لزوم حرکت در مسیر توسعه پایدار انرژی و استفاده حداکثری از منابع حاصل از صادرات

به‌گزارش وزارت نیرو، بیانیه پایانی یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی به برخی از مهم‌ترین پیام‌های سیاستی اشاره کرد.
در این بیانیه آمده است: چهل و هفتمین نشست سازمان ملل در پاریس، دستور کار توسعه پایدار را در قالب کاپ 21 ( COP 21) تصویب کرد. بیشتر کشورهای جهان تعهدات قابل توجهی را در کاهش گازهای گلخانه‌ای پذیرفته‌اند.
این همایش نیز بر کاهش گازهای گلخانه‌ای و توجه بیشتر به ملاحظات زیست محیطی تاکید و توصیه کرد: برای تامین انرژی مورد نیاز، باید از فناوری ‌های با بازده بالا استفاده کرد و بویژه سهم انرژی‌های تجدیدپذیر را افزایش داد.
برای استفاده حداکثری از منابع حاصل از صادرات انرژی باید سیاست‌های صرفه‌جویی انرژی، افزایش بازده نیروگاه‌های حرارتی و استفاده از فناوری های جدید را در دستور کار قرار گیرد.
براساس مطالعات موسسه های تحقیقاتی، ایجاد یک شبکه یکپارچه مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر برای تامین نیازهای انرژی الکتریکی مورد نیاز کشورهای منطقه منا (کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا) امکان‌پذیر است. اتصال شبکه برق کشورهای این منطقه و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشورها از اقدام هایی است که باید دنبال شود.
سه مقوله امنیت انرژی، دسترسی همگانی به انرژی با قیمت‌های منطقی و پایداری زیست محیطی باید در کنار یکدیگر به صورت متعادل در سطح جهانی پیگیری شود.
کشورهایی که در زمینه شاخص‌های مرتبط با این سه موضوع سرآمد دیگران به شمار می روند، باید امکانات و تجربه های خود را برای ارتقای این شاخص‌ها در اختیار دیگران قرار دهند.
جمهوری اسلامی ایران در تولید و ترانزیت انرژی در منطقه که باعث کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود، از نقش برجسته‌ای برخوردار است. در چارچوب تعامل گسترده‌تر کشورها در بخش های مختلف انرژی، افزایش همکاری‌ها در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، حمل و نقل، ترانزیت، انتقال دانش و فناوری، افزایش کارایی و تبادل دانش و تجربیات با استفاده از همه ظرفیت‌های نهادی و سازمانی مانند معاهده منشور انرژی اهمیت ویژه‌ای دارد.
پس از چندین دهه رشد سریع کمی در تامین انرژی برق، ایجاد تحولی بنیادین و فراگیر برای ارتقا و توسعه کیفی صنعت برق ضروری است.
بدین منظور سه مقوله حفظ محیط زیست، ارتقای بهره وری و گسترش رقابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توسعه روش‌هایی مانند تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، بهره‌گیری از توربین‌های گازی با بازده بالا و همچنین توسعه واحدهای تولید همزمان برق و حرارت (CHP) که بازدهی صنعت برق را تا بیش از 50 درصد افزایش می‌دهد، از سیاست‌های مهم وزارت نیروست.
طبق پیش‌بینی‌های بلندمدت، سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز متعارف همچنان از جایگاه ویژه‌ای در تامین انرژی جهان در آینده برخوردار است و خواهد بود. شایسته است پیشرفت فناوری های نوین در بهره برداری از منابع غیرمتعارف مانند شن‌های نفتی و گازی (Shale Gas, Shale Oil) که با تامین بخشی از نیازهای انرژی جهان در آینده در برقراری امنیت انرژی موثر خواهند بود، مورد توجه قرار گیرد.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ ترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان، مصمم است نقش خود را در بازارهای جهانی انرژی ایفا کرده و سهمی مناسب از تامین انرژی مورد نیاز جهان را بر عهده داشته باشد.
اعمال تحریم‌های اقتصادی با انگیزه‌های سیاسی، آثاری مخرب بر تولید و عرضه نفت و گاز به جای گذاشته و موجب به خطر افتادن امنیت انرژی و اختلال در اصل دسترسی به منابع انرژی شده است.
تحریم‌ها باعث اختلال در بازار انرژی و برهم زدن ثبات اقتصادی کشورها و جهان، ایجاد مانع در پیشبرد سیاست‌های مربوط به توسعه پایدار و حتی بروز بحران‌های سیاسی و اجتماعی می‌‌شود و ناکارآمدی منابع را به همراه دارد.
با تصویب و اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در تامین امنیت عرضه انرژی در سطح بین المللی، حضوری فعال خواهد داشت.
وزارت نیرو و کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی ایران برای آغاز و گسترش همکاری‌های علمی و فنی مبتنی بر ارتباط با سایر کشورهای جهان آمادگی لازم را دارد. بدیهی است این همکاری ها و ارتباطات دوجانبه و چندجانبه مستقیم و غیرمستقیم به ارتقای پایداری صنعت انرژی در آینده منجر می شود.
جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد بصورت داوطلبانه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از بخش انرژی کشور را به میزان چهار درصد با استفاده از منابع داخلی و افزون بر آن را به میزان هشت درصد با دریافت انواع کمک‌های مالی، فنی، فناوری و سرمایه‌ای خارجی کاهش دهد که این امر به فراهم آوردن زیرساخت‌های متعددی نیازمند است تا اجرای اقدامات را از سال 2020 میسر سازد.
از سوی وزیر نیرو و رئیس همایش، ایجاد و تشکیل یک بازار منطقه‌ای پیوند آب، انرژی و محیط زیست پیشنهاد شد. این اقدام را در آغاز می‌توان با تحلیل اهداف و شاخص‌ها به انجام رساند و سپس با استفاده از رویکردی فعال، رویه‌های جدید، معنی دار و قابل تحقق را شناسایی و پیشنهاد کرد.
صنعت نفت و گاز ایران در طول سال های برنامه پنجساله ششم، دستکم به میزان 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که بیشتر آن باید با سرمایه گذاری خارجی تامین شود. برای استفاده و جذب حداکثری سرمایه‌گذاری خارجی، اصلاح و بهینه سازی قراردادهای بالا دستی نفت ضروری است.
قیمت‌های تکلیفی برق، چالش‌های جدی را برای صنعت برق و توسعه ظرفیت‌های آینده ایجاد کرده است. برای اینکه بتوان رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه پنجساله ششم را محقق کرد، باید سالیانه دستکم پنج هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده برق کشور اضافه شود. از آنجا که در نظر است این ظرفیت به طور عمده از سوی بخش خصوصی داخلی و خارجی تامین شود، اصلاح قیمت‌های برق برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ارتقای بهره‌وری انرژی مستلزم طراحی سازوکارهای تامین مالی مبتنی بر بازار بویژه شرکت های خدمات انرژی، ارتقای حکمرانی در بهره وری انرژی، ایجاد نهاد مقررات گذاری مستقل از دستگاه‌های اجرایی و انتقال دانش فنی پیشرفته بویژه در شبکه‌های توزیع برق مانند هوشمندسازی شبکه است.
نیروگاه‌های برقابی یکی از مصادیق اصلی پیوند آب و انرژی و محیط زیست در طبیعت به شمار می‌رود. این مقوله‌ها در کنار غذا، ارکان مهم امنیت ملی و توسعه اقتصادی جوامع را تشکیل می‌دهند.
تسهیل اقدامات سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه سرمایه گذاری خارجی، زمینه توسعه بیشتر این بخش را در سال های آتی فراهم می‌کند.
هرچند تغییر قیمت نفت تاثیر مستقیمی بر حجم سرمایه گذاری ندارد اما دولت‌ها می‌توانند در مقاطع کاهش قیمت‌های نفت با ایجاد پیگیری نظام مالی مناسب و تشویقی، جریان سرمایه گذاری را تسهیل و زمینه کاهش ریسک در سرمایه گذاری را فراهم کنند.
به گزارش ایرنا، یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی با شعار «پویایی انرژی در جهان در حال تغییر» بزرگ ترین گردهمایی متخصصان و مدیران بخش انرژی کشور به شمار می رفت که در آن 60 متخصص بین المللی از 22 کشور جهان مانند انگلیس، آمریکا، آلمان، ترکیه، اتریش، کانادا، ژاپن، ایتالیا، بلژیک، یونان، استرالیا، چین، فنلاند، قزاقستان، نیوزیلند، اردن، پاکستان، اسپانیا، هندوستان، امارات، فنلاند و لبنان در قالب سخنران کلیدی، ارایه کننده مقاله و مدعو حضور داشتند.
در این همایش دو روزه، چهار میزگرد تخصصی با موضوع «تامین مالی و تراز منابع و مصارف مالی بخش انرژی»، «انرژی های تجدیدپذیر و کنوانسیون های زیست محیطی»، «مرزهای سیاستگذاری و دانش در بهره وری انرژی» و «پیوند آب و انرژی در نیروگاه های برق‌آبی» برگزار شد.
همزمان با برگزاری این همایش، شرکت ها و موسسه های فعال در حوزه انرژی در یک نمایشگاه جانبی آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.
به دبیرخانه این همایش بین‌المللی 226 مقاله تخصصی در قالب پنج محور کلی پویایی در تامین مالی بخش انرژی، پویایی ساختارها و نهادهای انرژی، پویایی‌های فناوری انرژی، پویایی انرژی و محیط زیست و اقتصاد پویا و بازار انرژی رسید.
این همایش دوروزه عصر امروز (یازدهم خردادماه) به کار خود پایان داد.
اقتصام ** 3065 **1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم حرکت در مسیر توسعه پایدار انرژی و استفاده حداکثری از منابع حاصل از صادرات» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات