هاکی گلستان پس از ۶ سال بی‌سالن شد/ ورزش پرافتخار در سراشیبی سقوط

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - محمدامین شعبانی: سوم خرداد سال ۹۵ یکی از تلخ ترین روزها برای هاکی استان گلستان بود زیرا در این روز این هیئت ورزشی تنها «خانه» اش را از دست داد. سالن ورزشی «حجاب» واقع در کوی چاله باغ گرگان که بیش از ۲۰ سال از تاسیس آن می گذرد به عنوان تنها پایگاه تخصصی هاکی استان گلستان در ۶ سال اخیر در اختیار هیئت هاکی شهرستان بوده اما در سومین روز از سومین ماه سال و پس از بازگشایی پاکت های مزایده، مشخص شد آنها باید بساط خود را برچینند و به دنبال پایگاهی دیگر بروند!

برگزاری مزایده های واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی هرچند همه ساله مطابق قوانین وزارت ورزش صورت می پذیرد اما در طول این سال ها هاکی گرگان از سالن حجاب یک پایگاه اختصاصی ساخته و بدون دغدغه به اجاره نشسته اما اکنون باید تا پایان ماه جاری «خانه» خود را ترک کند.

هاکی استان یکی از رشته های موفق ورزشی بوده و این موفقیت در سایه در اختیار داشتن ابزار لازم از جمله همین پایگاه اختصاصی به دست آمده است.

پس از مشخص شدن نتیجه نهایی و واگذاری سالن ورزشی حجاب از سوی هیئت هاکی، با «اسفندیار صفایی» مرد اول هاکی استان دقایقی در این باره به گفتگو پرداختیم که متن آن در ادامه آمده است:

* چگونه سالن حجاب که به نام خانه هاکی می شناختیم، از اجاره هیئت هاکی خارج شد؟

برگزاری مزایده بر اساس کمیسیون ماده ۸۸ همه ساله برگزار می شده اما امسال به خاطر تغییر سیاست های وزارتخانه ای یا نگاه مدیران استانی، سالن حجاب مانند سالن های چندمنظوره به مزایده گذاشته و هیئتی که چندین سالن در شهرستان در اختیار دارد برنده مزایده شد.

* به نظر می رسد نسبت به این موضوع معترض هستید، درست است؟

خیلی جالب است! والیبال شهرستان گرگان در مزایده امسال دو سالن را برنده شده و با احتساب سالن آزادی، سه سالن در اختیار دارد که به طور مشخص هدفشان درآمدزایی است. ما در هاکی از درآمدهای هیئت یا اسپانسرهای ضعیف، مسابقاتی با عنوان جام رمضان یا دهه فجر برگزار می کنیم. ما از تیم ها مبلغ ورودی دریافت نمی کنیم زیرا تیم ها متعلق به هاکی هستند اما رشته هایی مانند والیبال در مسابقات جام رمضان از تیم های شرکت کننده ورودی می گیرند.

* سالن حجاب چند سال در اختیار هیئت هاکی بوده؟

این سالن حدود ۶ سال در اختیار ما است و در همان ابتدا به علت آنکه به درستی نگهداری نشده بود، یک مخروبه را تحویل گرقتیم. هیئت های قبلی نظارتی بر سالن نداشتند و زمانی که تحویل گرفتیم مجبور شدیم کفپوش سالن را تغییر دهیم. در آن سال ها بر اساس تبصره های ماده ۸۸ در مورد واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی، سیاست این بود که سالن ها را در اختیار هیئت ها قرار می دادند و ما با توجه به رایزنی هایی که انجام داده بودیم مجوز نامگذاری «خانه هاکی» در سالن حجاب را کسب کرده بودیم.

* شما در مزایده چه رقمی را برای اجاره در نظر گرفته بودید؟

رقمی که در مزایده ثبت نام کرده بودیم دو برابر رقم کارشناسی اداره کل ورزش استان (۹ میلیون تومان در سال) بود اما جالب است که هیئت والیبال حدود ۵ برابر این رقم زده است! اصلاً فکرش را نمی کردیم هیئتی که دارای پایگاه است بخواهد پایگاه اختصاصی یک هیئت دیگر را مال خود کند!

* چه زمانی باید سالن را به هیئت والیبال تحویل دهید؟

تاریخ پایان قرارداد ما ۳۱ خرداد است و از آنجایی که میانه ماه رمضان است امکان برگزاری مسابقات جام رمضان هاکی وجود ندارد! ما برنامه ریزی و اعلام آمادگی کرده بودیم اما با وضعیت پیش آمده انصراف دادیم زیرا مکانی برای برگزاری مسابقات نداریم.

* پس باتوجه به اینکه زمان زیادی باقی نمانده باید کم کم شاهد برچیده شدن بساط هاکی از سالن حجاب باشیم!

البته طبق قانون هشت جلسه در هفته در اختیار هاکی خواهد بود درحالی که پیش از این ۲۴ جلسه در هفته مخصوص تمرین هاکی بوده و اکنون باید به یک سوم کاهش پیدا کند. با این وضعیت تمامی دوستان و همکاران من که رایگان کار می کردیم مستأصل شده ایم و با ادامه این روند امیدی به هاکی نمی رود.

* فکر می کنم نقش سالن در پیشرفت هاکی استان بسیار مهم بوده است، اینطور نیست؟

صددرصد همین طور است. ما با دراختیار داشتن تنها یک سالن در ۶ سال اخیر، ثابت کردیم که وجود چنین سالنی تا چه اندازه توانسته به قهرمانی هاکی استان کمک کند. ما در دو بخش پسران و دختران، ملی پوش و قهرمان داریم. همچنین در رده های سنی هاکی گلستان جزو چهار تیم برتر کشور است.  حال سوال من این است، هیئت والیبالی که چندین سالن را اجاره کرده است چه عملکردی داشته؟ ملی پوش والیبال گرگان ما کجاست؟ چه تعداد قهرمانی در سطح کشور داریم؟

* هاکی در بین هیئت های ورزشی استان چه جایگاهی دارد؟

به تازگی وزارت ورزش طرح آمایش رشته های ورزشی را ارائه داده تا از این طریق ۱۰ رشته برتر هر استان مشخص شود و بر اساس همین طرح نیز سالن های اختصاصی داشته باشند. با این اوصاف نمی دانم که هاکی در استان از نظر آمایش رشته ها چه جایگاهی دارد؟

* قبول دارید با تصمیمی که در سطح کلان کشور گرفته شده، پیشرفت بیشتر ورزش هایی نظیر هاکی در استان متوقف می شود؟

اصلاً مشخص نیست برای وزارت ورزش، ورزش قهرمانی اهمیت بیشتری دارد یا همگانی؟ اگر ملاک، ورزش قهرمانی است، هاکی استان نسبت به جمعیت آماری عملکرد بسیار خوبی دارد. اگر نگاه وزارت به ورزش، بُعد همگانی آن است چگونه افرادی که در مزایده ها شرکت می کنند، ارقام نجومی می زنند؟ پس نشان می دهد آنها به فکر کسب درآمد هستند و نگاه اقتصادی دارند. سالن حجاب در اختیار ما بود اما با رشته های دیگر همکاری می کردیم زیرا نگاهمان ورزشی بود اما اکنون سیاست ها تغییر کرده و رشته هایی مانند هاکی قربانی این نوع نگاه ها شده اند.

* چه اندازه به درآمد سالن حجاب وابسته بودید؟

هاکی در استان درآمدزا نیست و مانند برخی رشته های تیمی، از ورزشکار شهریه گرفته نمی شود و علاوه بر آن هر ورزشکار باید تجهیزات اختصاصی داشته باشد. کسی در هیئت برای جیب خودش کیسه ندوخته و هر درآمدی که داشتیم برای این ورزش هزینه کرده ایم اما برخی رشته ها برای درآمدزایی سالن می گیرند.

* آیا راهی برای آنکه پایگاه های اختصاصی بدون تشریفات خاص در اختیار هیئت ها قرار داشته باشند وجود ندارد؟

چرا، بر اساس یک طرح حاکمیتی، مدیران ورزش استان ها اجازه دارند به برخی رشته ها بدون پرداخت اجاره سالن اختصاصی دهند. بر اساس این طرح برخی سالن ها باید به طور رایگان در اختیار برخی رشته ها باشند و از آن طرف هیئت نیز نمی تواند از طریق سالن درآمدزایی کند که البته برخی مدیران این کار را نمی کنند.

* شما حاضر بودید که در ازای نپرداختن اجاره، درآمدزایی از طریق سالن را متوقف کنید؟

بله البته، مشکلی بابت این موضوع نداشتیم. تاکنون هم بیشتر سانس ها در اختیار خود هاکی بوده و تنها ساعات ۹ شب به بعد یا زمان های نامناسب اجاره داده می شدند. همانطور که عرض کردم، نگاه ما بیشتر به سمت قهرمانی بود و در کنار آن درآمد مختصری هم کسب می کردیم.

* در این مدت ملاقات یا گفتگویی با مسئولان ورزش شهر یا استان نداشته اید؟

پیش از برگزاری مزایده با دکتر طیبی (مدیرکل ورزش و جوانان استان) گفتگویی داشتم و وی اعلام کرد که مزایده طرح وزارت خانه ای است و حتما باید اجرا شود. حتی از معاونت ورزشی وزارت ورزش هم برای مشخص شدن امکان معافیت سالن رشته های قهرمان پرور از برگزاری مزایده استعلام گرفتیم که آنها طرح حاکمیتی را پیشنهاد دادند.

* پس از برگزاری مزایده چطور؟

پس از مزایده هنوز فرصتی برای دیدار با آقای طیبی پیش نیامده تا ببینیم وی چه راهکاری برای حل این مشکل ارائه می دهند.

* به نظر شما با این وضعیت آینده هاکی استان چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر که هیچ آینده روشنی برای هاکی نمی توانم متصور شوم و به جرات می گویم با این وضعیت تمام برنامه های بلندمدت ما به هم می ریزد و هاکی در سراشیبی سقوط قرار می گیرد.

* در پایان اگر صحبتی دارید بفرمائید.

ممنون از پیگیری شما. امیدوارم مسئولان هرچه سریع تر تکلیف ورزش افتخارآفرین هاکی استان را مشخص کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هاکی گلستان پس از ۶ سال بی‌سالن شد/ ورزش پرافتخار در سراشیبی سقوط» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات