زنگنه برای شرکت در نشست اوپک فردا به وین می رود

به گزارش وزارت نفت، یکصد و شصت و نهمین نشست اوپک قرار است پنجشنبه (دوم ژوئن مصادف با سیزدهم خردادماه) در مقر دایمی این سازمان در وین برگزار شود.
در شرایط کنونی بازار نفت به تعادل نسبی رسیده است و قیمت سبد نفتی اوپک نسبت به نشست یکصد و شصت و هشتم که آذرماه پارسال برگزار شد، نزدیک به پنج دلار افزایش نشان می دهد.
در این نشست قرار است افزون بر تعیین سیاست های اوپک برای ٦ ماه آینده و بررسی بازار نفت، دبیرکل این سازمان نیز انتخاب شود.
برای نخستین بار «خالد الفالح» وزیر تازه انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان که بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک است، در این نشست شرکت می کند.
به باور بسیاری از تحلیگران داخلی و خارجی تولیدکنندگان اوپک در این نشست به هیچ نتیجه ای در زمینه بازگشت نظام سهمیه بندی و کاهش تولید نمی رسند و کشورهای عضو این سازمان به تولید دلخواه خود ادامه می دهند.
بر اساس گزارش برخی منابع کشورهای عضو اوپک در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت)، ٣٢ میلیون و ٤٣٩ هزار بشکه در روز نفت تولید داشتند.
عربستان با تولید ١٠ میلیون و ١٢٥ هزار بشکه در روز بزرگ ترین تولیدکننده و عراق و ایران به ترتیب با تولید روزانه چهار میلیون و ٣٥٤ هزار و سه میلیون و ٤٥١ هزار بشکه در رده های بعد قرار دارند.
به گزارش ایرنا، ایران پیش از این اعلام کرده بود با رفع تحریم ها قصد دارد سهم پیشین خود در بازار جهانی نفت و جایگاه خود در اوپک را باز پس بگیرد.
میزان صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه در دوران تحریم در پایان اردیبهشت ماه به دو میلیون و 100 هزار بشکه در روز رسیده و میزان تولید نفت نیز به سه میلیون و 800 هزار بشکه افزایش یافته است.
آخرین سهمیه پیش بینی شده در اوپک برای ایران تا پیش از لغو سهمیه بندی در این سازمان و نیز تشدید تحریم ها، روزانه چهار میلیون و 200 هزار بشکه در روز بود.
اقتصام**2022**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنگنه برای شرکت در نشست اوپک فردا به وین می رود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات