق‌های صادراتی اعلام کنند، گفت: صادرکنندگان ما باید بدانند که چه کارهایی در حال انجام است و شرایط حمایت از صادرات را به خوبی بدانند.

جهانگیری گفت: ما هرگز بازار کشور خود را در اختیار کالاهای خارجی بویژه کالاهایی که تولید داخلی دارند قرار نمی‌دهیم. برای تمام کشورها بسیار مهم است که از تولیدات داخلی خود محافظت کنند و حتی کشورهایی مانند آمریکا و چین هر زمانی با یکدیگر به اختلاف می‌خورند حجم واردات از یکدیگر را کاهش می‌هند.

وی گفت: در کنار لزوم حمایت از تولیدات داخلی در برابر واردات باید به موضوع قاچاق کالا نیز توجه ویژه‌ای شود و این جای تعجب است که در کشور ما هر موقع اسم قاچاق می‌آید کالاهایی مانند موبایل و منسوجات در ذهن متبادر می‌شود این در حالی است که عنوان قاچاق بیشتر در سایر کشورها به مواد مخدر اطلاق می‌شود.

معاون اول ریاست جمهوری با ارائه مثالی گفت: وقتی بنده درباره واردات موبایل به کشور با وجود داشتن تعرفه واردات تقریبا صفر درصدی سوال کردند اینچنین پاسخی دریافت کردم که ورود کالاهای بنجل و غیر استاندارد به صورت رسمی امکانپذیر نیست و این کالاها  با وجود اینکه نیازی به پرداخت حقوق گمرکی ندارند به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند.

جهانگیری اضافه کرد: ورود این کالاها با سلامت مردم بازی می‌کنند و باید اقدامات موثرتری در در این مورد صورت گیرد.

وی گفت: جلساتی در این خصوص بوده و تصمیم‌گیری‌هایی صورت گرفته است. این موضوع را من از نیروهای امنیتی و نظامی خواستم و گفتم که این در باور است که در سطح رهبری بیایند گفته شود که قاچاق سیستمی بوده و دستگاه‌های مسئول ما نتوانستند این موضوع را در بیاورند که این سیستم چه کسی است.

معاون اول ریاست جمهوری افزود: باید مشخص شود که چه کسی کالای قاچاق وار دمی‌کند و این دستگاه آن دستگاه را متهم نکند و بالعکس. پس دستگاه‌های امنیتی باید آن دستگاهی که می‌تواند به صورت سیستمی کالا وارد کند و به تولید داخلی آسیب بزند با آن برخورد کنند.

جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه برنامه اصلاح نظام بانکی اعلام می‌شود، گفت: اولویت‌های وزارتخانه‌ها اعلام شده که یکی از مهمترین و با اولویت‌ترین آنها وزارت جهاد کشاورزی است که عملکرد مناسبی از خود به دلیل وجود نیروهای خبره نشان داده است.

* وزارت جهاد کشاورزی وضعیت و رشد بیشتری در مقایسه با سایر وزارتخانه‌های دولت یازدهم دارد

وی گفت: در این دولت بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور وضعیت بهتری دارد و رشد قابل توجهی داشته است.

* ذخیره گندم یکی از مناطق کشور در ابتدای دولت یازدهم به 3 روز رسیده بود

معاون اول ریاست جمهوری افزود: در سالهای اول دولت یازدهم 6 میلیون تن گندم وارد می‌شد و ذخیره گندم در یکی از مناطق به کمتر از 3 روز رسیده بود  و در صورتی که اقدامات لازم انجام نمی‌شد مردم با مراجعه به نانوایی‌ها نانی برای خرید پیدا نمی‌کردند.

* ذخایر استراتژیک گندم کشور بیش از 200 روز است

جهانگیری گفت: در شرایط فعلی دغدغه ما این است که ذخایر کالاهای اساسی زیاد است و باید آن را کم کنیم و اکنون بیش از 200 روز ذخیره گندم وجود دارد.

وی گفت: دولت گذشته که به دنیا تهاجم می‌کرد به ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی توجه لازم را نداشت اما در دولت جدید با وجود حرکت به سمت حل مسائل بین‌المللی ما این را در نظر گرفتیم که هر لحظه ممکن است که طرف مقابل به زیر میز بزند و تحریم‌های شدیدتری برای ما اعمال کند به همین خاطر ذخایر گندم و سایر کالاهای اساسی را بالاتر بردیم.

معاون اول ریاست جمهوری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم که در مدتی که شما در وزارت جهاد کشاورزی حاضر هستیم بتوانید دوباره شاهد جشن خودکفایی در تولید گندم باشیم.

وی افزود: در دانه‌های روغنی و بخشی از محصولات کشاورزی دیگری نیز باید گام‌های بلندتری برداریم که این امر حتما باید با رعایت خطوط قرمز وزارت جهاد کشاورزی که همان استفاده بهینه از آب و خاک ارزشمند است صورت گیرد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی استفاده مناسب از آب و خاک موجود است گفت: میزان کشت گلخانه‌ای کشور رو به افزایش ایست و امیدواریم که امسال 250 هزار هکتار آبیاری تحت فشار ما افزایش یابد.

وی گفت: یکی از رویکردهای مهم اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان بودن آن است که کشاورزی با داشتن صاحبنظران بخش‌های تحقیقات و تحصیلکردگان دانشگاه و... شرایط مناسبی دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «باید مشخص شود که چه کسانی سیستمی کالای قاچاق وارد می‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات