قاچاق سیستمی معضل اقتصاد کشور/اصلاح نظام بانکی در اولویت دولت است

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری در مراسم رونمایی از ارقام جدیدی باغی و زراعی که بعد از ظهر سه شنبه در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور واقع در کرج برگزار شد، با اشاره به اهمیت کشاورزی در شکوفایی اقتصاد کشور، اظهار کرد: اقتصاد کشاورزی مرهون تلاش محققان، متخصصان و اندیشمندانی است که در موسساتی نظیر موسسه تحقیقات اصلاج و تهیه نهال بذر کشور مشغول به فعالیت هستند.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه باید نهال و بذر خوب در اختیار کشاورزان کشور قرار بگیرد، گفت: کشاورزان باید از زمین و منابع آبی که در اختیار دارند بهترین بهره وری را داشته و بهترین محصول را به دست آورند.

معاون اول رئیس جمهور که در جمع مدیران بخش کشاورزی کشور سخن می گفت، افزود: خوشبختانه روند حرکت اقتصاد کشور روند رو به رشدی است هر چند برخی نقدهایی دارند.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه از نقدهای منصفانه منتقدین برای ارائه برنامه های کلان کشور استفاده خواهد شد، گفت: اقتصاد کشور از یک چالش بزرگ و رکود تورمی که همزمان با تحریم ها بوده با سربلندی بیرون آمده است.

تورم برای تولید کنندگان قابل پیش بینی باشد

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شاخص های کلان اقتصادی تعیین کننده روند اقتصادی کشور است، گفت: نسخه اقتصاد مقاومتی که در اختیار مدیران قرار گرفته است باعث شده که مدیران عملکرد خوبی را ارائه کنند که این مهم جای امیدواری دارد.

وی با تاکید بر اینکه کشور به یک ثبات و آرامش اقتصادی دست پیدا کرده است، گفت: شاخص اقتصاد کشور در سال های گذشته قابل پیش بینی نبود و نرخ ارز لحظه ای در حال بالا و پایین آمدن بود.

به گفته معاون اول رئیس جمهور در سال جاری یک فعال اقتصادی معمولی در کشور می داند که وضعیت نرخ ارز چگونه است.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه تورم باید برای تولید کنندگان قابل پیش بینی باشد، گفت: انجام این مهم تاثیرگذاری بالایی در بحث قیمت گذاری دارد.

وی با اشاره به مهمترین رسالت دولت در حوزه اقتصاد کشور، گفت: برگردان ثبات به شاخص کلان اقتصادی یکی از مهمترین وظایف دولت به شمار می آید که تحقق این مهم زمینه پیشرفت فعالان اقتصادی را فراهم می کند.

عملکرد اقتصادی دولت قابل دفاع است

جهانگیری با اشاره به اینکه آنچه در رابطه با ثبات شاخص کلان اقتصادی بر عهده دولت بوده قابل دفاع و مثبت ارزیابی می شود، گفت: دولت در این خصوص رسالت خود را به انجام رسانده و از این مرحله به بعد دولت و مردم باید با همکاری یکدیگر در این عرصه فعالیت داشته باشند تا شاهد سرمایه گذاری بیشتری در کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت باید جهت گیری روشنی داشته باشند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری بر تحقق اقتصادمقاومتی تاکید کردند و اقتصاد را جزو اولویت نخست کشور مطرح کردند که در این راستا فعالیت تمام دستگاه ها باید معطوف به تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری باشد.

وی با بیان اینکه دستگاها باید به این جمع بندی برسند که اقتصاد کشور اولویت نخست است از این رو باید وظایف ویژه ای را در این بخش برای خود قائل باشند، ادامه داد: به حرکت در آمدن تولید داخل از جمله اهدافی است که باید مد نظر خود قرار دهیم.

جهانگیری افزود: باید واحدهای تولیدی را که به دلایل مختلف راکد مانده شناسایی کنیم تا مساعدت های لازم به این واحدها صورت گیرد.

شناسایی بیش از ۷۰۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال در کشور

وی با بیان اینکه تاکنون ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی که قادر به تولید هستند اما به دلایلی راکد مانده اند، شناسایی شده است، تصریح کرد: واحدهایی مد نظر دولت قرار دارند که قابل احیا شدن باشند و بتوانند محصولات خود را به بازار مصرفی کشور ارائه دهند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه پیرو این مهم نظام بانکی و بانک مرکزی دستورالعمل کاملی را به همه بانک های موجود در سطح کشور ابلاغ کرده است تا تسهلات ویژه در اختیار این دسته از واحدها قرار داده شود، خاطرنشان کرد: چندی پیش یکی از استانداران این مسئله را مطرح کرد که برخی از بانک ها این گونه بیان می کنند که این دستورالعمل به آنها ابلاغ نشده در حالی که اینگونه نباید باشد و این قبیل اتفاقات باید گزارش شود.

جهانگیری با بیان اینکه سایر دستگاه های اجرایی نظیر تامین اجتماعی تسهیلاتی را به این دسته از واحدها ارائه می دهد، عنوان کرد: حمایت از صادرات و توجه به تولید داخل از دیگر مباحث مهمی است که مورد توجه دولت قرار دارد چرا که برخی محصولات بیش از نیاز داخل تولید می شود از این رو باید زیرساخت های صدور این گونه محصولات در کشور فراهم شود.

جهانگیری عنوان کرد: در سال جاری طبق برنامه ریزی های انجام شده باید ۱۰ میلیارد دلار بیشتر از سال قبل صادرات داشته باشیم از این رو هدفگذاری های لازم به موجب تحقق این امر صورت گرفته است.

وی افزود: بسته حمایت از صادرات به وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام شده تا مجموعه مشوق های خود را به صورت شفاف مشخص و اعلام کنند.

قاچاق سیستمی معضل اقتصاد کشور

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از فعالان بخش خصوصی نسبت به بندهای این بسته حمایتی انتقاداتی داشتند که باید پیگیری شود، تصریح کرد: مدیریت واردات باید مورد بررسی قرار گیرد چرا که نباید بازار کشور را مادامی که توانایی تولید داخل مطلوب است در اختیار کالای خارجی قرار داد.

جهانگیری با بیان اینکه با سیستم تعرفه ای و فنی از سیستم داخل حفاظت می شود، گفت: بحث قاچاق کالا یکی از مشکلات مهم در کشور است چرا که ورود برخی از کالاها از مرزهای غیر رسمی کاملا غیر استاندارد و بدور از ضوابط فنی است.

وی با اشاره به اینکه از نیروهای نظامی و انتظامی درخواست کردیم که در این حوزه ورود پیدا کنند، از قاچاق سیستمی به عنوان یکی از معضلات حال حاضر نام برد که باید به صورت جدی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مجموعه برنامه های در دستور کار دولت، گفت: اصلاح نظام بانکی یکی از مهمترین برنامه های در دستور کار دولت محسوب می شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش های اقتصادی کشور در وضعیت بهتری قرار دارد چرا که به سبب سیاستگذاری های خوب و مطلوب در این حوزه شاهد رشد مثبت و قابل توجهی بوده ایم.

دخیره گندم در کشور به ۲۰۰ روز رسیده است

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ بیش از ۶ میلیون تن گندم وارد کشور شده بود که در همان مقطع ذخیره گندم یک استان کشور به ۳ روز می رسید اظهار کرد: در حال حاضر به سبب اقدامات انجام شده، این ذخیره سازی به نُرم  ۲۰۰ روز رسیده است.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز امیدواری از اینکه بتوانیم امسال شاهد برگزاری جشن خودکفایی در بخش تولید گندم باشیم، گفت: امید است در تولید سایر محصولات کشاورزی نیز بتوانیم گام های بلندی برداریم.

جهانگیری با بیان اینکه بهره برداری از آب و خاک کشور یکی از بندهای مهم اقتصاد مقاومتی است که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است در نظر داریم میزان کشت گلخانه ای و آبیاری مدرن در سال جاری به بیش از ۲۵۰ هکتار برسد.

وی گفت: اقدامات خوبی در عرصه مجموعه های مختلف کشور صورت گرفته و مردم نسبت به آینده کشور و نظام امیدوار هستند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه امیدواریم در سال جاری به رشد بالای ۵ درصد برسیم، عنوان کرد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در سال جاری آثار مثبتی را به همراه داشته است دانش بنیان کردن یکی از مهمترین رویکرد اقتصاد مقاومتی است که این مهم در بخش کشاورزی هم باید میسر باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قاچاق سیستمی معضل اقتصاد کشور/اصلاح نظام بانکی در اولویت دولت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات