اصول معماری و شهرسازی با استفاده از معماری اسلامی تدوین شود

معماری عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اصول معماری و شهرسازی با استفاده از روش معماری اسلامی باید کشف و شناسایی شود تا در آن شهروندان به آسایش جسمی و آرامش روانشناسی برسند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مهدی حمزه‌نژاد عصر امروز در همایش بین المللی «معاصرسازی سنت های معماری اسلامی – ایرانی» در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: هدف از این همایش‌ها و برخی تحقیقات مربوطه کشف اصول معماری و شهرسازی با استفاده از روش معماری اسلامی است که در آن شهروندان به آسایش جسمی و آرامش روانشناسی برسند.

وی با اشاره به کاربرد مهندسی باد در شهرسازی و معماری سنتی تصریح کرد: باد از چهار جهت شرق، شمال، غرب و جنوب می‌وزد که باید بر اساس ویژگی‌های هر منطقه، در معماری آنها را در نظر گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران بیان کرد: منشا باد مرداب، دریا و کوهستان است که باد کوهستان بهترین باد و باد مردابی بدترین باد است.

دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در این همایش گفت: مهندسی معماری یک علم جهانی است و جنبه هنری هم دارد و از طریق فرهنگ اسلامی می‌توان آن را به شکل معماری اسلامی – ایرانی مطرح کرد.

عبدالحمید نقره‌کار با بیان اینکه اسلام فرع و حاشیه نیست بلکه اصل است، اظهار کرد: باید مباحث مطروحه در زمینه معماری اسلامی را به صورت علمی، منطقی و قابل دفاع بیان کرد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری برای تحقق تمدن نوین اسلامی در ایران تصریح کرد: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، پیروزی انقلاب اسلامی، تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، تثبیت دولت اسلامی، سلوک اسلامی شهرها و تحقق تمدن نوین اسلامی مراحل پنج گانه در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی در ایران هستند.

دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: دانش و بینش هنرمند، گرایش و انگیزه هنرمند، شیوه و روش هنرمند، پدیده هنری، تاثیرات اثر هنری بر هنرمندان و مخاطبین و آیه محکمه مراحل مجموع فرآیندهای انسانی از جمله خلق آثار هنری، معماری و شهرسازی را تشکیل می‌دهند.

نقره‌کار با اشاره به اینکه برای تلفیق فرهنگ اسلامی در معماری و شهرسازی باید چهار رکن رعایت شود، تصریح کرد: اسلامی بودن قوانین حاکم بر جامعه و شهر، داشتن مدیران متخصص و متعهد، اسلامی – ایرانی شدن مراکز آموزشی و داشتن سلوک اسلامی در شهروندان چهار رکن تلفیق فرهنگ اسلامی در معماری است.

در این همایش دو نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه خارکوف اوکراین مقاله خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اصول معماری و شهرسازی با استفاده از معماری اسلامی تدوین شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات