ارتباط "YES, WE CAN" با جشنواره کن!

آقای شمقدری در خصوص جایزه اصغر فرهادی از جشنواره کن اظهارنظراتی را مطرح کرده اند که بنا بر رسالت این ستون، تصمیم گرفتیم آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

جواد شمقدری درباره جایزه اصغر فرهادی از جشنواره کن گفت: "کاملاً مشخص است که جشنواره‌های جهانی با چه اهدافی جایزه می‌دهند."

- واقعا با خودتان فکر کرده‌اید که آن نخل به اصطلاح طلایی که مطمئنا آب طلایی بیش نیست در جشنواره موسوم به کن چرا به "قباد" (همسر سابق شهرزاد) داده می‌شود؟ چرا قباد که حالا با مرگ بزرگ‌آقا تمکن مالی بسیار خوبی دارد از یک جایزه این‌قدر به وجد می‌آید؟ آری ... مسئله چیز دیگری است. آن‌ها از قصد قباد و شهرزاد را به این جشنواره دعوت کردند تا در زندگی خصوصی آن فرهاد بیچاره خلل ایجاد کنند. آن‌ها نهاد خانواده را مورد هدف خود قرار داده‌اند و سعی در عادی‌سازی برخی ارتباطات و روابط "اسمش را نبر" دارند. باز خوب است که شهرزاد در وسط جشنواره یاد قابلمه روی گاز و غذایش که احتمالا خواهد سوخت افتاد و کمی اشک ریخت ... !

 آیا تا به حال به اسم جشنواره کن دقت کرده‌اید؟ نام جشنواره "کن" از شعار تبلیغاتی اوباما ("YES, WE CAN") در انتخابات ریاست جمهوری‌اش گرفته شده‌است.

در برهه‌ای از زمان برخی این شعار اوباما را به اشتباه این‌طور ترجمه می‌کردند: "بله، ما می‌توانیم" ، در صورتی‌که معنای اصلی‌اش این است که: "بله، جشنواره کن داریم، دلتون بسوزه، اصلا هم براساس معیارهای هنری جایزه نمی‌دیم. همینه که هست." بعد به مرور زمان همین "CAN" در شعار اوباما آمده و تبدیل به جشنواره "کن" شده است.

به‌راستی چه به روز بازیگر و کارگردان‌های ما آمده که باید از برنده شدن در چنین جشنواره‌ای خوشحال باشند؟

***

رئیس سابق سازمان سینمایی گفته‌است: "اگر کسی فکر کند این جایزه‌ها صرفا بر اساس شاخص‌های هنری داده می‌شود، عقب‌مانده است."

-اگر واقعا شاخص‌های هنری برای کنی‌ها مهم بود تا به الان باید شاهد حضور فیلم‌های آلبالویی آن‌هم بصورت 50 کیلو، 50 کیلو و ... در این جشنواره می‌بودیم.

***

البته ما در یک مورد با آقای "شمقدری" هم‌نظر نیستیم. ایشان گفته‌است: "جشنواره مهمی مثل «کن» یا «برلین» و «ونیز» همه اهداف و رویکردهای سیاسی دارند."

اختلاف‌نظر ما با آقای شمقدری در کلمه "جشنواره مهمی" است، اصلا و ابدا این جشنواره مهم نیست. این جشنواره را خودمان مهم کردیم آن‌هم با بازتاب برنده شدن شهاب حسینی و اصغر فرهادی در تلگرام. ای کاش همان‌موقع که به حسینی و فرهادی زنگ زده بودند، آنها در پاسخ به اینکه "بیاین بهتون نخل بدیم" می‌گفتند: "خبر نخلت!"

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارتباط "YES, WE CAN" با جشنواره کن!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات