ظریف: آمریکا باید قدم‌های بیشتری بردارد

وزیر امور خارجه گفت: اقداماتی از سوی آمریکا برای تضمین جریمه نشدن بانک ها به دلیل روابط تجاری با ایران با توجه به رفع تحریم ها پس از توافق هسته ای صورت گرفته است اما به باور من، آمریکا باید قدم های بیشتری بردارد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز -سه شنبه- پس از دیدار با تیمو سوئینی وزیر خارجه فنلاند این مطلب را بیان کرد.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وجود نگرانی و موانع در مراودات بانکی با ایران، علیرغم توافق هسته ای با گروه 1+5 ، گشایش های سیاسی و علاقه کشورهای دیگر به سرمایه گذاری در ایران گفت: گستره اشتیاق برای برقراری ارتباط تجاری با ایران بسیار گسترده است. بسیاری از کشورها از کره جنوبی و ژاپن در آسیا تا کشورهای اروپایی قراردادهای زیادی با ایران امضا کرده اند.

وزیر امور خارجه افزود: قراردادها در حوزه های گوناگون اقتصادی است و شامل ارتباط بانکی نیز می شود، اما برخی بانک های اروپایی کماکان نگران هستند که در صورت برقراری روابط با ایران، از سوی ایالات متحده امریکا با آنها برخورد شود.

ظریف تاکید کرد: من بر این باور هستم که آمریکا می بایست برای تضمین عدم رخ دادن این موضوع اقدام کند

وی در ادامه، در پاسخ به سوال یک خبرنگار حاوی اتهام رعایت نشدن حقوق اقوام و اقلیت ها در ایران، خطاب به وی گفت : من فکر می کنم شما جمله ای را گفتی و سوالی نپرسیدی و البته حق داری که آنچه می خواهی را بگویی. برای دیدن وضعیت ایران به ارومیه و مهاباد بروید که امروز رئیس جمهوری ایران میهمان مردم کرد و آذری بود و ببینید چگونه مردم از او استقبال کردند. قطعا در آنچه که گفتی تجدید نظر می کنی.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: امروز نشست تجاری با حضور هیات های دو طرف برگزار می شود. ایجاد فرصت برای جامعه اقتصادی در زمینه های صادرات و واردات در حوزه های انرژی، معدن، فرهنگ، ICT و دیگر حوزه ها از جمله مواردی هستند که بررسی خواهند شد. ظریف همچنین از مسائل حقوق بشر و مشکلات بر آمده از اسلام هراسی در اروپا به عنوان دیگر موارد مطرح در مذاکرات خود با مقامات فنلاندی یاد کرد.

وی افزود: بحث درباره ریشه های افراط گرایی و بررسی علت ورود این میزان افراط گرا از اروپا به منطقه خاورمیانه از مسائلی است که هر دو منطقه با آن روبه رو هستند و می توان با همکاری، راه حل مقابله با این قبیل موارد را یافت.

ظریف در نهایت، با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات خود با وزیر امور خارجه فنلاند، اظهار امیدواری کرد که این مذاکرات در سفر همتای فنلاندی اش به تهران نیز ادامه یابد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظریف: آمریکا باید قدم‌های بیشتری بردارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات