کلام، موسیقی و حرکت از ارکان تعزیه است

به گزارش ایرنا محمدحسین سلجوقی نژاد عصر سه شنبه در همایش تعزیه در سالن مجتمع افصح هجری رفسنجان افزود: اگر این ارکان رعایت نشوند تعزیه خوانی به سمت و سوی دیگر می رود لذا این ارکان در کنار هم کار زیبایی از تعزیه را شکل می دهند.
وی گفت: در تعزیه های قدیم بیشتر تاکید بر گفتار و کلام و جنبه های نمایش ضعیف بود.
وی اظهار کرد: از دوران قاجار به بعد در نمایش تعزیه، تنوع ایجاد شد و تعزیه و شبیه خوانی با شکل خاص و جذاب بیشتر به دل مردم می نشیند.
پیشکسوت تعزیه گفت: اگر در تعزیه موسیقی و آواز حذف شود نمایش مذهبی خواهد بود و احساسی به مخاطب منتقل نمی شود.
وی اضافه کرد: اگر تعزیه خوانان نزاکت اخلاقی، سلامت جسمی و روحی خود در جامعه را حفظ کنند بهتر می توانند در سکوی تعزیه مورد اعتنای حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یارانش قرار گیرند و برای مردم نیز خوشایند است.
وی خاطرنشان کرد: تخیل در تعزیه از جایگاه خاصی برخوردار است لذا اگر گوشه ای از تعزیه به سمت تخیل برود اثر بخشی آن بیشتر است.
سلجوقی نژاد بیان کرد: تعزیه از سنت ها و آیین ها و رسوم ملی ایران است که این پدیده مانند سایر پدیده های فرهنگی، تحت تاثیر زمینه ها و ظرفیت های فرهنگی و نیازهای اجتماعی پا به عرصه وجود نهاد.
استاد محمدحسین سلجوقی نزاد بین گروه های تعزیه و شبیه خوانی استان چهره ای شناخته شده و در عرصه هنر نمایش تعزیه و شبیه خوانی سال های متمادی به فعالیت پرداخته است.
7433/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کلام، موسیقی و حرکت از ارکان تعزیه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات