ناگفته‌های مرعشی از فراز و فرود اصلاح‌طلبانبه گزارش جهان به نقل از تسنیم از شیراز، حسین مرعشی در همایشی با عنوان «فراز و فرود راه اصلاح» در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز اظهار داشت: تاریخ دو قرن اخیر ایران مرتب شاهد فراز و فرد راه اصلاح بوده است.
 
وی به تشریح مختصری از تغییرات راه اصلاح از زمان عباس میرزا تا زمان انقلاب اسلامی ایران پرداخت و افزود: به تحقیق، انقلاب اسلامی ایران که نتیجه 15 سال تلاش‌های حضرت امام خمینی (ره) و یارانش بود بزرگترین، فراگیرترین و جذاب‌ترین نهضت اصلاحی ایران است و این بار کل نظام سلطنتی در معرض تغییر قرار گرفت.
 
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نتیجه این انقلاب و اصلاح است خاطرنشان کرد: در پی این اصلاح نظامی شکل گرفت که هم جمهوری است و تمام نهادهای حکومت با رای مردم انتخاب می‌شوند و هم اسلامی است و احکام اسلام باید مورد توجه قانون‌گذاران و مجریان باشد.
 
مرعشی تصریح کرد: امام خمینی (ره) از تمامی اصلاحات گذشته یک جمع‌بندی تاریخی کرده و از مجموع تمام نهضت‌های پیشین نظامی مستقر کردند که سالیان سال در ایران منشا خدمت به مردم باشد.
 
وی با بیان اینکه فشارهای بسیاری از سوی دشمنان نظام به انقلاب وارد شد تا از ادامه حرکت باز ایستد اما تمام آنها ناکام ماند خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین این آسیب‌ها تحمیل 8 سال جنگ نابرابر به کشور بود اما در نهایت تمامیت ارضی ایران حفظ شد.
 
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه نخستین سند اصلاحی کشور مربوط به بعد از جنگ تحمیلی است بیان کرد: در این مقطع از انقلاب شورای بازسازی متشکل از آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس وقت، آیت‌الله موسوی اردبیلی، رئیس قوه قضائیه وقت، سیّد احمد خمینی نماینده امام (ره) و نخست‌وزیر وقت، شکل گرفت و سیاست‌های بازسازی ایران و اصلاحی نظام را تدوین کرد و به تایید امام راحل رساند.
 
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه اول توسعه کشور با رحلت امام خمینی (ره) و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری نظام و ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی همزمان شد عنوان کرد: برنامه توسعه اول کشور با رشد 7.2 درصدی اقتصاد به پایان رسید اما در برنامه دوم به 2.5 درصد کاهش یافت.
 
مرعشی به تغییرات رخ داده در آسیا که همزمان با برنامه دوم توسعه ایران بود اشاره کرد و گفت: قدرت چین از نگاه نظامی به نگاه اقتصادی تغییر کرد و از آن سال تا سال گذشته هر سال اقتصاد چین 8 درصد رشد داشته است.
 
وی با بیان اینکه چین از لحاظ حجم اقتصاد به رتبه نخست دنیا دست پیدا کرده است افزود: در حال حاضر حجم تولید ناخالص دنیا 76 هزار میلیاد دلار است که چین با 18 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص در مقام نخست و ایالات متحده آمریکا با 17 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص در مقام دوم قرار دارند.
 
سخنگوی حزب کارگزاران با اشاره به اینکه در پایان دولت هاشمی دو حادثه مهم در عرصه سیاسی ایران اتفاق افتاد اظهار داشت: نخستین اتفاق تشکیل مجلس پنجم بود که در این مجلس گروهی از نزدیکان آیت‌الله هاشمی نهضتی جدید برای جلوگیری از تک‌صدایی سیاسی در ایران آغاز کردند و این آغاز تحولات سیاسی در ایران بود.
 
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو سوم مجلس ششم را اصولگرایان تشکیل دادند و بخش کمی از آن نیز گروه‌های خط امامی بودند خاطرنشان کرد: در مجلس چهارم و مجلس پنجم فراکسیونی قوی از چپ و راست بودند که منجر به تولد حزب کارگزاران شد.
 
مرعشی با اشاره به تکمیل برنامه‌های دولت سازندگی و توسعه مسائل سیاسی و فرهنگی تصریح کرد: این حرکت از خرداد 76 آغاز شد و تشکیل مجلس ششم از فرازهای مهم اصلاح‌طلبی است.
 
وی با بیان اینکه بازسازی وسیع روابط ایران با غرب و طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها و تصویب آن در سازمان ملل یکی دیگر از این فرازهاست و در همین برهه از زمان شوراهای اسلامی شهرها و روستاها نیز در کشور شکل گرفت و نهادینه شد عنوان کرد: این فراز بلند اصلاحات در ایران نتوانست از مجلس ششم به مجلس هفتم سرایت کند و در مجلس هفتم شاهد افول جریان اصلاح‌طلبی هستیم.
 
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند شکل‌گیری مجلس نهم و دهم بیان کرد: در این دوران آسیب‌های زیادی به کشور وارد شد اما مردم ما با روحیه اصلاح‌طلبی حماسه بزرگ 92 را رقم زدند و سیاسیون هوشمند مجدد جریان اصلاح‌طلبی را به فراز مهمی بردند که هنوز در این فراز قرار دارد.
 
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران با تأکید بر اینکه جریان اصلاحات باید از این فراز و فرودها به جمع‌بندی تاریخی برسد اظهار داشت: آزمون و خطا و تجربه پی‌درپی کافی است، این تجربه‌ها برای کشور هزینه سنگینی دارد.
 
وی با تأکید بر اینکه در تمامی انتخابات باید رقابت و داوری مردم پذیرفته شود و در نهایت انقلاب، رهبری، نظام و مردم برنده باشند خاطرنشان کرد: تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی باید بر سر خدمت بیشتر به این مملکت و مردم و توسعه واقعی کشور با هم رقابتی سازنده داشته باشند و هر یک از جریان‌های اصولگرا یا اصلاح‌طلب که موفق شدند توسعه کشور را دنبال کنند.
 
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ظرفیت ملی کشور افزایش پیدا کند تصریح کرد: تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی باید با احترام به یکدیگر و با حفظ حرمت‌ها رقابت سازنده خود را پیگیری کنند و این نکته مهم مورد توجه باشد که بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان پس از دوم خرداد محترم نشمردن رقیب بود.
 
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان نباید به ناطق نوری کاندید اصولگرایان حمله می‌کردند تصریح کرد: این ناشکری اصلاح‌طلبان سبب روی کارآمدن برخی جریان‌های بی‌هویت شد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناگفته‌های مرعشی از فراز و فرود اصلاح‌طلبان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات