رئیس کتابخانه ها با رای کتابداران انتخاب خواهد شد

دبیرکل در نشست مدیران‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان‌های منطقه یک مطرح کرد؛

افزایش توانمندی کتابداران برای ارتقاء کیفیت خدمات به اعضاء


دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تببین مجدد سیاست کتابدار محوری در فعالیت‌های نهاد،‌ تصریح کرد: تمامی تشکیلات، اعتبارات و فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها معطوف به ارائه خدمات فرهنگی به اعضاء است و کتابدار خط مقدم ارائه این خدمات محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اولین نشست مدیران کل کتابخانه‌های عمومی استان‌های منطقه یک با شعار وحدت رویه، بهبود روش‌ها و ارتقاء کیفیت خدمات، روز دوشنبه، ۱۰ خرداد در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی تهران برگزار شد.

در این نشست علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مشاورین،‌ معاونین و مدیران کل ستاد مرکزی نهاد و مدیران کل استان‌های تهران، سمنان، قم، مرکزی، قزوین، البرز و اصفهان حضور داشتند.

در ابتدای نشست مذکور روح‌الله هاشمی ذاکر، مشاور دبیرکل ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری نشست های مدیران کل استانی به تفکیک مناطق ۴ گانه پرداخت.

وی گفت: پس از برگزاری همایش سراسری مدیران کل استان ها در سال ۱۳۹۴، ‌پیشنهاد شد که به منظور تعامل و تبادل نظر به شیوه‌ای تخصصی، استان‌ها به لحاظ دسترسی‌های منطقه‌ای و مراوداتی که طی یکسال برقرار می‌کنند، به ۴ منطقه تقسیم شوند؛ این مسأله پس از موافقت دبیرکل محترم به اطلاع اعضای شورای مدیران رسید و به لطف خداوند نخستین جلسه با حضور مدیران کل استان‌های منطقه یک (تهران، سمنان، قم، مرکزی، قزوین، البرز و اصفهان) برگزار می‌شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این برنامه، به بیان نکاتی پیرامون خط‌مشی نهاد در سال ۱۳۹۵، که مقدمات آن طی دو سال گذشته فراهم شده است، پرداخت و گفت: برای حرکت صحیح در مسیر دستیابی به اهداف، نهاد کتابخانه‌ها همواره نیازمند دو عامل پشتیبان بوده است؛ نخستین عامل، فراهم‌آوری بنیه مالی مناسب بود؛ چراکه یک سازمان،‌ بدون امکانات لازم کارایی چندانی نخواهد داشت؛ از طرفی دولت محترم در سال‌های اخیر همواره با آثار سوء تحریم‌های قدرت‌های کوچک و بزرگ رو به رو بوده است و این امر کشور را به لحاظ مالی در مضیقه قرار داد؛ بنابراین در چنین شرایطی توقع افزایش بودجه نهادها، انتظاری منطقی نبود؛ با این اوصاف، همچنان که در قانون نیز پیش‌بینی شده بود، فراهم آوری بنیه مالی دیگری ضروری بود.

وی ادامه داد: با تلاش‌هایی که طی دو سال گذشته صورت گرفت،‌ قانون دریافت نیم‌درصد از درآمد شهرداری‌ها با تصویب ماده ۶۴ در اواخر سال ۱۳۹۳، ضمانت اجرایی پیدا کرد؛ و طبیعتاً این‌کار در آغاز با مقاومت تعدادی از شهرداری‌ها مواجه بود؛ از مدیران کل استانی انتظار می‌رود که در چنین مواردی با سعه صدر برخورد کنند؛‌ زیرا حتی در مقابل رفتارهای نامناسب، ما به هیچ عنوان اجازه پاسخگویی متقابل و رسانه‌ای کردن اختلافات را نداریم و سوءتفاهم احتمالی با دستگاه‌های دیگر باید با تعامل و همدلی بر طرف شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: دومین عامل مؤثر برای حرکت صحیح در مسیر دستیابی به اهداف، برقراری ساختار سازمانی مناسب برای مجموعه بود؛ نهاد تاکنون از داشتن ساختار تشکیلات تفصیلی مصوب قانونی بی‌بهره بوده است؛ بر اساس قانون، ساختار ‌تشکیلات تفصیلی و شرح وظایف با تصویب اعضای هیأت امنا و امضای رئیس هیأت امنا قابل اجراست.

این ساختار قطعاً بی‌عیب و نقص نخواهد بود؛ مشکلات در بازه زمانی مشخصی شناسایی، موارد جزئی در جلسات فصلی هیأت امنا رفع و موارد اساسی پس از یکسال، جمع‌بندی و در آن خصوص نتیجه‌گیری خواهد شد.

مختارپور با تأکید بر اینکه ساختار سازمانی با توجه به نیازهای سازمان، تهیه و تدوین شده است، بیان کرد: چنانچه در صورت ابلاغ و اجرای ساختار سازمانی، افرادی در این ساختار پست سازمانی نداشتند، می‌توانیم طی یکسال برایشان پستی تعریف کنیم؛ با گذشت یک سال از اجرای آزمایشی این ساختار و بررسی ضرورت وجودی پست جدید، در صورت لزوم ساختار تغییر خواهد کرد؛ در غیر اینصورت شرایط انتقال و جا بجایی به سایر رده‌های نهاد برای افراد فراهم خواهد شد. این ساختار که به زودی ابلاغ می‌شود، لازم الاجراست و بهانه‌ای برای عدم اجرای آن پذیرفتنی نخواهد بود.

وی ادامه داد: در کنار بنیه مالی مناسب و همچنین ساختار سازمانی مصوب، اتفاق دیگر تشریح و تصویب یکی از بندهای اساسنامه مبنی بر استفاده از حساب معین در راستای اجرای عدالت اجتماعی از سوی هیأت امنای نهاد است؛ بر این اساس به تصریح هیأت امنا، ستاد مرکزی نهاد با ایجاد حسابی می‌تواند از اعتبارات شهرهای برخوردار به نفع شهرهای محروم استفاده کند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح سیاست‌های کتابدار محوری و کتابخانه محوری، از سیاست‌های ۸ گانه نهاد که در سال ۱۳۹۳ اعلام شد، پرداخت. وی در تعریف سیاست کتابدار محوری بیان کرد: تمامی تشکیلات، اعتبارات و فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها معطوف به ارائه خدمات فرهنگی به مردم است؛‌ در ارائه این خدمات، کتابدار، خط مقدمی است که با مردم در ارتباط است؛‌ اگر کتابدار به لحاظ روحی آمادگی نداشته باشد،‌ به لحاظ مالی در مضیقه باشد،‌ به لحاظ تشکیلاتی مورد تحقیر قرار گرفته باشد و یا فاقد مهارت‌های مورد نیاز باشد،‌ تمامی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نقطه عملیاتی خنثی خواهد شد. بنابراین کتابدار محوری، به این معناست که ستاد نهاد، در هر سطحی، تمامی آنچه را که لازم است انجام می‌دهد تا صف مقدم، توانایی ارائه بهترین خدمات را داشته باشد.

وی همچنین افزود: تاکنون تمامی تلاش‌ها و فعالیت‌های انجام شده، بر افزایش توانمندی کارکنان معطوف بوده است؛ در سال جاری نیز هدف این است که با استفاده از مقدمات ایجاد شده طی دو سال گذشته، خط مقدم خدمات فرهنگی‌مان با کیفیت بالاتر و گستره بیشتر قادر به خدمات‌رسانی باشد. فعالیت‌های دیگری نیز با این هدف در حال برنامه‌ریزی است؛ از جمله اینکه معاونت توسعه در نظر دارد مشارکت کتابداران را در برخی امور مربوط به انتخاب منابع افزایش دهد؛ علاوه بر این به زودی در ۳۰ کتابخانه از سراسر کشور، که واجد شرایط ویژه‌ای هستند، رئیس کتابخانه با رأی کتابداران انتخاب خواهد شد؛ این کار در مرحله اول به صورت آزمایشی در ۳۰ کتابخانه انجام می‌پذیرد.

مختارپور در خاتمه سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از وضعیت کنونی نهاد، دستاوردهای آن و تأثیر مثبت اقدامات این نهاد بر نحوه نگرش و عملکرد سایر دستگاه‌های فرهنگی، بر مسئولیت سنگین این مجموعه برای حرکت در مسیر صحیح تأکید کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس کتابخانه ها با رای کتابداران انتخاب خواهد شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات