ساخت فناورانه ترین شهر جهان آغاز شد -آکا

آموزش کامپیوتر و اینترنت ، دیجی آکادنیای اینترنت

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از ایتنا؛ بخش اینترنت:

به گزارش آکاایران: آکا ایران- قرار است شهری بنا شود که با تمام نقاط مسکونی روی کره زمین متفاوت است!

,ساخت,فناورانه,ترین,[categoriy]

ساخت فناورانه ترین شهر جهان آغاز شد

ساخت فناورانه ترین شهر جهان آغاز شد -آکاساخت,فناورانه,ترین,جهان,آغاز

آکاایران: ساخت فناورانه ترین شهر جهان آغاز شد

این شهر گنجایش ۳۵ هزار نفر را دارد و بر اساس پیش بینی های انجام شده، در آینده نه چندان دور به یکی از قطب های اقتصادی و فناوری جهان تبدیل می شود و بجز خانه های مسکونی و دفاتر اداری، تمهیداتی برای آن اندیشیده شده است که می تواند جای دره سیلیکون را هم بگیرد.

برای این شهر خیابان های مدرن، خانه های هوشمند، فناوری های فوق پیشرفته و وسایل نقلیه برقی تعریف شده است تا همه این امکانات با زندگی ساده و روزمره مردم سازگار شوند. البته، هیچ یک از ساکنان این شهر به اقامتگاه های ساخته شده در آن، خانه نمی گویند.

شهر مدرن
این شهر مرکز نوآوری، آزمایش و ارزیابی (CITE) نامگذاری شده است و در اصل یک مدل جامع از شهرهای پیشرفته امریکایی محسوب می شود که فناوری های موجود در آن را انسان های نسل بعد مشاهده خواهند کرد. از این شهر به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ استفاده می شود تا فناوری های پیشرفته و مدرن که قرار است آینده را تغییر دهند، در آن مورد استفاده قرار بگیرند و کارایی خود را در زندگی روزمره نشان دهند.

طرح کلی این شهر با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری مطرح شده است و شرکت Pegasus Global Holdings از بزرگ ترین توسعه دهندگان خدمات فناوری، مخابراتی و ارتباطی، این وظیفه را برعهده دارد تا سیستم های ارتباطی، امنیتی، حمل و نقل، فناوری و هر آنچه را به زندگی هوشمند مربوط می شود ساماندهی کند.

در شهر CITE منطقه های ویژه ای پیش بینی شده است که در آن مدل های مدرن کشاورزی، منابع تأمین انرژی و آبرسانی برمبنای فناوری ارتباطات و اطلاعات توسعه می یابند و زیر این شهر شبکه جامعی راه اندازی شده است که زیرساخت اصلی ارتباطی و تکنولوژی محسوب می شود و به عبارت دیگر، مدیریت کلی شهر به زیر زمین انتقال یافته است.

«رابرت بروملی» مدیر شرکت Pegasus در این خصوص می گوید: «چشم انداز ما ساخت محیطی است که در آن محصولات، خدمات و فناوری های جدید به گونه ای ارائه شوند که با زندگی روزمره مردم سازگاری بیشتر داشته باشند.

اگرچه این روزها گوشی هوشمند به یک ابزار کاربردی در زندگی همه مردم تبدیل شده است، ولی در این شهر همین ابزار به صورت متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردی تر ارائه می شود.

دیگر فناوری های روزمره هم با همین روند تغییر شکل می دهند تا مردم در زندگی روزمره خود تعریف متفاوت از فناوری داشته باشند.» از آنجایی که این شهر هیچ ساکنی ندارد، بدون هرگونه نگرانی انواع مختلف فناوری هایی که بشر امروزی فکرش را هم نمی کند برای آن توسعه می یابد و سپس افرادی که به صورت موقت ساکن CITE می شوند آنها را مورد آزمایش قرار می دهند تا در صورت موفقیت، این فناوری ها به صورت عمومی در دیگر نقاط جهان هم به کار گرفته شوند.

در این شهر خودروهای خودران بدون هر گونه نگرانی می توانند تردد کنند و با خیابان ها و دیگر اشیای هوشمند اطراف خود ارتباط برقرار کنند. پهپادهای بدون سرنشین به صورت دائم در آسمان این شهر به پرواز درمی آیند تا همه اتفاقات را زیر نظر بگیرند و اطلاعات خود را به صورت بی سیم به یک ابرکامپیوتر انتقال دهند.
خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین درصد سازگاری را با محیط زیست دارند و همه امکانات آن به صورت فناورانه مدیریت می شود.

روبات ها در همه جای شهر دیده می شوند و حتی کارهای منازل هم به آنها سپرده شده است. منابع جدید انرژی در این شهر به کار گرفته می شوند و در مجموع، مدل جدیدی از زندگی در آن تعریف می شود.

اگرچه این روزها گوشی هوشمند به یک ابزار کاربردی در زندگی همه مردم تبدیل شده است، ولی در این شهر همین ابزار به صورت متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردی تر ارائه می شود. دیگر فناوری های روزمره هم با همین روند تغییر شکل می دهند تا مردم در زندگی روزمره خود تعریف متفاوت از فناوری داشته باشند.

از آنجایی که این شهر هیچ ساکنی ندارد، بدون هرگونه نگرانی انواع مختلف فناوری هایی که بشر امروزی فکرش را هم نمی کند برای آن توسعه می یابد و سپس افرادی که به صورت موقت ساکن CITE می شوند آنها را مورد آزمایش قرار می دهند تا در صورت موفقیت، این فناوری ها به صورت عمومی در دیگر نقاط جهان هم به کار گرفته شوند.

جایگزین دره سیلیکون
به گفته بروملی، قوانین زندگی در این شهر متفاوت است و ابزارهایی که مردم با آن سر و کار دارند هم با آنچه ما استفاده می کنیم تفاوت فراوان دارد. این شهر مانند یک آهن ربای بزرگ است که هر فناوری مدرن و نوآوری پیشرفته را به سمت خود جذب می کند و سرمایه گذاری لازم روی آن انجام می شود تا در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گیرد. بر همین اساس می توان CITE را از همه نقاط جهان متمایز کرد.

مدیر شرکت Pegasus از این شهر به عنوان یک «گام واسط» بین آزمایشگاه های فناوری و زندگی عمومی یاد می کند. او معتقد است فرآیندهای طی شده در این شهر می توانند سرعت ورود فناوری های مدرن به زندگی معمولی را بیشتر کنند و به عبارت دیگر فاصله میان سرمایه گذاری در حوزه فناوری، توسعه و کسب درآمد را از میان بردارند.

بروملی می گوید: «کشور امریکا هر ساله چندین میلیارد دلار در عرصه فناوری سرمایه گذاری می کند و در این میان فقط ۲ تا ۳ درصد مبالغ پرداخت شده به واسطه ورود فناوری های نوین به زندگی روزمره مردم برمی گردد. شهر CITE کمک می کند این میزان بازدهی تا چندین برابر افزایش یابد.»

طرح ساخت شهری با این قابلیت ها و امکانات نخستین بار در سال ۲۰۱۱ مطرح شد و سپس طی دوره زمانی دو سال بررسی های فراوان صورت گرفت تا محل مناسب برای استقرار آن شناسایی شود.

ابتدا پیشنهاد شد این شهر در منطقه کوهستانی اورِگان بنا شود و باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا از این اتفاق به عنوان بنای یادبود ملی یاد کرد ولی بررسی های بیشتر نشان داد که باید منطقه دیگری برای آن در نظر گرفته شود تا فضای بیشتری برای توسعه کارهای فناورانه و تجاری وجود داشته باشد.

به هر حال، هم اکنون بیابان های جنوبی نیو مکزیکو انتخاب شده است و از ابتدای فوریه ۲۰۱۶ پروژه CITE آغاز شد و پیش بینی شده است که اوایل سال ۲۰۱۸ هم ساخت آن به پایان برسد.

شرکت Pegasus پیش بینی کرده است در این شهر شرکت های تجاری، مراکز ارائه خدمات عمومی، مؤسسات دانشگاهی، سازمان های دولتی و بزرگترین شرکت های فناوری جهان حضور یابند. همین مسئله باعث شده است از CITE به عنوان جایگزینی برای دره سیلیکون یاد شود.

شهر آینده
طراحی و مدل های مفهومی تعریف شده برای CITE به گونه ای است که از آن به عنوان «شهر آینده» یاد می شود و آنچه در قالب «زندگی» برای ساکنان این شهر تعریف شده است، به کمک میلیاردها حسگر هوشمند مدیریت می شود تا زندگی بشر اتفاقات جدیدتری را هم تجربه کند. مدل مفهومی تعریف شده در CITE از جانب شهرداران بزرگ ترین شهرهای جهان مورد تأیید قرار گرفته است.

«ناتالی گاتِنیو» مدیر مرکز طراحی در آزمایشگاه تخصصی Future Cities Lab در این خصوص می گوید: «در کره زمین هیچ مرکزی وجود ندارد که از آن بتوان به عنوان آزمایشگاه عملی برای ورود فناوری های مدرن به زندگی روزمره یاد کرد. ما نیازمند آن هستیم شهری با این قابلیت دایر کنیم. این شهر مانند یک سیستم شبیه ساز بزرگ است که همه فناوری های جدید می توانند در آن ارزیابی شوند. آزمایش ها در این شهر بزرگ سریع تر از هر آزمایشگاهی روی کره زمین انجام می شود.»

گاتِنیو امیدوار است CITE بنای راه اندازی شهرهای مدرن را تغییر دهد. او در این خصوص می گوید: «طراحی ها، امکانات و فناوری هایی که برای این شهر در نظر گرفته شده است هر فردی را متعجب می کند. آیا تا به حال به این مسأله فکر کرده ایم که شهرهای ما تا چه اندازه پایدار هستند و به عنوان مثال با امکانات ۱۰۰ سال آینده تا چه اندازه می توانند سازگاری یابند؟ ما می خواهیم شهری بسازیم که پایداری آن تا ۱۰۰۰ سال آینده هم تضمین شده باشد.»

باید به این نکته توجه داشت که فناوری های جدید یک اثر هنری نیستند که خلق آنها نیازمند حوصله، زمان و خلاقیت باشد. فناوری هایی که ما برای نسل آتی نیاز داریم سیستم های اجتماعی هستند که می توانند تعامل ما با دنیای پیرامون را به طور کامل تغییر دهند و معنی جدید به زندگی ببخشند.

به عقیده پروفسور «استیو راینر» مدیر پروژه شهرهای آینده دانشگاه آکسفورد، ایده اصلی در این زمینه باید بر اساس سیستم های فناوری-اجتماعی تعریف شود تا افرادی که قرار است در این شهرها زندگی کنند، بیشترین میزان سازگاری با خدمات و امکانات آن را داشته باشند. چنین شهری می تواند پایداری ۱۰۰۰ ساله داشته باشد.[ منبع این خبر سایت آکاایران-تکنولوژی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساخت فناورانه ترین شهر جهان آغاز شد -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات