25هزارهکتار زمین کشاورزی استان بوشهربه سامانه آبیاری تحت فشار مجهزشد

به گزارش ایرنا، منصور نوذری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: برای تجهیز هر هکتار از زمین های کشاورزی به سامانه آبیاری تحت فشار از منابع آب چاههای کشاورزی حداکثر مبلغ 70 میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی و مابقی با خودیاری کشاورزان انجام شده است.
وی تصریح کرد: با اجرای طرحهای آبیاری نوین کشاورزی از منابع آب چاههای کشاورزی راندمان آبیاری از 35درصد در حالت سنتی به 90 درصد افزایش یافته است و باعث کاهش تبخیر و هدر رفت آب به صورت زه آب و کاهش هدر رفت آب که به مصرف گیاهان غیرمثمر شده است و همچنین باعث بهبود کمیت و کیفیت محصول می شود.
نوذری افزود: همچنین سالانه 380میلیون مترمکعب آب، برای ابیاری نخیلات استان از طریق رودخانه های شاهپور، دالکی و باهوش اهرم تامین می شود که با روش آبیاری غرقابی حداکثر سالی دو بار امکان آبیاری وجود دارد.
مدیر آب و خاک و امور فنی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به شرایط کنونی از 16هزار و 850 هکتار سطح زیر کشت نخیلات استان فقط 10 هزار هکتار که زیرپوشش سد رئیسعلی دلواری است قابل تجهیز به ابیاری تحت فشار است.
وی افزود: از 10 هزارهکتار سطح زیر کشت نخیلات استان که قابل تجهیز به آبیاری تحت فشار است 170هکتار آن در منطقه آبپخش بعنوان الگو در حال اجراست و دو هزار و 400 هکتار در منطقه سعد آباد مطالعه شده است و مابقی شامل شش هزار و 500 هکتار در شبکه آبپخش و هزار و 200 هکتار در منطقه کلل در حال مطالعه است.
نوذری یادآور شد: هشت هزار و 500هکتار از زمین های کشاورزی شبانکاره نیز برای تجهیز به ابیاری تحت فشار در دست مطالعه است.
6047/1656

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «25هزارهکتار زمین کشاورزی استان بوشهربه سامانه آبیاری تحت فشار مجهزشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات