تعیین دقیق قبله تنها در دو روز از سالبه گزارش جهان، دانشمندان اسلامی جهت یابی قبله را از هر نقطه برروی سطح زمین بررسی کردند که از جمله آن دانشمندان می توان به خوارزمی ، ابوالوفا بورجانی ، ابوریحان بیرونی ، خواجه نصیرالدین طوسی ، ابوالنصرمنصور و ابوالعباس نیریزی اشاره کرد.
رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با صدا و سیما با بیان اینکه تعیین دقیق قبله یکی از موضوعات مهم دینی و اجتماعی ما مسلمانان است می گوید: در روزهای هفتم خرداد ساعت 13:48 
(9 و 18 دقیقه بوقت گرینویچ) و بیست و پنجم تیر ساعت 13:57 به وقت کشورمان ( 9 و 27 دقیقه بوقت گرینویچ) می توان با روش های علمی و بدون پیچیدگی های خاص جهت دقیق قبله را تعیین کرد.
مسعود عتیقی درباره دلیل این اتفاق می افزاید: در روزهای یادشده میل خورشید (زاویه بین مرکز خورشید و استوای آسمان)‌ با عرض جغرافیایی خانه کعبه یکی می شود و هنگام اذان ظهر به وقت مکه مکرمه، خورشید دقیقاً بالای کعبه قرار خواهد گرفت و خانه خدا در این زمان سایه ای نخواهد داشت. 
دبیر گروه دانش روزنامه جام جم هم در مصاحبه با خبرنگار ما درباره روش قبله یابی در قاره های مختلف جهان می گوید: این روش قبله یابی در روز هفتم خرداد در ساعت 9:18 به وقت گرینویچ در قاره های آسیا ، اروپا و آفریقا انجام پذیر است به طور مثال در شهرهای پاریس و برلین در ساعت 11:18،در توکیو 18:18 و پکن 17:18 قابل انجام است .
کاظم کوکرم در اینباره که چگونه هر فردی می تواند قبله را بطور دقیق تعیین کند به خبرنگار ما پاسخ می دهد: برای اینکه دقیقتر این کار را انجام دهیم از شاخص استفاده می کنیم ؛ شاخص را عمود روی زمین می گذاریم و در زمان های گفته شده اگر در راستای سایه شاخص رو به خورشید قرار بگیریم دقیقاً رو به قبله خواهیم ایستاد، این اتفاق برای شهر مکه که عرض 22 درجه شمالی دارد و خورشید در لحظه ظهر شرعی بطور عمود بر‌ آن می تابد ، رخ می دهد .
این مدرس نجوم درباره علت این اتفاق در شهر مکه می گوید: شهر مکه در میان دو مدار رأس سرطان و رأس جدی واقع شده است. رأس سرطان و تمام نقاط زمین که در بین این دو مدار و عمدتاً خط استوا قرار دارند دستکم در دو روز از سال خورشید در لحظه ظهر شرعی در نقطه سمت الرأس ناظر آنها یعنی وسط آسمان قرار می گیرد.
سر دبیر ماهنامه نجوم می افزاید: خورشید پیش از رسیدن به نقطه انقلاب تابستانی ( انقلاب تابستانی وقتی رخ می دهد که خورشید به نقطه ای  می رسد که بیشترین زاویه را با افق دارد) در 7 خرداد و لحظه ظهر شرعی در خانه کعبه عمود می تابد.
کوکرم خاطرنشان می کند: همچنین این اتفاق پس از عبور خورشید از انقلاب تابستانی که در 31 خرداد یا یکم تیر هر سال رخ می دهد، در 25 تیر بار دیگر برای شهر مکه تکرار می شود.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعیین دقیق قبله تنها در دو روز از سال» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات